דיווחים

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, אמר בתגובה להודעה שהגישה היום המדינה לבג"ץ, כי המדינה מבקשת מהשופטים לאשר לה לבצע פשע מלחמה: "שום ניסוח מתחסד על חלופה 'תכנונית, קניינית וריאלית' או על 'תקופת התארגנות' לא יוכל למחות את החרפה או לטשטש את העובדות: הרס הכפר משמעו העברה בכפייה של תושבים מוגנים, והעברה בכפייה היא פשע מלחמה. האחראים לכך יישאו באחריות פלילית אישית. לפני שבועיים התרענו בדיוק על כך במכתב לראש הממשלה, שר הביטחון, שרת המשפטים, הרמטכ״ל וראש המנהל האזרחי."

24.09.17

ב-23.7.17 ירו חיילים ממארב בנ.ר., נער פלסטיני בן 13, לאחר שעבר בפרצה בגדר ההפרדה ליד הכפר ג'יוס. החיילים פינו את הנער לבית החולים "מאיר" בכפר סבא, שם אושפז למשך כחודש ועבר שלושה ניתוחים. בשמונת הימים הראשונים לאשפוזו הצבא הציב בחדרו חיילים שאסרו על הוריו לשהות לידו, למעט לשניות ספורות ואזקו אותו למיטה לזמן קצר. בנוסף, הוא נחקר ללא נוכחות הוריו ומעצרו הוארך ללא נוכחותם. התנהלות חמורה זו של כוחות הביטחון, החל בירי המיותר וכלה באיסור על שהיית הוריו ליד מיטתו, אינה חדשה, והיא מהווה בחלקה מדיניות מוצהרת ובחלקה נתפסת כמקובלת וסבירה.

נ.ר. במיטתו בבית החולים ואחד החיילים שהוצבו בחדרו. התמונה צולמה על-ידי אמו של נ.ר., כשישבה מחוץ לחדר ולא הורשתה להיכנס.
18.09.17

המנהל האזרחי מתכונן לבצע תכנית לגירושה של קהילה שלמה. לפני כשבועיים הצהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן על כוונתו לקדם תכנית זו בפני כתבים. העברה בכפיה מהווה פשע מלחמה.

14.09.17

המנהל האזרחי מתכונן לבצע תכנית לגירושה של קהילה שלמה. לפני כשבועיים הצהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן על כוונתו לקדם תכנית זו בפני כתבים. העברה בכפיה מהווה פשע מלחמה.

14.09.17

תושבי שכם סובלים ממצוקת מים קבועה - בעיקר בחודשי הקיץ - שהחמירה בשנים האחרונות בשל מיעוט הגשמים. ישראל מונעת מהפלסטינים לחפור בארות נוספות ואף מסרבת למכור להם מים נוספים כדי להקל על המצוקה. בשל מדיניות זו, בעונת הקיץ נאלצים התושבים לרכוש מים המובלים במכליות ובקבוקי מים מינרליים, בעלות גבוהה, ולהשתמש במים רק לצרכים חיוניים. ישראל נטלה לעצמה את השליטה בכל משאבי המים שבין הירדן לבין הים והיא מנצלת את שליטתה זו כדי לכפות על הפלסטינים מחסור קבוע במים.

אגירת מים בבקבוקים בעיר שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, שכם, 7.9.17
13.09.17

אתמול, יום ב', 10.9.17, בסביבות השעה 13:00, הגיעו אנשי המנהל האזרחי בליווי כוחות הביטחון לקהילת בדו אל-באבא הסמוכה לאל-עיזרייה, מצפון מזרח לירושלים, והחרימו שתי משאיות שהובילו חומרי בניין שנתרמו על-ידי ארגון סיוע הומניטארי לצורך שיפוץ הדרך המובילה לקהילה. במהלך שהותם במקום חתכו הכוחות את צינור רשת המים הראשי של הקהילה והותירו את התושבים ללא חיבור למים וכן חיבלו ברשת החשמל של היישוב. זאת לאחר שבסוף אוגוסט פרקו כוחות הביטחון והחרימו מבנה ששימש כגן ילדים בקהילה.

