דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

12 בדצמבר 2018

שוטרי מג"ב תפסו ילד בן 6 בחברון, הובילו אותו בכוח למחסום והחזיקו בו במשך כשעה

"השוטרים הכניסו אותי לתוך מחסום אבו א-ריש (בית המרקחת) וסגרו אותי בחדר במחסום למשך כשעה. בכיתי והחיילים קיללו אותי. אחר כך הם הכניסו אותי לרכב לבן. שמעתי את הילד השני שנעצר יחד איתי שואל את החיילת לאן הם מתכוונים לקחת אותנו והיא ענתה לו: ״לכלא״. מתוך עדותו של זייד טאהא, בן 6, שעוכב על-ידי שוטרי מג"ב בחברון.

12 בדצמבר 2018

בצלם אבל על מות התינוק שיולד לאחר שאמו נפצעה קשה בפיגוע ירי ליד עפרה

בצלם כואב את מות בנם התינוק של שירה ועמיחי איש-רן, שיולד בחודש השביעי לאחר שאמו נפצעה קשה בפיגוע ירי שביצע פלסטיני ליד ההתנחלות עפרה. בפיגוע נפצעו אבי התינוק וכן חמישה אנשים נוספים. בצלם שולח את תנחומיו למשפחה ומשתתף בצערה ומאחל החלמה מהירה ושלמה לפצועים. התקפות על אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי והן מעשה נפסד בזוי ומגונה.
11 בדצמבר 2018

ירי קטלני בטול-כרם: חיילים ירו ממרחק של כ-80 מטרים בראשו של מוחמד חבאלי, בן 22, והרגו אותו

בליל ה-4.12.18 פלשו כמאה חיילים לטול-כרם. בשעה 2:25 התקדמו שלושה חיילים לכיוון צעירים שעמדו ליד מסעדה. כשהגיעו החיילים למרחק של כ-80 מטרים מהצעירים הם עצרו, ירו לעברם, פגעו בראשו של מוחמד חבאלי בן 22, מאחור, והרגו אותו ופצעו אדם נוסף. מעדויות ומתיעוד וידיאו מארבע מצלמות אבטחה עולה שבניגוד לטענות הצבא לא התרחשה בסביבת האירוע שום "הפרת סדר אלימה" ושרר בו שקט. הצבא הכריז כי פתח בחקירת מצ"ח אולם חקירות כאלה נועדו בעיקר ליצור מראית עין ולהשתיק כל ביקורת, כדי לאפשר לצבא להמשיך להשתמש בנשק קטלני מבלי לשלם על כך מחיר כלשהו.

10 בדצמבר 2018

לא רק אלימות מתנחלים: הצבא פשט במשך שלושה לילות על הכפר עוריף

לפני כחודש פשטו חיילים במשך שלושה לילות על הכפר עוריף, הסובל מזה שנים מתקיפות מתנחלים בחסות הצבא ולעיתים בהשתתפותו הפעילה. החיילים נכנסו ל-14 בתים, כלאו את הדיירים בחדרים, ערכו חיפושים, הפכו את תכולת הבתים והטילו אימה על התושבים. כניסות חיילים באישון לילה לבתי פלסטינים, תוך שהם מעירים את כל דיירי הבית בהם ילדים קטנים ותינוקות, הפכו כבר מזמן לחלק מהשגרה שמייצר משטר הכיבוש בגדה המערבית. לפעולות אלה, שנועדו בבירור להטיל אימה ופחד על התושבים, אין שום הצדקה והן מהוות רק דוגמה נוספת – אחת מני רבות – לניצול השרירותי שעושה הצבא בכוחו.

