דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

רקע על ההפגנות בא-נבי סאלח

ההפגנות בא-נבי סאלח החלו בדצמבר 2009, במחאה על השתלטות מתנחלים, ככל הנראה מההתנחלות חלמיש, על מעיין אל-קוס ועל אדמות נוספות של התושבים.

הצבא ומג"ב מציבים במקום כוחות על-מנת למנוע מהמפגינים להגיע למעיין ולכביש העובר לצידו, המשמש גם מתנחלים, ומנמקים זאת בחשש כי אלה יידו אבנים על מתנחלים. לעיתים מזומנות כוחות הביטחון בולמים את ההפגנה עוד בתוך הכפר, ובפועל מטילים בכך עוצר על הכפר כולו.

כוחות הביטחון מפזרים הפגנה בכפר א-נבי סאלח, 21.5.2010. צילום: אורן זיו, activestills.org,
כוחות הביטחון מפזרים הפגנה בכפר א-נבי סאלח, 21.5.2010. צילום: אורן זיו, activestills.org,

כוחות הביטחון עושים שימוש נרחב באמצעים לפיזור הפגנות מיד בתחילת ההפגנה, ומבלי שהופעלה כלפיהם כל אלימות. מאז תחילתן התנהלו ההפגנות במתכונת של תהלוכה לא-אלימה שיצאה ממרכז הכפר, ועשתה דרכה לעבר המעיין במטרה למחות על גזל האדמות. בהפגנות הראשונות הגיעו המפגינים עד לכביש הראשי המפריד בין הכפר לבין המעיין וההתנחלות, שם פוזרו בידי כוחות הביטחון.

לאחר מספר הפגנות החלו כוחות הביטחון למנוע מהתהלוכה לצאת מהכפר. ברוב המקרים, לאחר פיזור ההפגנה פרצו עימותים בין כוחות הביטחון לבין צעירים שיידו עליהם אבנים. לעתים נמשכו עימותים אלה שעות רבות לאחר פיזור התהלוכה. עם הזמן חלו שינויים בעוצמת העימותים עם כוחות הביטחון: כיום משתתפים בהפגנות כמה עשרות אנשים בלבד, והיקף יידוי האבנים מצומצם בהרבה משהיה בעבר. למידע נוסף על טיפול כוחות הביטחון בהפגנות השבועיות בכפר ר' דו"ח בצלם "הפגנת כוח".

ב-9.12.11 נהרג מוסטפא א-תמימי, בן 28 ב-9.12.11 מפגיעת רימון גז בראשו בעת שיידה אבנים בהפגנה השבועית בא-נבי סאלח.

ב-17.11.12 נפצע רושדי א-תמימי, בן 30, מירי כדורים חיים במהלך ההפגנה השבועית בכפר שבה צעירים יידו אבנים לעבר חיילים, ומת מפצעיו יומיים לאחר מכן.