דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

18 באוקטובר 2018

כוחות הביטחון הרגו שלושה פלסטינים , בהם פרמדיק, במהלך "הפגנות השיבה" מזרחית לעיר רפיח, 10.8.18

ביום שישי, 10.8.18 התקיימה אחת מ"הפגנות השיבה" בסמוך לגדר המערכת, מזרחית לעיר רפיח בהשתתפות אלפי אנשים. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון שמצידה השני של הגדר. הכוחות ירו רימוני גז מדמיע ואש חיה והרגו שלושה בני אדם. מתחקיר בצלם לגבי נסיבות מותם של שניים מהם, אחמד אבו לולי, בן 30, והפרמדיק עבדאללה קוטטי, בן 22, עולה כי הם לא סיכנו את הכוחות בשום צורה. הרוגים ופצועים אלו הם תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש שישראל מיישמת מאז תחילת ההפגנות. השלכותיה הקטלניות, הידועות היטב, הן ביטוי נוסף לאדישותן של הרשויות הישראליות להרג ופציעת פלסטינים.

18 באוקטובר 2018

נאום מנכ"ל בצלם חגי אלעד בפני מועצת הביטחון של האו"ם

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, נאם הערב בפני מועצת הביטחון של האו"ם בדיון הרבעוני של המועצה המתקיים בהתאם להחלטה 2334. הקליקו לצפייה בנאום. 

15 באוקטובר 2018

חצי שנה של הפגנות ליד גדר המערכת בעזה: כוחות הביטחון ירו למוות ב-31 קטינים פלסטינים

מאז החל גל ההפגנות הנוכחי ליד הגדר ב-30.3.18 ועד ל-8.10.18 נהרגו מירי אנשי כוחות הביטחון לפחות 166 בני אדם, בהם 31 קטינים. יותר מ-5,300 בני אדם נפצעו מירי אש חיה. רובם המכריע של ההרוגים והפצועים לא סיכן כלל את אנשי כוחות הביטחון שניצבו מעברה השני של הגדר. היקף הקטל והפציעה הוא תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש שישראל מיישמת באזור זה. השלכותיה הקטלניות ידועות היטב, ומהוות ביטוי מתמשך לאדישותן של הרשויות הישראליות לחייהם, ולמותם, של פלסטינים. להלן עדויות שנגבו במסגרת התחקירים על הריגתם של ארבעה מהקטינים.

11 באוקטובר 2018

קיץ 2018: הצבא התעמר בתושבי הכפר בית אומר במשך כחודש

בין ה-17 ביולי ל-13 באוגוסט 2018,  נכנסו כוחות הביטחון לכעשרים בתים בכפר, בחמישה מועדים. 18 מהכניסות נועדו להעניש את תושבי הכפר על שריפות שפרצו בשדות המעובדים על-ידי התנחלויות סמוכות, וכללו מעשי אלימות ואיומים. בשני מקרים אחרים, שכללו גם הם מעשי אלימות, החרימו כוחות הביטחון כספים וכלי-רכב. זוהי דוגמה נוספת להתנהלותו שלוחת הרסן של הצבא, המנצל את כוחו כדי לשבש את חייהן של משפחות תוך הטלת אימה על כל בני המשפחה, מגדול ועד קטן. הדבר משקף את זלזולו העמוק בפרטיותם, כבודם האנושי וזכותם של הפלסטינים לנהל את שגרת חייהם ללא הפרעה.

9 באוקטובר 2018

אנשי המנהל האזרחי הרסו 3 בתים והחרימו ציוד לייצור חשמל סולארי בח'ירבת אל-חלאווה שבמסאפר יטא

היום, יום שלישי, ה- 9.10.18, בסביבות השעה 10:00 בבוקר, הגיעו אנשי המנהל האזרחי מלווים בחיילים ושוטרי משמר הגבול ומצוידים בשני דחפורים, לח'ירבת אל-חלאווה, באזור מסאפר יטא שבדרום הר חברון. הכוחות הרסו שלושה מבני מגורים, שנתרמו לתושבים על ידי ארגון סיוע הומניטארי במימון האיחוד האירופי, והותירו 21 נפשות, בהן 13 ילדים, ללא קורת גג. בנוסף החרימו הכוחות ארבע סוללות של לוחות סולאריים וארון חשמל שנתרמו לתושבים על-ידי ארגון קומט מי, במימון ממשלת הולנד. מוקדם יותר החודש הגיעו כוחות המנהל והצבא לקהילה והחרימו אוהל של משפחה, כשהם מותירים שש נפשות, בהן ארבעה קטינים, ללא קורת גג. ישראל פועלת מאז שנות התשעים לגירוש תושבי אזור מסאפר יאטא מבתיהם.

8 באוקטובר 2018

פלסטיני ירה למוות בשני אזרחים ישראלים באזור התעשייה ברקן שבגדה המערבית

בצלם מביע צער על הריגתם של קים לבנגרונד-יחזקאל, בת 28, נשואה ואם לפעוט מראש העין וזיו חג'בי, בן 35 מראשון לציון, נשוי ואב לשלושה, שנורו למוות אתמול בבוקר (7.10.18) בידי פלסטיני תושב הכפר שווייכה שבמחוז טול-כרם. בצלם שולח את תנחומיו למשפחות ומאחל החלמה מלאה לפצועה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

2 באוקטובר 2018

חיילים פרצו לשני בתים בבית לחם ותקפו שניים מיושביהם באמצעות כלב

ביום שלישי ה-24.7.18 נכנסו כעשרה חיילים רעולי פנים עם כלב תקיפה לשני בתים בבית לחם, פרצו את הדלתות ושיסו כלב בשניים מבני המשפחות. בבית הראשון לא שאלו החיילים דבר את בני המשפחה, ולאחר ששיסו את הכלב יצאו דרך הדלת האחורית. בבית השני עצרו החיילים את אחד הבנים, בן 19. התנהלות ברוטאלית זו הפכה כבר מזמן לחלק מהשגרה שכופה משטר הכיבוש בגדה המערבית, והיא מהווה חלק ממדיניות הצבא.

17 בספטמבר 2018

חיל האוויר הטיל פצצה על בית מגורים בדיר אל-בלח והרג אישה בהריון מתקדם ופעוטה בת פחות משנתיים

ביום חמישי, 9.8.18, הטיל חיל האוויר הישראלי פצצה מונחית על בית משפחת אבו ח'מאש בדיר אל-בלח והרג אישה בחודש התשיעי להריונה ופעוטה בת פחות משנתיים. זאת במסגרת חילופי ירי מסיביים בין ישראל לחמושים ברצועת עזה שירו רקטות לעבר ישראל ופצעו 23 בני אדם, אחת מהם באורח קשה. ירי טילים באזורים צפופים כמו הרצועה מהווה, בהגדרה, סכנה לאזרחים. אין מדובר בסכנה תיאורטית: ישראל כבר הרגה אלפי אזרחים ברצועת עזה בהפצצות מהאוויר, בהם מאות ילדים. מעל מדיניות זו מתנוסס דגל שחור אך ישראל מתעקשת שהיא חוקית וראויה ולכן איש לא נדרש מעולם לתת את הדין על תוצאותיה.