דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

15 במאי 2019

המתנחלים והצבא הגבירו את התקפותיהם על רועי צאן פלסטיניים מהכפר אל-פאריסייה שבצפון בקעת הירדן

בחודשים האחרונים מדווחים רועי צאן מקהילות אל-פאריסייה שבצפון בקעת הירדן על החרפת תדירותן ועוצמתן של תקיפות מתנחלים וחיילים בצאתם למרעה. אין מדובר באירועים מבודדים אלא בחלק מהמדיניות שמיישמת ישראל בבקעת הירדן, שמטרתה להשתלט על שטחים בין השאר באמצעות יצירת מציאות חיים בלתי אפשרית ומייאשת עבור פלסטינים, המורכבת מתקיפות משולבות של חיילים ומתנחלים ומאיסור גורף על פיתוח יישוביהם.

18 באפריל 2019

השתוללות אלימה וצפויה של מתנחלים בעקבות פיגוע - כוחות הביטחון לא עשו דבר

החל מ-17.3.19 בשעות הבוקר – עת התרחש פיגוע בו פלסטיני הרג חייל ומתנחל ופצע חיילים נוספים – ומשך חמישה ימים לאחר מכן, תקפו מתנחלים פלסטינים ברחבי הגדה המערבית. במהלך התקיפות מתנחלים הכו פלסטינים, יידו אבנים על מכוניות ובתים פלסטינים, השחיתו מכוניות חונות ופגעו במסגד. תקיפות מסוג זה חוזרות על עצמן לאחר כמעט כל פיגוע וניתן היה לצפות שמערכת הביטחון תיערך מראש למנוע אותן. אולם, בדומה לעבר, הרשויות הישראליות לא עשו דבר, כחלק מהאופן בו אלימות המתנחלים משתלבת במדיניות הישראלית.
14 באפריל 2019

מתנחלים הוציאו להורג את מוחמד עבד אל-פתאח; הצבא טייח את מעשיהם

מתחקיר בצלם עולה שבאירוע שדווח בתקשורת כניסיון פיגוע דקירה בחווארה ב-3.4.19, מוחמד עבד אל-פתאח יידה אבנים על מכוניות ישראליות ונורה על-ידי מתנחל שעצר את רכבו. לאחר ששכב פצוע על הקרקע מתנחל זה ומתנחל נוסף שעצר גם הוא במקום ירו בו שוב והרגו אותו. חיילים מחקו את תיעוד הווידיאו של האירוע.

28 בפברואר 2019

אל-מור'ייר: הרוג ותשעה פצועים בהתפרעות מתנחלים חמושים – והכול בנוכחות אנשי כוחות הביטחון

ביום שבת, 26.1.19, הגיעו כ-20-15 מתנחלים חמושים לפאתי אל-מור'ייר וירו על תושבי הכפר שניסו להדוף את המתקפה באבנים. מהירי נהרג חמדי נעסאן, בן 38, שנפגע בגבו, ותשעה תושבים נפצעו. לכל אורך האירוע נכחו בקרבת מקום כוחות הביטחון, שלא ניסו למנוע מהמתנחלים להגיע למקום ולירות על תושבים. ההתקפה הקטלנית של "כיתת הכוננות" של ההתנחלות עדי עד, שהתרחשה בנוכחותם כוחות הביטחון, אינה מקרה חריג והיא חלק ממדיניות אלימה המגובה על ידי הדרג המדיני והצבאי, שבה המדינה – באמצעות הצבא והמתנחלים – פועלת לאורך זמן ובכוח כדי לנשל כמה שיותר פלסטינים, לגרום להם "לעזוב מרצון" את אדמותיהם ולהשתלט עליהן.

14 בינואר 2019

13.12.18: בגיבוי הצבא, מתנחלים התפרעו בכבישי הגדה ותקפו פלסטינים

ב-13.12.18, בעקבות הפיגוע שבו הרג פלסטיני שני חיילים ופצע באורח קשה חייל נוסף ואשה ליד ההתנחלות גבעת אסף, יצאו מתנחלים בהמוניהם לתקוף פלסטינים, בעיקר במחוזות חברון ושכם. תקיפות אלה היו צפויות, אך מערכת הביטחון לא נערכה למנוע אותן. במחצית מהמקרים שתחקר בצלם נכחו חיילים במקום אך ברובם לא עשו דבר כדי למנוע מהמתנחלים לתקוף פלסטינים ולא עצרו איש מהם. התנהלות כוחות הביטחון גם היא, צפויה: תקיפות של פלסטינים על ידי מתנחלים, בנוכחות אנשי כוחות הביטחון ובחסותם, הפכו זה מכבר לשגרה ברחבי הגדה המערבית. לפלסטינים בגדה ברור היום כי אין מי שיגן עליהם ועל רכושם, וכי איש לא ייתן את הדין על הפגיעה בהם.
 

