דילוג לתוכן העיקרי
כוחות הביטחון מפזרים הפגנה בכפר א-נבי סאלח, 21.5.2010. צילום: אורן זיו, activestills.org,
תפריט
מהשטח
נושאים

הפגנת כוח: טיפול כוחות הביטחון בהפגנות השבועיות בכפר א-נבי סאלח

תקציר, ספטמבר 2011

מזה יותר משנה וחצי מפגינים תושבי הכפר א-נבי סאלח שמצפון לרמאללה מדי יום שישי, במחאה על השתלטות מתנחלים על אדמותיהם ועל אדמות של פלסטינים תושבי כפרים אחרים בסביבה. תהלוכות המחאה בכפר הפכו לאחד המוקדים המרכזיים של ההפגנות השבועיות המתקיימות בשנים האחרונות ברחבי הגדה המערבית. טיפול כוחות הביטחון בהפגנות בא-נבי סאלח מפר את זכויותיהם של המפגינים הפלסטינים בשלושה היבטים עיקריים:
 

א. פגיעה בזכות להפגין

מתיעוד ההפגנות בכפר עולה כי ישראל אינה מכירה בזכותם של תושבי א-נבי סאלח להפגין. כוחות הביטחון אוסרים על המפגינים להגיע לאתר נשוא ההפגנה – מעיין אל-קאווס ואל האדמות שסביבו – ובולמים את ההפגנה כבר ביציאה מהכפר או אף קודם לכן. בנוסף, הם מכריזים על ההפגנה כבלתי חוקית כבר מראשיתה, לפעמים עוד בטרם יצאה התהלוכה לדרכה. הצבא אף מוציא מדי יום שישי צו שטח צבאי סגור לכל שטח הכפר וחוסם את כל הדרכים המגיעות אליו. בכך נמנעת מאנשים שאינם תושבי הכפר הזכות להשתתף להפגנה.


לצפייה בסרטונים נוספים הקליקו כאן

ב. שימוש מופרז באמצעים לפיזור הפגנות

כוחות הביטחון עושים שימוש מופרז באמצעים לפיזור הפגנות בכפר, גם במקרים שבהם המפגינים אינם נוקטים באלימות ואינם מהווים איום כלשהו. הכוחות יורים כמויות עצומות של גז מדמיע בתוך השטח הבנוי של הכפר שבו גרים מאות אנשים. באחת מההפגנות נורו לפחות 150 רימוני גז. בהפגנה אחרת יידו הכוחות רימוני גז על תהלוכה של ילדים מחופשים אשר העיפו עפיפונים. חלק מרימוני הגז נורים ישירות לעבר גופם של המפגינים, באופן המסכן אותם והעומד בניגוד מוחלט להוראות לשימוש בגז מדמיע. הכוחות זורקים רימוני הלם כמעט ללא הגבלה לעבר ילדים ומבוגרים כאחד, במטרה לפזרם, גם כאשר לא נשקפת מהם סכנה כלשהי.

ג. פגיעה באוכלוסייה האזרחית

הצבא ומג"ב משקיעים משאבים רבים בפיזור הפגנות קבועות של כמה עשרות משתתפים, כולל הצבת כוחות בצומת המרכזית של הכפר ושימוש בכמויות גדולות של אמצעים לפיזור הפגנות. התנהלות זו אינה מידתית. היא מטילה אימה על מאות תושבי הכפר ומאלצת אותם להישאר בבתיהם למשך שעות ארוכות, באופן המונע מהם לנהל אורח חיים תקין. הגז המדמיע, הנורה בכמויות מאסיביות לתוך הכפר, חודר לבתים הצמודים לצומת המרכזית, ולדיירים אין כל אפשרות להימלט מהשפעותיו. בנוסף, ההגבלות שמטילים כוחות הביטחון על התנועה באזור מדי יום שישי מקשות על תושבי כל הכפרים בסביבה.

לקראת ההכרזה הצפוייה על המדינה הפלסטינית ב-20 בספטמבר 2011, נערכת מערכת הביטחון להתמודדות עם הפגנות רחבות היקף בשטחים. במסגרת היערכות זו, על כוחות הביטחון להכיר בזכותם של הפלסטינים להפגין ולאפשר להם למחות נגד הפגיעה בזכויותיהם. ההחלטה לפזר הפגנה צריכה להתקבל רק לאחר שנשקלו כל האיזונים הנדרשים בין הזכות להפגין לבין אינטרסים רלוונטיים אחרים, כפי שנעשה בהפגנות הנערכות בתוך גבולות ישראל. בכל מקרה, יש להגביל את השימוש באמצעים לפיזור הפגנות למינימום ההכרחי, למנוע פגיעה מיותרת בבני אדם ולהימנע משימוש באמצעים אלה להענשת כל תושבי הכפר.

 


סמל האיחוד האירופימסמך זה הופק בסיוע כספי של האיחוד האירופי. תוכן המסמך הינו באחריותו הלבעדית של בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, ובשום מקרה אין לראות בו ביטוי לעמדת האיחוד האירופי.