דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

29 ביולי 2021

צלף ירה ירי חי במאלכ חמדאן, בן 20, והרג אותו במהלך יידוי אבנים לעבר חיילים

ביום שישי, 14.5.21, אחר הצהריים, יצאו כ-15 צעירים תושבי הכפר סאלם לכביש הסמוך לכפר ויידו אבנים על מכונית שהגיעה מכיוון אלון מורה. נהגה עצר, ירד ממנה וירה כמה כדורים לעברם. חיילים שהגיעו למקום ירו לעבר הצעירים רימוני גז מדמיע, כדורי "גומי" ואש חיה. הצעירים נמלטו לכיוון הכפר כשהם מיידים אבנים לעבר החיילים ואז ירה צלף כדור "טוטו" בחזהו של אחד מהם, בעת שהסתובב לעבר החיילים, ממרחק של כמה עשרות מטרים. ירי "טוטו", אש חיה לכל דבר ועניין, מותר רק במקרים שבהם נשקפת סכנת חיים ממשית ומיידית, תנאי שלא התקיים במקרה זה. הירי לא היה חוקי ולא ניתן להצדיקו.

26 ביולי 2021

דיכוי קטלני: חיילים הרגו שלושה מפגינים בשלוש מחאות ברחבי הגדה

במהלך מאי 2021, יצאו תושבים פלסטינים ברחבי הגדה למחות על הלחימה ברצועת עזה, על אלימות המשטרה במסגד אל-אקצה ועל הפינויים המתוכננים בשכונת א-שיח' ג'ראח שבמזרח ירושלים. במהלך דיכוי ההפגנות, שכללו בעיקר הבערת צמיגים, חסימת כבישים ויידוי אבנים לעבר חיילים, הרגו האחרונים 13 מפגינים, בהם שני קטינים. מדיניות הפתיחה באש שיישם הצבא בהפגנות אלו, ששלוש מהן מתוארות בהמשך – המתירה לחיילים לירות אש חיה על מפגינים שלא מסכנים את חייהם – מופקרת ומהווה ביטוי נוסף לזלזול הבוטה של ישראל בשלומם ובחייהם של פלסטינים.

21 ביולי 2021

חיילים ירו ממארב והרגו את איסלאם דאר נאסר, נער בן 16 שיידה אבנים ממרחק ולא סיכן איש

ביום שלישי, 18.5.21, אחרי הצהריים, מעט לפני שתושבי בילעין עמדו להפגין ליד חומת ההפרדה שממערב לכפר, הגיחו שני חיילים ממארב מעבר לחומה. החיילים ירו ממרחק של כ-40 מטרים על צעירים שיידו אבנים ופגעו באחורי ראשו של אחד מהם, איסלאם דאר נאסר, בן 16, שמת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן. הירי הקטלני נעשה בניגוד לחוק, והוא ביטוי נוסף למדיניות הפתיחה באש של הצבא בשטחים, המתירה ירי חי ןקטלני בתגובה לכל איום. לפי פרסומים בתקשורת נפתחה חקירת מצ"ח, אולם ניסיון ארוך שנים מלמד כי אחריתה של זו – להיגרר ולהיסגר, מטרתה – טיוח ההרג, ותוצאתה – המשך הירי הקטלני לעבר פלסטינים.

15 ביולי 2021

שגרת כיבוש: ילד בן 12 נחקר באלימות, נזרק לתא חשוך, הוכה על ידי סוהרים ולאחר 16 ימי מאסר ננטש במחסום

ב-30.5.21 לפנות בוקר נכנסו חיילים לבית משפחת מוקבל בבית אומר, העירו את בני הבית ודרשו מההורים להביא את בנם בן ה-12, סנד, שלן אותו לילה אצל בני דודיו, לחקירה במשטרה. למחרת נחקר סנד כשהוא לבדו. הוא נלקח למשך הלילה לתא מעצר, שם נכלא לבדו בתא קטן וחשוך, עם מזרן ספוג מים שטפטפו מהתקרה וללא מזון או שתיה. בבוקר הועבר לכלא מגידו, שם אכל לראשונה מאז נעצר. במסגרת עסקת טיעון נגזרו עליו 31 ימי מאסר, אך הוא שוחרר שחרור מנהלי לאחר 16 יום. עם שחרורו הוא ננטש, לבדו, במחסום ג'למה.

11 ביולי 2021

פשע מלחמה לאור יום ובאישור בג״ץ

ישראל ביצעה ב-7.7.21 ניסיון להעברה בכפייה של תושבי חומסה, דבר המהווה פשע מלחמה. בניגוד לחמש הפעמים הקודמות שבהן הרסה ישראל את בתי התושבים בקהילה בתוך פחות משנה, אתמול לקחו עובדים של המנהל האזרחי וחיילים את תכולת בתיהם של חלק מהתושבים והעבירו אותה לאזור סמוך לעין אל שיבלי, אליו מנסה ישראל לגרש את התושבים, תוך מצג שווא שהדבר נעשה תוך ״הידברות״ ו״הסכמה״. בכך הבהירה ישראל, אם למישהו עוד היה ספק, את כוונתה לגרשם מביתם לתמיד.