הדרך המובילה לבדו אל-באבא. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 21.8.17
11.09.17

ביום שישי, 8.9.17, בסביבות השעה 15:00, הגיעו כוחות צבא, מצוידים בדחפור, לדרך עפר המקשרת בין העיר יטא לכפרי מסאפר יאטא שבדרום הר חברון, אשר שופצה יום קודם לכן במימון ארגון סיוע הומניטארי. הכוחות גרפו והשחיתו את הדרך באמצעות הדחפור ולאחר מכן חסמו אותה באמצעות ערמת עפר וסלעים. השחתת הדרך וחסימתה מאלצים את תושבי מסאפר יאטא לעשות עיקוף ארוך. מסאפר יאטא הוא אזור המשתרע מדרום מזרח לעיר יטא וחיים בו יותר מ-1,000 בני אדם. חלק ניכר מהאזור מוגדר על-ידי הצבע כ"שטח אש 918", והמדינה מנסה כבר שנים רבות לגרש את תושביו.

מתוך תיעוד הווידיאו
11.09.17

ב-13.8.17 הגיעו אנשי כוחות הביטחון לבית משפחת אל-מוחסתב במרכז העיר חברון, ריתכו את אחת מדלתות הכניסה לבניין והפעילו אלימות קשה כלפי בת משפחה שניסתה למנוע מהם את הדבר. טענתם שהדבר נועד לכאורה למנוע מעבר של "חשודים" היא מופרכת ומנותקת מהמציאות. ממילא, גם לו היה בה שמץ של אמת, לא היה בכך כדי להצדיק פגיעה כה קשה במשפחת אל-מוחתסב. מקרה זה הוא רק דוגמה נוספת למדיניות ההפרדה והגבלות התנועה שמיישמת ישראל במרכז העיר חברון, המלווה בהתנכלויות, מעשי אלימות והטרדות יומיומיות מצד אנשי כוחות הביטחון והמתנחלים.

מתוך תיעוד הווידיאו של הרחקתה האלימה של זליח'ה אל-מוחתסב מדלת הבית בידי אנשי כוחות הביטחון. צילום: ראניה אל-מוחתסב, 13.8.17
10.09.17

היום, יום א' 10.9.17, בסביבות השעה 8:00, בבוקר הגיע ג'יפ של הצבא לשטחים חקלאיים ממערב לקהילת ח'ירבת א-ראס אל-אחמר שבצפון בקעת הירדן והחיילים החרימו שני כלי-רכב מסחריים ומשאית. כלי-הרכב הוחרמו משלוש משפחות המועסקות בעבודות חקלאיות במקום על-ידי בעלי השטח. ימים ספורים קודם לכן, ב-6.9.17, הגיעו אנשי המנהל האזרחי לאותה קהילה והחרימו טרקטור ומכשיר ריתוך שבו השתמש אחד התושבים באותה עת לתיקון צינור מים של הקהילה. בנוסף החרימו הכוחות אוטובוס בבעלות אחד מתושבי הקהילה, שחנה במקום ומשמש להסעת חקלאים לחוות חקלאיות באזור. כל ההחרמות בוצעו בתואנה של שהות ב"שטח אש", וללא מתן צווי החרמה.

החרמת כלי-הרכב בשדות ח'ירבת א-ראס אל-אחמר היום. צילום: עארף דאראר'מה,בצלם, 10.9.17
10.09.17

בצלם שלח אתמול, 4.9.2017, מכתב חריף לראש הממשלה, שר הביטחון, שרת המשפטים, הרמטכ"ל וראש המנהל האזרחי, בו הוא מתריע כי ההרס המתוכנן של קהילות סוסיא וח'אן אל-אחמר הוא פשע מלחמה וכי אם ימומש הם יישאו באחריות אישית לביצועו. בצלם נקט במהלך יוצא הדופן בעקבות דבריו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שאמר לכתבים בשבוע שעבר כי "משרד הביטחון נערך לפינוי שני יישובים פלסטיניים שנבנו בשטחי סי ולא מחזיקים בהיתרי בנייה כחוק – סוסיא הפלסטינית וח'אן אל-אחמר. עבודת המטה לקראת הפינוי אמורה להסתיים בתוך כמה חודשים".

05.09.17

ביום חמישי, 31.8.17, בשעה 5:00 לפנות בוקר, הגיעו אנשי המנהל האזרחי בליווי 25 שוטרי מג"ב לקהילת טובלאס, הנמצאת לצד הכביש הראשי המחבר בין חיזמא לענאתא, מצפון לירושלים. הקהילה מונה 60 נפשות, כמחציתן קטינים, ושוכנת בשטח C. הכוחות הרסו והחרימו קרוואן בשטח של 48 מ"ר, שהתקבל כתרומה מארגון סיוע הומניטרי ושימש למגורי משפחה בת חמש נפשות, בהן שלושה קטינים.

