דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

יום לאחר פתיחתו החלקית, הצבא סגר את כביש ביתין-רמאללה כעונש על אי מתן זכות קדימה למתנחלים

כביש ביתין המחודש חסום לתנועה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.5.15.
כביש ביתין המחודש חסום לתנועה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.5.15.

בימים האחרונים השלימו הרשויות הישראליות את פתיחתו מחדש של הכביש המחבר את הכפר הפלסטיני ביתין ואת הכפרים שבצפון-מזרח מחוז רמאללה לעיר רמאללה דרך מחסום ה-DCO. הכביש נפתח רק למכוניות פרטיות ורק בכיוון אחד, אולם גם השיפור הקל הזה בחופש התנועה של תושבי האיזור היה קצר מועד: יום בלבד לאחר פתיחת הכביש המתוקשרת, חסמו אותו דחפורי הצבא בסלעים. הרשויות טענו שחלק מהנהגים הפלסטינים לא צייתו לתמרור עצור שהוצב עליו כדי לתת זכות קדימה למתנחלי בית אל, שהחסימה המקורית של הכביש לפלסטינים נועדה לאפשר להם שימוש בלעדי בו.

העבודות לסלילתו המחודשת של הכביש, שנחסם על-ידי הצבא לפני כחמש עשרה שנה בערימת עפר, הושלמו בימים האחרונים ושלשום, 25.5.15 הודיע המת"ק הפלסטיני למועצת ביתין כי הכביש נפתח לתנועה. למרות העובדה שכביש ביתין משרת אוכלוסייה של שישים עד שבעים אלף נפש, והיה בעבר דרך הגישה שלהם לרמאללה, קבע הצבא תמרור עצור ביציאה מביתין, כך שתנועת מתנחלי בית אל, המונה כ-6,000 נפש, תקבל עדיפות. יש לציין כי מתנחלי בית אל ערכו קמפיין נגד פתיחתו מחדש של הכביש לפלסטינים. למחרת, בבוקר יום שלישי ה-26.5.15, הודיע המת"ק הישראלי למועצת ביתין באמצעות המת"ק הפלסטיני כי הכביש נסגר באופן זמני כיוון שהנהגים הפלסטינים אינם מצייתים לתמרור העצור.

המת"ק הישראלי דרש כי המועצות המקומיות של הכפרים המשתמשים בכביש יציבו תמרורים נוספים לפני הצומת. כמו כן דרש המת"ק כי המועצות יקבעו פסי האטה לאורך הכביש. נציגי המת"ק הישראלי דרשו כי מועצת ביתין תחסום את הכביש, אולם המועצה מסרה כי אין בידיה כלים הנדסיים מתאימים לביצוע הסגירה ולפיכך הצבא חסם את הכביש בסלעים, והתנה את פתיחת הכביש בביצוע השינויים.

אוטובוס מתנחלים עובר בכביש ביתין, בעוד תנועת תושבי הכפר נחסמה שוב על-ידי הצבא. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.5.15
אוטובוס מתנחלים עובר בכביש ביתין, בעוד תנועת תושבי הכפר נחסמה שוב על-ידי הצבא. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.5.15

הפגיעה בכל ציבור הנהגים הפלסטיני של מחוז צפון מזרח רמאללה בשל עבירות תנועה שביצעו נהגים מסוימים היא פסולה, אולם הבעיה האמיתית בפעולת הרשויות טמונה ביישום המניפולטיבי של ההבטחה לפתוח את כביש ביתין לאחר שהיה סגור כחמש עשרה שנה. פתיחת הכביש ומחסום ה-DCO לכיוון אחד בלבד (למעט בעלי תעודות אח"ם), לנוסעי מכוניות פרטיות, לא ישפרו משמעותית את מצב הנגישות לעיר רמאללה. כל עוד הרשויות ממשיכות לאסור על מעבר תחבורה ציבורית וכלי-רכב מסחריים במחסום ה-DCO, ולמנוע ככלל יציאת כלי רכב פלסטיניים מרמאללה בדרך זו, מדובר בשיפור חלקי בלבד. הצבת תמרור עצור בכביש ביתין לטובת מתנחלי בית אל ממחישה היטב את מדיניות הרשויות הישראליות, המעדיפה את האינטרסים של המתנחלים על אלו של האוכלוסייה הפלסטינית.

רקע:

הכפר ביתין, המונה כ-2,300 תושבים שוכן מצפון מזרח לרמאללה, על כביש 60 המחבר את מחוז רמאללה ואל-בירה למחוזות הצפוניים והדרומיים של הגדה המערבית והבקעה. בנוסף, הכפר יושב על צומת דרכים בין רמאללה ואל-בירה לכפרים השוכנים ממזרח להן, שאוכלוסייתם מונה בין שישים לשבעים אלף תושבים. בשנת 2001, בתחילת האינתיפאדה השנייה חסם הצבא את הגישה מהכפר לכיוון רמאללה ומאז נאלצו עשרות אלפי תושבי האזור לנסוע לעיר המחוז שלהם בדרכים ארוכות ועקלקלות, דבר שבודד את הכפרים ופגע אנושות בניהול החיים התקינים והכלכליים באזור.