8 ביולי 2021

משאיות העמיסו את החפצים, אוטובוסים הגיעו בשביל התושבים: ישראל ביצעה הריסה נרחבת בקהילת חומסה בפעם השישית בתוך פחות משנה

הבוקר, יום רביעי, 7.7.21, הגיעו כוחות צבא ומנהל אזרחי לקהילת ח׳ירבת חומסה שבבקעת הירדן. על פי מידע ראשוני, הכוחות פירקו את אוהליהם של רבים מתושבי הקהילה, החרימו אותם ואת תכולתם והעמיסו אותם על משאיות. העמסת הציוד נמשכת גם עתה, בשעות הערב. בנוסף הגיעו למקום אוטובוסים כדי לפנות את התושבים, שנשארו ללא קורת גג בחום הקופח. התושבים, אשר סירבו להתפנות מהמקום, חוששים שיגורשו בכוח הזרוע הלילה.

30 ביוני 2021

חייל הרג את חוסאם עסאיירה, בן 19, במהלך פלישה אלימה של מתנחלים לכפר עסירה אל-קיבלייה

ב-14.5.21 הגיעו כ-30-20 מתנחלים וכ-10 חיילים לשטח הכפר עסירה אל-קיבלייה שבמחוז שכם. המתנחלים תקפו בתים ותושבים בכפר באבנים וחלקם אף ירו באוויר, ותושבים מהכפר יידו לעברם אבנים. החיילים, שאפשרו למתנחלים לתקוף את התושבים, ירו באוויר, והשליכו רימוני גז מדמיע והלם לעבר התושבים דווקא. כשהמתנחלים והחיילים עלו לגבעה מרוחקת, ירה חייל כדורים חיים, הרג את חוסם עסאיירה ופצע תושב נוסף, מבלי שנשקפה מהם סכנה כלשהי. שיתוף פעולה זה בין הצבא למתנחלים הוא מחזה נפוץ בגדה המערבית, במסגרת מדיניות לא-רשמית שמטרתה דחיקת רגליהם של התושבים והשתלטות של ישראל והמתנחלים על אדמותיהם.

23 ביוני 2021

תיעוד וידאו מראה כי שוטרי ימ"מ התנקשו באחמד עבדו כשישב במכוניתו ולא סיכן איש

ב-25.5.21 לפנות בוקר חסם כלי-רכב של הימ"מ את מכוניתו של אחמד עבדו, בן 25, רגע לאחר שנכנס אליה, בעיירה אל-בירה. שוטרים שיצאו מכלי-הרכב ירו לעברו מיד כמה כדורים, הקיפו את המכונית וככל הנראה גררו את עבדו החוצה, ואז נטשו אותו מבלי להעניק לו טיפול ועזבו את המקום. בהודעה שפרסם מג"ב נטען כי עבדו נהרג במסגרת "פעולת מעצר" אך לא ניתן כל הסבר לירי הקטלני. ירי כזה – באדם היושב במכוניתו, מבלי לנסות אפילו לעצור אותו – אינו "ניסיון מעצר". זוהי התנקשות.

16 ביוני 2021

מתנחלים מלווים בצבא הובילו את עדר פרות דרך שטחים מעובדים בוואדי קאנא ותקפו חקלאים. חיילים ירו באוויר, גירשו את החקלאים, ואחד מהם אף תקף חקלאי

ביום ראשון, 23.5.21, בסביבות השעה 18:00, הובילו כ-15 מתנחלים, מלווים בכחמישה חיילים, עדר של כ-60 פרות ממזרח למערב דרך ואדי קאנא, עמק פורה, שבו שטחים מעובדים של תושבי דיר איסתיא וכפרים נוספים ואשר ישראל מנסה להשתלט עליו.

13 ביוני 2021

טיוח הכאת האסירים הכפותים: תזכורת לנחיצותו של האג

על רקע הטענות הישראליות על כך שישראל מקיימת דין וחשבון על עבירות כלפי פלסטינים, חשף היום ג׳וש בריינר בהארץ, בעקבות תלונות שהגיש ארגון "המוקד להגנת הפרט" טיוח של תקיפות מעוררות חלחלה של אסירים פלסטינים כפותים בידי סוהרים בכלא קציעות. את תיק המקרה המובהק והמתועד הזה, בו הקורבנות יודעים בדיוק מי פגע בהם, סגרו רשויות אכיפת החוק לאחר מספר פעולות חקירה סמליות בעילת ״עבריין לא נודע״. אפילו לערבב את הטיח לא טרחו כאן, כל שכן לנסות ולמרוח אותו על משהו.