משטח הבטון שעליו עמד הקרוואן שהוחרם. צילום: מוחמד אחמד מוחמד אזיידאת, בעל הקרוואן, 31.8.17
03.09.17

במוצ"ש, 5.8.17, תקפה קבוצת נערים מתנחלים שני נערים פלסטינים בשכונת ג'אבר בחברון, לעיני חיילים שנכחו במקום. החיילים עיכבו באלימות את אחד הנערים הפלסטינים והוא נלקח לחקירה. בעימותים שהתפתחו בהמשך הערב נפצעו כמה מתושבי השכונה מיידוי אבנים על-ידי מתנחלים, אולם כוחות הביטחון לא הגישו להם כל עזרה ראשונה ואף עיכבו אותם כשעה לפני שפונו לבית החולים.

30.08.17

ב-9.8.17, בשעות הקטנות של הלילה, וסים בדר, בן 28, נשוי ואב לילד, תושב הכפר אום ספא שמצפון לרמאללה, ישב בסלון ביתו והבחין ברכב שנעצר בצומת הסמוכה לביתו, כשהוא פונה לכיוון ההתנחלות עטרת הקרובה. תוך מספר רגעים הבחין בדר שמכוניתו שלו עולה באש וראה שלושה אנשים בלבוש אזרחי נכנסים לרכב שבצומת ועוזבים את המקום. דיירי הרחוב גילו שמכונית נוספת הועלתה באש ואף רוססה כתובת הנאצה "נקמה מנהלי סלומון" על קיר ביתו של בדר. צוות משטרתי חקר את זירת האירוע, אולם ניסיון העבר מלמד שקלושים הסיכויים שהרשויות הישראליות ינקטו צעדים נגד המציתים.

עומר טנאטרה ליד הרכב שלו שהוצת על ידי מתנחלים באום ספא. צילום, איאד חדאד, בצלם. 9.8.17.
30.08.17

ביום חמישי, 24.8.17, השתמשו מתנחלים מקרית ארבע במערכת הגברה על מנת להטיח עלבונות וקללות בתושבים הפלסטינים בשכונת אל-חריקה שבחברון וכלפי הדת המוסלמית. כשהמתנחלים הבחינו במתנדבת בצלם שתיעדה חלקים מהאירוע מחלון ביתה, הם החלו להפנות את דבריהם אליה תוך איומים באלימות ושימוש בשפה גסה, גזענית ופוגענית שכללה תיאורי אלימות מינית קשה. כוחות הביטחון שנכחו במקום עמדו מנגד ואפשרו למתנחלים להמשיך ולהטריד את התושבים באין מפריע.

29.08.17

מדיניות ההפרדה והגבלות התנועה במרכז העיר העתיקה בחברון מייצרות מצבים מופרכים בהם אפילו העברת דירה תלויה במצב רוחם ונתונה לשרירות לבם של כוחות הביטחון. ביום שישי ה-7.7.17, התכונן עבד אל-ג'אבר חדאד, בן 26, נשוי ואב לשניים, לעבור מדירה בשכונת ג'בל ג'והר, לדירה מרווחת יותר ברחוב א-סהלה, בבניין המצוי כחמישה מטרים ממחסום בית המרקחת (אבו ריש). כשהגיעו עבד אל-ג׳אבר וקרובי משפחה שסייעו לו במשאית עם תכולת הדירה למחסום הקרוב לדירתו, סירבו החיילים לאפשר להם להעביר את הרהיטים הכבדים במחסום בית המרקחת ושלחו אותם למחסום 160 המרוחק מהדירה החדשה. לאחר שהעמיסו את המשאית מחדש, והגיעו למחסום 160, נתקלו גם בו בסירוב שרירותי של שוטרי מג״ב לאפשר למשאית לעבור.

28.08.17

ב-28.7.17 נערכה ההפגנה השבועית ליד גדר המערכת ברצועת עזה, ממזרח למחנה הפליטים אל-בוריג'. חיילים שניצבו בצידה הישראלי של הגדר ירו גז מדמיע לעבר המפגינים, שחלקם יידו אבנים. החיילים אף ירו אש חיה לעבר רגליהם של מי שהתקרבו לגדר. עבד א-רחמאן אבו המיסה, בן 16 תושב המחנה, טיפס על גבעת עפר כמה עשרות מטרים מדרום למוקד ההפגנה. על אף שלא סיכן איש, חייל ירה בו ממרחק של כ-50 מטרים והרג אותו. צעיר נוסף שהיה איתו נורה ונפצע, וצעיר שלישי שניסה לפנותו נורה ונפצע אף הוא. בכך הגיע ל-24 מספר ההרוגים הפלסטינים בהפגנות אלה מאז החלו באוקטובר 2015, כולל שלושה קטינים.

