דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סנן דיווחים

17 בינואר 2018

פרקטיקות של נישול, מהדורת צפון בקעת הירדן: נקודות התנחלות חדשות כחלק ממהלך ההשתלטות על הקרקעות

מתנחלים הגרים במאחזים חדשים שהוקמו בצפון הבקעה משתלטים על שטחי המרעה של קהילות פלסטיניות ותיקות באמצעות מעשי אלימות ואיומים. בכך הם מהווים זרוע עבריינית של המדינה להשגת מטרותיה: נישול הפלסטינים בבקעת הירדן מאדמותיהם וביסוס השליטה הישראלית.

26 בדצמבר 2017

שגרת כיבוש: חנוכה בעיר העתיקה בחברון, 12 בדצמבר 2017

ב-2012 הקים הצבא גדר החוצה את רחוב א-סלאיימה בעיר העתיקה בחברון לשניים: חלק אחד רחב וסלול שהקצה ליהודים בלבד, וחלק שני, צר ולא סלול שהקצה לפלסטינים. השנה האריך הצבא את הגדר והציב בקצה שער נעול, שנפתח על-פי שיקול דעתם הבלעדי של אנשי כוחות הביטחון המוצבים במחסום "המאפייה" הסמוך. ליד מחסום זה חגגו מתנחלים וחיילים ב-12 בדצמבר 2017 את חג החנוכה. באזור H2 בחברון שבו גרים כ-40 אלף פלסטינים וכ-800 מתנחלים, מנהיג הצבא משטר של הפרדה בין הפלסטינים – שאת תנועתם הוא מגביל באופן קיצוני לבין המתנחלים – הנהנים מחופש תנועה ומהגנה על זכויותיהם.

5 בדצמבר 2017

דו"ח חדש: תוצרת הארץ - ניצול שטח פלסטיני לטיפול בפסולת ישראלית

דו"ח חדש של בצלם – "תוצרת הארץ" – חושף כיצד ישראל מנצלת את שטח הגדה המערבית כדי לטפל בפסולת, כולל בפסולת מסוכנת, הנוצרת בשטחה שלה. זאת, תוך ניצול כוחה כמדינה הכובשת ומעל לראשיהם של הפלסטינים, המודרים לחלוטין מתהליך קבלת ההחלטות בעוד שהם נחשפים לסיכונים סביבתיים ובריאותיים, שהם אינם מיודעים לגביהם. מציאות זו היא רק נדבך נוסף במדיניותה העקבית של ישראל מזה חמישים שנה, המנצלת את המרחב הפלסטיני ואת תושביו לטובת קידום האינטרסים שלה בלבד, כאילו מדובר בתחומה הריבוני.

20 ביולי 2017

קיץ 2017: הגבלות חדשות על תנועת פלסטינים בחברון מעמיקות את בידודן של שכונות פלסטיניות

מאמצע שנות התשעים מיישם הצבא מדיניות של הפרדה-תוך-אפליה במרכז העיר חברון. במסגרת זו סגר הצבא רחובות ראשיים באזור לתנועת פלסטינים – חלקם לחלוטין ובחלקם הוא מתיר תנועה ברגל בלבד. במאי 2017 החליט הצבא להחמיר עוד יותר את ההגבלות הקיצוניות על תנועת פלסטינים. הפגיעה האנושה בעשרות אלפי פלסטינים, המהווה ענישה קולקטיבית, אינה מאפשרת להם לנהל שגרה סבירה והופכת את חייהם לבלתי נסבלים. כך מקדמת ישראל את הטרנספר השקט והמתמשך של פלסטינים ממרכז העיר.

21 במאי 2017

המנהל האזרחי עקר 135 עצי זית שנטעו פלסטינים על אדמתם הפרטית בוואדי קאנא, כחלק מהמהלכים לסיפוחו בפועל לישראל

ב-3.4.17 הגיעו אנשי המנהל האזרחי, מלווים בדחפורים, לוואדי קאנא שבאזור קלקיליה ועקרו 135 שתילי זית באדמות חקלאים מדיר איסתיא. ואדי קאנא הוא אחד מיובלי הירקון ובשטחו נובעים כמה מעיינות. אדמותיו שייכות לפלסטינים ומשמשות אותם לחקלאות ולמרעה. ב-1983 הכריז המנהל האזרחי על הוואדי כ"שמורת נחל קנה" ובשנים האחרונות פועלות הרשויות הישראליות להדרת החקלאים הפלסטינים מהוואדי ולנישולם באמצעים שונים, תוך מתן יד חופשית למתנחלים. הגדרת שטח הוואדי כשמורת טבע משמשת בוודאי קאנא, כמו באזורים אחרים בגדה, לא להגנה על הטבע, אלא לנישול בעלי השטח הפלסטינים לטובת אינטרסים ישראליים.

