דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

בצלם: ישראל רוצה ״ללכת בלי ולהרגיש עם״ בכל הנוגע לאמנת ג׳נבה

הכפר אום אל-ח'יר על רקע ההתנחלות כרמל שהוקמה בצמוד אליו. צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס
הכפר אום אל-ח'יר על רקע ההתנחלות כרמל שהוקמה בצמוד אליו. צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס

הרשויות הישראליות מפרות בבוטות את האמנה אך נהנות מההשתייכות למועדון המדינות החתומות עליה

היום התקיים כינוס של המדינות החתומות על אמנת ג'נבה. בהודעה שהתפרסמה לאחריו, חזרו המדינות על חובתם של כל הצדדים לקיים את העקרונות הבסיסייים של דיני הלחימה וקראו לישראל לכבד את הוראות אמנת ג'נבה בכל השטח הכבוש, כולל במזרח ירושלים. המדינות ציינו, בין השאר, את חובתה של המדינה הכובשת להתחשב בצורכי התושבים בניהול השטח ואת אי חוקיותן של ההתנחלויות ושל גדר ההפרדה והן הביעו דאגה עמוקה מהסגר שמטילה ישראל על רצועת עזה.

המדינות התייחסו גם לכיבוש המתמשך ולהשפעותיו על התושבים. בצלם מבקש להזכיר כי לכיבוש, שאמור להיות זמני, ימלאו בקרוב חמישים שנה וסיומו לא נראה באופק. במהלך כל השנים האלה ישראל מתנהלת בשטח הכבוש תוך התעלמות בוטה מהוראות האמנה: ענישה קולקטיבית, גירוש, הרס רכוש, הקמת ההתנחלויות, התעלמות מצרכי התושבים ואפליה בוטה – כל אלה הם חלק בלתי נפרד ממדיניותה של ישראל בשטחים.

תושבי השטח הכבוש לא בחרו את השלטון הכובש וברוב המקרים הם ייתפסו בעיניו כאוייבים. בשל נסיבות אלה, ועל מנת למנוע שימוש לרעה בכוחו של הכוח הכובש, הטילה אמנת ג'נבה הגבלות ברורות על הכוח הכובש, ובכלל זה חייבה אותו לדאוג לאינטרסים של תושבי השטח הכבוש ולהגן על שלומם, ביטחונם ורכושם. ישראל בחרה להתעלם מהוראות אלה ולמצוא הצדקות להפרתן, תוך כדי שהיא נהנית מיתרונות רבים מהשתייכותה ל"מועדון" המדינות החתומות על האמנה, אולם הצדקות אלה נדחו שוב ושוב על ידי טריבונלים ומשפטנים בינלאומיים והיום גם על-ידי ועידת המדינות החתומות על אמנת ג'נבה.

החלטת הוועידה היא אמנם צעד הצהרתי שאין לו השלכות משפטיות, אולם היא משקפת לא רק את אי החוקיות של הכיבוש המתמשך ושל הפרות זכויות האדם הנלוות לו, ואת מופרכות טענותיה של ישראל בדבר עמידתה בתנאי אמנת ג'נבה הרביעית, אלא גם את ההתדרדרות המתמשכת במעמדה הבינלאומי של ישראל ככל שנמשכות ההפרות.