דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ההפגנות בכפר קדום

כפר קדום שוכן על הציר בין שכם לקלקיליה, ומשתייך למחוז קלקיליה. הכפר עצמו נמצא בשטח B, אולם רבות מאדמותיו החקלאיות נמצאות בשטח C, וחלק מההתנחלויות הסובבות את הכפר הוקמו על אדמות הכפר.

בשנת 2003 הורחבה ההתנחלות קדומים שהוקמה בסמוך לכפר ונוספה לה שכונה צפונית. בעקבות הרחבת ההתנחלות חסם הצבא את גישת התושבים לכביש הראשי המקשר בין הכפר לשכם, העובר בין ההתנחלות לשכונה החדשה. כיום נאלצים התושבים לנסוע בכביש עוקף ומשך הנסיעה לשכם התארך מכרבע שעה לכארבעים דקות.

בחודש יולי 2011 החלו תושבי הכפר להפגין מדי שבוע בדרישה לפתוח בפניהם את הכביש. ההפגנות יוצאות מאחד המסגדים בכפר, וכוללות לרוב צעדה לעבר החסימה שהוצבה על הכביש ונאומים במקום. לאחר הנאומים מתפתחים פעמים רבות עימותים בין הצבא למפגינים. לעיתים נכנסים כוחות הצבא לכפר עוד לפני ההפגנה, ובמקרים כאלה העימותים מתחילים בשלב מוקדם יותר.

בהפגנה השבועית שהתקיימה בכפר קדום ב-16.3.12, במהלך עימות בין המפגינים לכוחות הבטחון, שיסו החיילים כלב בקבוצת מפגינים, וזה תקף את אחמד שתיווי, נשך אותו בזרועו, ולא הרפה ממנו דקות ארוכות. בעקבות חשיפת האירוע על-ידי בצלם, הוחלט בצבא להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה.

במסגרת הפעולות לדיכוי ההפגנות בכפר קדום, תלה הצבא ב-1.6.13 שלטים עם תמונות של קטינים תושבי הכפר שבהם איים על הקטינים כי אם יראו – יתפסו. בתשובה לפניית בצלם בעניין מסר הצבא כי מדובר ביזמה מקומית של חיילים, במסגרת המאמצים להיאבק בתופעת יידוי האבנים. ב-13.6.13 פנו בצלם והאגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש בדרישה כי יפעל לאלתר נגד שיטת פעולה זו וכי במידת הצורך יינקטו צעדים נגד החיילים האחראים לה. כמו כן דרשו הארגונים כי יובהר לכל כוחות הצבא הפועלים בגדה המערבית כי "יוזמות" מסוג זה הינן פסולות וכי על הצבא לפעול אך ורק במסגרת האמצעים החוקיים העומדים לרשותו, תוך כיבוד של זכויותיהם של הקטינים במסגרת ההליך הפלילי ושמירה על חופש הביטוי והמחאה.