10 בדצמבר 2018

בצלם ואל-חק מקבלים את פרס הרפובליקה הצרפתית לזכויות האדם

חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, בעת קבלת פרס הרפובליקה הצרפתית לזכויות האדם: תגובתה ההיסטרית של ממשלת ישראל לפרס מדגימה את מציאות השקרים, התעמולה והאיומים שבה פועל בצלם; נמשיך לפעול בנחישות עד לסיום הכיבוש ועוולותיו

6 בדצמבר 2018

מסיק 2018: מתנחלים פגעו בחקלאים ובעצי זית וגנבו זיתים

עונת המסיק, שבה חגגו משפחות פלסטיניות בעבר את התוצרת החקלאית ואת הקשר לאדמה, מתקיימת כבר שנים רבות בצל ההשתלטות על קרקעות, ההגבלות שמטילה ישראל על הגישה לאדמות שנותרו, אלימות של מתנחלים כלפי מוסקים ופגיעתם בעצי הזית. מציאות זו, שבגללה נוטשים חקלאים בלית ברירה את אדמותיהם, אינה מקרית. זוהי התוצאה אליה מכוונת מדיניותה של ישראל, שכן היא מקלה עליה להשתלט על אדמות נוספות. השנה תיעד בצלם תקיפה גופנית של מוסקים בשני מקרים ופגיעה בעצי זית או גניבת היבול בתשעה מקרים באזורים שכם ורמאללה לקראת המסיק ובמהלכו. להלן תיאורם.

6 בדצמבר 2018

שוטרי מג"ב שליוו פלישת מתנחלים לאדמות אל-מזרעה אל-קיבלייה ירו ירי קטלני על תושבים שהתעמתו איתם, הרגו שניים מהם ופצעו שבעה

ביום שישי, 26.10.18, ניסו עשרות מתנחלים לפלוש לאתר עתיקות בשטח הכפר אל-מזרעה אל-קיבלייה, בליווי כוחות הביטחון, כמנהגם מזה מספר חודשים. לאחר זמן קצר נסוגו המתנחלים ובאזור נמשכו עימותים בין תושבי הכפר לכוחות הביטחון. מאוחר יותר, כשהתחילו גם אנשי כוחות הביטחון לסגת, רדפו אחריהם כמה עשרות צעירים, וכשהתקרבו פתח לעברם לפחות שוטר מג"ב אחד בירי חי ממנו נפגעו תשעה בני אדם, מהם שניים שמתו מפצעיהם מאוחר יותר. פלישות המתנחלים לאדמות פלסטינים בגיבוי כוחות הביטחון הפכו מזמן למחזה נפוץ, אך הירי הקטלני שבו הסתיים האירוע הנוכחי חריג וסותר כל אות שנכתבה בהוראות הפתיחה באש.

5 בדצמבר 2018

ארגוני זכויות האדם בצלם ואל-חאק זכו בפרס צרפת לזכויות האדם לשנת 2018

בצלם הישראלי ואל-חאק הפלסטיני, שני ארגונים לזכויות האדם הפועלים לסיום הכיבוש, הם בין חמשת הזוכים בפרס הלאומי לזכויות האדם לשנת 2018 שמעניק ראש ממשלת צרפת. השנה יחולק הפרס לארגונים החשופים ללחצים שונים בשל פועלם לקידום זכויות האדם ולהגנה עליהן.

29 בנובמבר 2018

#איןרגיעהבכיבוש: דיווח דו-שבועי מהגדה המערבית. 10.11.18-23.11.18

בכל יום ישראל קובעת כיצד ייראו חייהם של תושבי הגדה, בזמן שלהם אין כל אפשרות להשתתף בהכרעות הנוגעות לעתידם. ישראל משתמשת בכוחה באלימות ובשרירותיות תוך הפגנת זלזול בוטה בחייהם, בשלומם ובאיכות חייהם של הפלסטינים.

28 בנובמבר 2018

ההפגנות בעזה: תחקיר בצלם על הריגתם של ארבעה קטינים פלסטינים בידי ישראל

מאז התחילו "הפגנות השיבה" בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה הרגו כוחות הביטחון לפחות 31 קטינים. 21 מהם היו מתחת לגיל 16, בהם שלושה בני 11. בחודש אוקטובר פרסמנו תחקיר לגבי נסיבות הריגתם של ארבעה מהקטינים ולהלן תחקיר לגבי נסיבות ההרג של ארבעה קטינים נוספים. איש מהם לא היווה סכנה לכוחות הביטחון, והריגתם הייתה תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש הבלתי חוקית שישראל מיישמת באזור.