דילוג לתוכן העיקרי

תיעוד של תעאיוש: מתנחל תקף עובד בצלם ושבר את מצלמתו בדרום הר חברון. חיילים שהיו במקום לא מנעו את התקיפה

בצלם הגיש תלונה למשטרת ש"י נגד מתנחל שחטף מצלמה מעובד הארגון ושבר אותה אתמול בדרום הר חברון. האירוע תועד בווידיאו על-ידי פעיל תעאיוש. אתמול, 21.5.2012, בשעות הצהריים, החלה קבוצת פלסטינים...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

תיעוד של תעאיוש: מתנחל תקף עובד בצלם ושבר את מצלמתו בדרום הר חברון. חיילים שהיו במקום לא מנעו את התקיפה

בצלם הגיש תלונה למשטרת ש"י נגד מתנחל שחטף מצלמה מעובד הארגון ושבר אותה אתמול בדרום הר חברון. האירוע תועד בווידיאו על-ידי פעיל תעאיוש.

אתמול, 21.5.2012, בשעות הצהריים, החלה קבוצת פלסטינים לקצור תבואה באדמתם באזור שבסמוך אליו הוקם המאחז מצפה יאיר, שאינו חוקי אפילו על-פי הדין הישראלי. החקלאים הגיעו לשם לאחר שב-18.5.12 גילו כי הוצא למקום צו שטח צבאי סגור שתוקפו פג ב-20.5.12, ועל כן הניחו שיוכלו לקצור למחרת. חיילים שהגיעו לאזור בשעות הצהריים המוקדמות הורו לקוצרים להפסיק את עבודתם, והקוצרים הפסיקו והמתינו לאישור מהמנהל האזרחי לחדש את העבודה.

מעט אחרי הגעת הצבא הגיעו למקום כמה מתנחלים מהמאחז מצפה יאיר, שהחלו להתגרות בפלסטינים, לדחוף אותם ולקללם. בצילום הווידיאו נראה אחד המתנחלים כשהוא מרים מגל מהקרקע ומנופף בו כשהוא צועק לעבר פעיל ישראלי: "תצלם אותי אני אהרוג אותך יא דפוק, צא לי מהשטח". המתנחל נראה כשהוא חוטף מצלמת וידיאו מידי תחקירן בצלם נסר א-נוואג'עה, והחל לנפץ אותה על סלע. לאחר מכן התעמת המתנחל עם אחד החיילים. המצלמה המנופצת נמצאה מאוחר יותר ללא כרטיס הזיכרון שלה.

מתיעוד האירוע עולה חשד כי החיילים שנכחו במקום לא העניקו לפלסטינים שהותקפו הגנה ראויה ולא פעלו למניעת התקיפה. ככל הידוע לבצלם, החיילים לא עיכבו את התוקפים עד להגעת המשטרה למקום ולא מסרו עדות על האירוע למשטרה.

זהו התיעוד השני בתוך שלושה ימים של חיילים העומדים מנגד בשעה שמתנחלים תוקפים פלסטינים: ב-19.5.12 מתנחלים הגיעו מכיוון יצהר לכפר עסירה אל-קיבלייה ופצעו פלסטיני באש חיה בנוכחות חיילים.

תחקירן בצלם הגיש תלונה במשטרת חברון על התקיפה, גניבת המצלמה ושבירתה. בצלם דורש כי מצ"ח תפתח לאלתר בחקירה לבדיקת החשד כי החיילים לא מילאו את חובתם להגן על פלסטינים מפני אלימות מתנחלים.

סרטונים אחרונים