ערימת העפר שחסמה את הגישה לכביש ביתין במשך כ-15 שנה, לפני שחודש. צילום: איאד חדאד, בצלם, 4.10.12.
ערימת העפר שחסמה את הגישה לכביש ביתין במשך כ-15 שנה, לפני שחודש. צילום: איאד חדאד, בצלם, 4.10.12.

תושבי הכפרים ניהלו מאבק ממושך על פתיחת הכביש ומחסום ה-DCO, ואף הגישו באמצעות המוקד להגנת הפרט עתירה לבג"ץ בדרישה לפתוח את מחסום ה-DCO לתנועה פלסטינית. בחודש מארס התקיימה פגישה של ראשי המועצות האזוריות של הכפרים הפלסטיניים עם נציגי המת"ק הפלסטיני והמת"ק הישראלי, וכן אנשי סוכנות הסיוע האמריקנית, USAID. בפגישה הודיע הצד הישראלי כי בקרוב ייפתח כביש ביתין לנסיעה לרמאללה דרך מחסום ה-DCO ושבשלב מאוחר יותר, בהתאם להתקדמות הדברים, ייפתח ה-DCO גם ליציאה מרמאללה לכיוון ביתין. המת"ק הישראלי מסר גם כי בכוונתו לאפשר יציאה מהכפר הסמוך בורקה, שהצבא ניתק את כביש הגישה שלו לרמאללה בתחילת העשור הקודם (לדו"ח בצלם על בידודו של הכפר בורקה " החומות השקופות של הכיבוש"). כמו כן הודיע המת"ק הישראלי כי התנועה הפלסטינית בכביש תוגבל למכוניות פרטיות בלבד. תחבורה ציבורית וכלי רכב מסחריים לא יורשו לעבור. בנוסף נמסר כי הולכי רגל פלסטינים יורשו לעבור במחסום ה-DCO לשני הכיוונים, אולם מומלץ שלא לעשות זאת, כיוון שאין הסדרים בטוחים להליכה בצד הכביש.

תושבים פלסטינים הסבירו לתחקירן בצלם איאד חדד מדוע השינוי הנוכחי לא ייטיב בהרבה את גישתם לרמאללה. הסוחר עבד אל-כרים נסר שאוור, תושב בורקה ובעל סופר מרקט בכפר ביתין, הסביר:

הפתיחה של כביש ביתין זהו צעד טוב אבל זה לא משפיע עליי ובשבילי הדרך עדיין סגורה כי אני לא יכול להעביר דרך שם סחורה. אני נאלץ לעשות סיבוב דרך הכפרים עין יברוד, דורא אל-קרע, אל-ג'לזון, אל-בירה ורק אז רמאללה. הנסיעה במסלול הזה למרכז רמאללה היא בערך 25 ק"מ, וזה ולוקח לי 40-30 דקות.

כנעאן עבד אל-ג'ליל חאמד, תושב ביתין העובד כנהג מונית בכפר:

הפתיחה של הכביש היא רק למכוניות הפרטיות ורק בכיוון אחד, לכיוון רמאללה. זה אומר שלכל העובדים, הפועלים והסטודנטים שאין להם מכוניות פרטיות עדיין אסור לנסוע לרמאללה בדרך הזאת. כל האנשים האלה יאלצו עדיין לנסוע במוניות בדרך הארוכה, דרך הכפרים, במקום נסיעה של חמש דקות דרך המחסום. בשבילנו הנהגים זה גם בזבוז של הרבה זמן, שאנחנו לא מקבלים עליו פיצוי כספי. הנסיעה יכולה לקחת הרבה מאוד זמן, בגלל שבדרך מורידים ומעלים נוסעים. לגבי המחירים, מונית ספיישל לרמאללה בדרך הארוכה עולה היום 50 ש"ח. אם ירשו לנו לנסוע דרך ביתין זה יהיה רק 20 ש"ח.

סאלח חמאד עטא, תושב אל-בירה העובד באיטליז בכפר ביתין, סיפר כי כיוון שהתחבורה הציבורית לא תורשה לעבור בכביש הוא יאלץ להמשיך ללכת ברגל:

אני עובד באיטליז מזה כמה חודשים, מאז שהחלו ההקלות במחסום DCO אני לוקח מונית מהבית שלי שנמצא באל-בירה עד מלון סיטי-אין ומשם אני הולך ברגל ועובר ברגל במחסום ה-DCO . כל המסלול ברגל עד לאיטליז בתוך הכפר זה בערך ק"מ אחד. בערב, בין השעות 20:00 – 21:00 אני עושה אותו דבר, עובר ברגל את מחסום ה DCO ואז לוקח מונית לבית שלי באל-בירה. זה מלחיץ אותי בחושך, כי אני מפחד שיתקפו אותי מתנחלים או חיילים. אבל זה עדיין עדיף על הנסיעה במונית בדרך הארוכה. הנסיעות האלה עלו לי לפעמים עד 500 שקל בחודש, שזה 20% מהמשכורת שלי, ובזבזתי המון זמן בדרך. לפעמים אני פשוט נשאר לישון אצל סבתא שלי בדיר דיבוואן. הפתיחה של הכביש למכוניות פרטיות לא ממש עוזרת לי כי אין לי מכונית, אז אין לי ברירה אחרת אלא רק להמשיך ללכת ברגל.