דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

אודות בצלם

בצלם, מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, פועל במטרה לסיים את הכיבוש מתוך הכרה שרק בדרך זו ניתן לממש עתיד בו זכויות האדם, דמוקרטיה, חירות ושוויון יובטחו לכל בני האדם – פלסטינים וישראלים – החיים בין הירדן לים. ישנן אפשרויות פוליטיות מגוונות למימושו של עתיד כזה – ואין זה תפקידו של בצלם להכריע ביניהן – אך דבר אחד ודאי: המשך הכיבוש אינו אחת מהן.

השם בְּצֶ֥לֶם, אשר ניתן לארגון על ידי יוסי שריד ז"ל, מתייחס לפסוק "וַיִּבְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים אֶת־הָֽאָדָם֙ בְּצַלְמ֔וֹ בְּצֶ֥לֶם אֱלֹהִ֖ים בָּרָ֣א אֹת֑וֹ" (בראשית א כז). השם מבטא את הציווי היהודי והאוניברסלי בנוגע לכיבוד זכויותיהם של כל בני האדם באשר הם ולשמירה עליהן.

מאז הקמתו בשנת 1989, ובמשך למעלה משנות דור, ייחד הארגון את עיקר מאמציו לתיעוד הפרות של זכויות האדם על ידי ישראל במסגרת הכיבוש – כולל פרסום של נתונים, עדויות, תיעוד וידיאו ודו"חות על הפרות זכויות האדם ומשמעותן בגדה המערבית (כולל במזרח ירושלים) וברצועת עזה. זאת, במטרה להביא לשיפור במצב זכויות האדם של האוכלוסייה הכבושה, מתוך הנחה שמדובר במציאות זמנית.

כיום, בחלוף למעלה מ-50 שנות כיבוש, כאשר המדיניות הישראלית המיושמת בשטחים בהתמדה הצליחה לבסס שינויים מרחיקי לכת המבטאים כוונות ארוכות טווח – ברור כי לא ניתן לראות בכיבוש מסגרת זמנית. על כן, במקביל להמשך התיעוד של הפרות זכויות האדם ופרסומו, פועל בצלם כדי לחשוף את אי הצדק, את האלימות ואת הנישול העומדים בבסיסו של משטר הכיבוש, לאתגר את הלגיטימיות לה הוא זוכה בארץ ובעולם, ולהביא לסיומו.

בצלם רכש מקום של כבוד בקהילת ארגוני זכויות האדם בארץ ובעולם, וזכה בין השאר בפרס קרטר לזכויות אדם (1989, ביחד עם ארגון אל-חאק), פרס זכויות האדם של דנמרק (2011) ופרס שטוקהולם לזכויות אדם (2013). פרויקט הווידיאו של בצלם זכה בין השאר בפרס מיוחד מ-One World Media Awards (2009) ובפרס של פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל (2012).

בצלם הוא ארגון עצמאי ובלתי תלוי. הוא ממומן על-ידי תרומות בלבד, מקרנות באירופה וצפון אמריקה, התומכות בפעילויות זכויות האדם ברחבי העולם, וכן הודות לנדיבותם של תורמים פרטיים בארץ ובעולם. 

דעו את העובדות:

כדי לקבל את הפרסומים של בצלם בדואר, כתבו אלינו בצירוף שם וכתובת מלאה לכתובת mail@btselem.org.

בצלם מפרסם ניוזלטר חודשי הכולל דיווחים על מצב זכויות אדם בשטחים - מהמדיניות הכוללת ועד לסיפור הקטן. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן.

לתכנית המתמחים של בצלם. להתנדבות (במשרד בצלם בלבד) מלאו את הטופס.

ליצירת קשר:

דואר: ת.ד. 53132, ירושלים 9153002

טלפון: 02-6735599

פקס: 02-6749111

דואר אלקטרוני: mail@btselem.org
 

בצלם ברשתות החברתיות:

טוויטר: @btselem

פייסבוק: http://www.facebook.com/btselemheb

יוטיוב: https://www.youtube.com/btselem