6 בינואר 2019

בלוג הצילום: "תג מחיר" נובמבר-דצמבר 2018 - בחסות הצבא והמשטרה המשיכו המתנחלים לזרוע הרס ביישובים פלסטיניים

שוב מתנחלים פגעו ברכושם של פלסטינים, שוב הצבא לא ראה דבר, שוב המשטרה מתקשה לחקור ולאתר את האשמים. שוב – כי הפוגעים הם מתנחלים והנפגעים – פלסטינים. צפו בתיעוד בבלוג הצילום של בצלם.

3 בינואר 2019

אוקטובר-נובמבר 2018: חודשיים נוספים של מתקפות מתנחלים וצבא על הכפר עוריף

בתחילת ספטמבר פרסמנו סקירה של מעשי אלימות של מתנחלים מיצהר ומאחזיה, שנעשו בליווי או בהשתתפות פעילה של הצבא, נגד תושבי הכפר עוריף. בחודשים אוקטובר ונובמבר נמשכו מעשי האלימות ביתר שאת. מקרים אלה אינם "עשבים שוטים", כפי שיש המנסים לטעון, אלא הם חלק ממדיניות אלימה ומכוונת, בה המדינה – באמצעות הצבא והמתנחלים – פועלת לאורך זמן ובכוח כדי לנשל כמה שיותר פלסטינים מאדמותיהם, לפגוע ברכושם ובפרנסתם ולגרום להם "לעזוב מרצון" את אדמותיהם. הדבר מקל על המדינה להשתלט על האדמות ולספחן – לפחות בפועל – להתנחלויות.

17 בדצמבר 2018

אמבולנס שהיה בדרכו לפנות חולה תושבת תל רומיידה בחברון בנובמבר, הותקף באבנים על-ידי מתנחלים בנוכחות חיילים

בלילה ה-17.11.18 הזעיקה פריאל אבו הייכל, תושבת תל רומיידה בת 72 אמבולנס לאחר שחשה ברע. מתחקיר בצלם עולה כי לאחר שהסהר האדום תיאם את הדבר באמצעות הצלב האדום, יצא אמבולנס ובו שני פרמדיקים לפנותה. אולם, כשהגיע האמבולנס לכיכר גרוס, הוא הותקף על-ידי כ-15 מתנחלים, שחבטו בו, ניקבו באבנים חורים בחלונותיו האחוריים וקיללו את אנשי הצוות. מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים בחברון הם עניין שבשגרה במסגרת משטר ההפרדה תוך אפליה שמנהיגה ישראל בעיר, ולרוב אינם נחקרים כלל. בהעדר הרתעה כלשהי, הישנותם של מקרים כאלה, כמו המקרה הנוכחי, היא צפויה וידועה.

6 בדצמבר 2018

מסיק 2018: מתנחלים פגעו בחקלאים ובעצי זית וגנבו זיתים

עונת המסיק, שבה חגגו משפחות פלסטיניות בעבר את התוצרת החקלאית ואת הקשר לאדמה, מתקיימת כבר שנים רבות בצל ההשתלטות על קרקעות, ההגבלות שמטילה ישראל על הגישה לאדמות שנותרו, אלימות של מתנחלים כלפי מוסקים ופגיעתם בעצי הזית. מציאות זו, שבגללה נוטשים חקלאים בלית ברירה את אדמותיהם, אינה מקרית. זוהי התוצאה אליה מכוונת מדיניותה של ישראל, שכן היא מקלה עליה להשתלט על אדמות נוספות. השנה תיעד בצלם תקיפה גופנית של מוסקים בשני מקרים ופגיעה בעצי זית או גניבת היבול בתשעה מקרים באזורים שכם ורמאללה לקראת המסיק ובמהלכו. להלן תיאורם.

6 בדצמבר 2018

שוטרי מג"ב שליוו פלישת מתנחלים לאדמות אל-מזרעה אל-קיבלייה ירו ירי קטלני על תושבים שהתעמתו איתם, הרגו שניים מהם ופצעו שבעה

ביום שישי, 26.10.18, ניסו עשרות מתנחלים לפלוש לאתר עתיקות בשטח הכפר אל-מזרעה אל-קיבלייה, בליווי כוחות הביטחון, כמנהגם מזה מספר חודשים. לאחר זמן קצר נסוגו המתנחלים ובאזור נמשכו עימותים בין תושבי הכפר לכוחות הביטחון. מאוחר יותר, כשהתחילו גם אנשי כוחות הביטחון לסגת, רדפו אחריהם כמה עשרות צעירים, וכשהתקרבו פתח לעברם לפחות שוטר מג"ב אחד בירי חי ממנו נפגעו תשעה בני אדם, מהם שניים שמתו מפצעיהם מאוחר יותר. פלישות המתנחלים לאדמות פלסטינים בגיבוי כוחות הביטחון הפכו מזמן למחזה נפוץ, אך הירי הקטלני שבו הסתיים האירוע הנוכחי חריג וסותר כל אות שנכתבה בהוראות הפתיחה באש.