דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

רקע על ההפגנות באזור בית לחם

בכפרים שבאזור בית לחם מתקיימות מספר הפגנות שבועיות, במחאה על הפקעת אדמות ועל השארת אדמות בצד "הישראלי" של גדר ההפרדה.

בכפר אל-מעסרה מתקיימות מאז נובמבר 2006 הפגנות שבועיות במחאה על הפקעת אלפי דונמים של אדמות חקלאיות השייכות לתושבי הכפר ולתושבי כפרים סמוכים (אום סלמונה, ואדי א-ניס וג'ורת א-שמעה) לצורך בניית גדר ההפרדה בקרבת ההתנחלות אפרתה. הגדר עתידה לחסום גם את המעבר מהכפרים לעיר המחוז בית לחם דרך הכביש הראשי. ההפגנות באל-מעסרה ידועות כשלוות במיוחד. כוחות הביטחון נוהגים לבלום את ההפגנה בתוך הכפר, והיא מתפזרת כעבור זמן קצר.

בכפר בית אומר מתקיימות הפגנות קבועות מאז מרץ 2009. בהפגנות אלה מספרם של אנשי כוחות הביטחון שקול כמעט למספר המפגינים, והן מפוזרות תוך הפעלת כוח רב.

חומת ההפרדה שהוצמדה לבתי התושבים בכפר אל-ולג'ה. צילום: אייל הראובני, בצלם, 5.11.10
חומת ההפרדה שהוצמדה לבתי הכפר אל-ולג'ה. צילום: אייל הראובני, בצלם, 5.11.10

בכפר אל-ולג'ה מוקמת הגדר בצורת חומת בטון שתקיף את הכפר מכל עבריו, ותותיר רק פתח אחד, המוביל לכביש המחבר את הכפר לעיירה בית ג'אלה. התוואי שנבחר נועד לאפשר הקמה של התנחלות חדשה, "גבעת יעל", בשטחים השייכים לכפר. שטחים אלה סופחו לירושלים בשנת 1967, בעוד השטח הבנוי של הכפר נותר מחוץ לתחום המוניציפאלי של העיר. בין המתנגדים לתוואי שנבחר הייתה גם החברה להגנת הטבע, שכן במקום ישנן טרסות ייחודיות מאמצע האלף הראשון לספירה המשמרות את צורת החקלאות הקדומה באזור. למרות ההתנגדויות, בג"ץ אישר ב-22.8.11 את התוואי. מדי יום שישי מתקיימות באל-ולג'ה הפגנות במחאה על בניית גדר ההפרדה, אשר מפוזרות על-ידי כוחות מג"ב באמצעים לפיזור הפגנות.