מפגינים פלסטינים נמלטים מירי כוחות הביטחון הישראליים במהלך הפגנה ליד גדר המערכת במזרח העיר עזה. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 20.11.15
23.08.17

אמש, 22.8.2017, הגיעו פקידי המנהל האזרחי בליווי כוחות הביטחון לג׳וב א-דיב והרסו את מבנה בית הספר של הקהילה. ההריסה הותירה 80 תלמידות ותלמידים ללא מוסד חינוכי. בשנה שעברה נאלצו ילדי הקהילה ללכת לבתי-ספר המרוחקים ממקום מגוריהם. הריסת בית ספר בלילה שלפני תחילת שנת הלימודים היא דוגמה לרוע המנהלי ולהתעללות השיטתית בהם נוקטות הרשויות הישראליות כלפי פלסטינים במטרה להקשות על חייהם ולגרום להם לעזוב את אדמתם. הריסת בית הספר מצטרפת לפגיעה בשני מוסדות חינוכיים אחרים בשטחי C בשבועות האחרונים.

המשטח עליו ניצב מבנה בית הספר. צילום: נסר נווג׳עה, בצלם.
23.08.17

ב-29.5.17 הורה הצבא לבעלי בתי עסק פלסטיניים בשכונת ג'אבר לסגור את עסקיהם לרגל צעדת הפגנתית של מתנחלים לציון "יום ירושלים", שחל כמה ימים קודם לכן. מוחמד ובראא ג'אבר, תושבי השכונה בני 14 ו-17, היו ליד מכולת סמוכה לביתם כשחיילים הורו לבעל המכולת לסגור אותה. לאחר מכן ניגשו שני חיילים לאחים, דרשו מהם לעזוב את המקום ולהיכנס לביתם, וכשסירבו, סילקו אותם באלימות מהרחוב, כפי שתיעדה בווידיאו מתנדבת בצלם. מאוחר יותר, תקפו החיילים שוב את מוחמד, שהיה בדרכו לחנות אופניים. להתנהלות בריונית זו אין כל הצדקה והיא משקפת את השימוש לרעה שעושים חיילים בכוחם ובסמכותם כדבר שבשגרה, תוך ידיעה ברורה שיזכו לגיבוי.

17.08.17

ביום שלישי ה-15.8.2017, הגיעו פקידים של עיריית ירושלים בליווי שוטרי משמר הגבול לארבע שכונות במזרח ירושלים על מנת להרוס בתי מגורים ומבנים נוספים בתואנה שנבנו ללא רישיון, בשעה שהעירייה עושה כל שביכולתה למנוע מהתושבים הפלסטינים בנייה כחוק. בשכונת אל-בוסתאן בסילוואן, הרסו הרשויות בית מגורים שבו חיו שמונה אנשים, מתוכם שישה קטינים. כמו כן, הרסו צריף ששימש את בעל הבית כמחסן. בשכונת אל-עיסאוויה הרסו מבנה בן שתי קומות. בשכונת בית חנינא הרסו הרשויות מגרש למכירת מכוניות, ובשכונת ג'בל אל-מוכבר הרסו פנצ'רייה.

16.08.17

ביום חמישי, ה-10.08.17 הרסו כוחות של הצבא את בתיהן של שלוש משפחות ואטמו את ביתה של משפחה נוספת. הבתים השתייכו לתושבי העיירה סילוואד והכפר דיר אבו משעל שבמחוז רמאללה אשר קרוביהם ביצעו פיגועי דריסה וירי בחודשים אפריל ויוני השנה. במעשי ההריסה והאטימה הותירו כוחות הביטחון 18 בני אדם, בהם שבעה קטינים, שלא נחשדו או הואשמו בדבר, ללא קורת גג. הריסת בתים מהווה ענישה קולקטיבית, פסולה מוסרית ואסורה על פי המשפט הבינלאומי. תחקירן בצלם איאד חדאד צילם את חורבות הבתים.

הריסות ביתם של בני משפחת חאמד, סילוואד. צילום: איאד חדאד. בצלם.
15.08.17