8 במאי 2017

בטן אל-הווא - שכונה על הכוונת

בשכונת בטן אל-הווא שבלב סילוואן מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים, בסיועם ובתמיכתם של הממשלה ובתי המשפט. לחצו על הדמויות והיכנסו לסיפור של השכונה.

31 במארס 2017

ביזה במסווה של ריסון בנייה

משמעות "מדיניות הבנייה" החדשה שהציג אמש ראש הממשלה בפני חברי הקבינט היא המשך הפגיעה בפלסטינים, הרחבת ההתנחלויות והפרת המשפט הבינלאומי. מעל לראשם של הפלסטינים ישראל התירה לעצמה לגזול עוד ועוד מאדמתם, לאסור עליהם לבנות בה ולהרוס את בתיהם, תוך התעלמות מוחלטת מצרכיהם. בפועל, המרחב הפלסטיני כבר רוסק לרסיסים בידי הסתעפות ההתנחלויות הישראליות. משמעות התכנית היא שהמדינה תמשיך לבנות כרצונה, בין אם בתוך שטח ההתנחלויות הבנוי ובין אם מחוצה לו, בניגוד גמור להחלטת מועצת הביטחון 2334 לגבי אי-חוקיותו של מפעל ההתנחלויות. מדיניות זו אינה "רצון טוב" אלא אחיזת עיניים המציגה מעשי ביזה כ"ריסון בנייה".

16 בפברואר 2017

דוקומנטרי אינטראקטיבי חדש בהפקת בצלם מזמין את הציבור לסיור וירטואלי בין החומות השקופות של הכיבוש

בצלם משיק היום פרויקט דוקומנטרי אינטראקטיבי חדש, "החומות השקופות של הכיבוש", באמצעותו מוזמן הציבור לסייר בבורקה, פרבר כפרי של רמאללה שנותק ממנה בשל הגבלות שונות שהטילה עליו ישראל. באמצעות סיור וירטואלי המובל על-ידי תושבות ותושבי הכפר המשמשים כמעין מדריכי תיירים, הפרויקט מציג את סיפורו של הכפר וממחיש היבטים שונים בשגרת חייהם של פלסטינים תחת הכיבוש. הפרויקט הופק על-ידי בצלם בשיתוף עם סטודיו פולקלור הקנדי, והוא מבוסס על דו"ח בצלם הנושא את אותו שם.

15 בפברואר 2017

חיילים פשטו על בתי תושבים בכפר קדום כדי להרתיע אותם מהשתתפות במחאה נגד חסימת כביש הגישה לכפר

בינואר תיעד בצלם שני אירועים שבהם חיילים נכנסו במהלך הלילה לבתי תושבים בכפר קדום שממערב לשכם ואיימו עליהם לבל ישתתפו בהפגנות השבועיות המתקיימות בכפר מאז 2011, אז הועבר הכביש המחבר בין הכפר לשכם לשימושם הבלעדי של מתנחלים. מתחקיר בצלם עולה כי החיילים, שהיו רעולי פנים, התנהגו באלימות ובבריונות, איימו על תושבי הבתים – לרבות ילדים, ודחפו קשישה שנפלה ואיבדה את הכרתה. איומים אלה, הפוגעים בזכות הביטוי, המחאה וההפגנה בכפר, הם חלק ממדיניות שאינה חוקית, וככזו עליה להיפסק לאלתר.

6 בפברואר 2017

בצלם על אישור חוק ההסדרה: מראית עין חוקית להמשך הביזה

החוק שחוקקה היום הכנסת מוכיח פעם נוספת שלישראל אין כוונה להפסיק את השליטה בפלסטינים ואת גזל אדמותיהם. הניסיון לשוות מראית עין חוקית לביזה הוא אות קלון למדינה ולמחוקקיה. העובדה שהחוק עבר שבועות ספורים לאחר החלטת מועצת הביטחון 2334 היא יריקה בפרצופה של הקהילה הבינלאומית. עיגון הגזל בחוק של הכנסת הוא אמנם חידוש, אך מלבדו החוק הנוכחי פשוט מצטרף למהלך הנישול הגדול שנעשה באמצעות ההכרזות על "אדמות מדינה", באופן גלוי ובמשך עשרות שנים.