דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

מארס 2020

29
אל-מור'ייר, מחוז רמאללה, 29.3.20: מתנחלים נכנסו למטעי הכפר ותקפו משפחות שבילו בהם

אל-מור'ייר: מתנחלים נכנסו למטעי הכפר ותקפו משפחות שבילו בהם

ב-29.3.20, בסביבות השעה 15:30, נפגשו שלוש משפחות מהכפר אל-מור'ייר באזור א-דהראת שמצפון לכפר בכוונה לערוך פיקניק במטעי הזיתים. במרחק של כחמישה קילומטרים מהמטעים הוקם המאחז עדי עד.

מיד לאחר שהגיעו למקום ויצאו ממכוניותיהם ראו בני המשפחות שבעה מתנחלים חמושים באלות וסכינים, שהתקרבו אליהם מכיוון ההתנחלות. שתיים מהמשפחות הצליחו להימלט מהמקום בעגלת הטרקטור של חקלאי שעבר באזור. המתנחלים החלו ליידות אבנים על מכוניתה של המשפחה השלישית, משפחת אבו עלייא, בעת שבני המשפחה, אב אם ושני ילדים, היו לידה. האם, אנוואר אבו עלייא, בת 27, בחודש רביעי להריונה,  נמלטה מהמקום ברגל בעצת בעלה.

המתנחלים המשיכו ליידות אבנים על המכונית, חתכו את צמיגיה בסכינים ודרשו מהאב, מונזר אבו עלייא, בן 36, את מפתחות הרכב. כשסירב למסור אותם חטפו המתנחלים את המפתחות בכוח. אבו עלייא ושני ילדיו נמלטו מהמקום ברגל כשהם מותירים מאחוריהם את המכונית ובתוכה מכשיר הטלפון הנייד שלו. המתנחלים רדפו אחריהם והוא יידה לעברם אבנים בניסיון להדוף אותם ולהגן על ילדיו.

לאחר כעשר דקות הגיעו למקום תושבים מהכפר שהוזעקו על-ידי בני המשפחות והדפו את המתנחלים באמצעות אבנים. אבו עלייא הצליח לגרור את מכוניתו מהמקום.

הנזק שהוסב לה מוערך בכאלפיים ש"ח.

אל-מור'ייר, מחוז רמאללה, 29.3.20: מתנחלים נכנסו למטעי הכפר ותקפו משפחות שבילו בהם.

 


 

28

שכונת תל-רומיידה, חברון: מתנחל גונב מצלמות אבטחה של בית פלסטיני

בליל ה-28.3.20 התעורר וליד אבו עיישה מרעש ששמע מחוץ לביתו וגילה כי מצלמות האבטחה של הבית נעלמו.

את המצלמות התקין בצלם לפני 11 שנה, לאחר שבית המשפחה, שסביבו הוקמה ההתנחלות תל רומיידה, הותקף שוב ושוב על-ידי מתנחלים. כשבחן את התיעוד במכשיר ההקלטה של המצלמות ראה אבו עיישה בחור עומד על סולם, מפרק את המצלמות וגונב אותן, ואז, כמובן, נקטע הצילום. אבו עיישה דיווח על הגניבה לחיילים שסיירו ברחוב, שהזעיקו למקום קצין. הוא טען שיבדוק את התיעוד במצלמות הצבא, אך עד עתה לא ניתנו לאבו עיישה שום תשובות. על אף שהאזור מרושת כאמור במצלמות אבטחה של הצבא, ככלל, תיעוד זה אינו משמש לאכיפת החוק על מתנחלים.
 

שכונת תל-רומיידה, חברון: מתנחל גונב מצלמות אבטחה של בית פלסטיני.

א-תוואני, דרום הר חברון,  28.3.20: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר.

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר

ב-28.3.20 עברו שלושה תושבי א-תוואני מדרום-מערב למאחז חוות מעון בדרכם לח'ירבת א-טובא. כשהיו במרחק של כשני קילומטרים מכפרם תקפו אותם כמה מתנחלים באבנים. השלושה החלו לרוץ בחזרה לכפר ובדרכם הזעיקו תושבים מהקהילה, שפגשו אותם בדרך. התושבים והמתנחלים יידו אבנים זה על זה. לאחר כחצי שעה הגיע למקום כוח צבאי וכולם התפזרו. 

כשעה לאחר מכן התקרבו כמה מתנחלים לאזור אל-חומרה שמדרום לא-תוואני, השייך לתושבי הכפר. תושבי א-תוואני הגיעו למקום בכדי לגרשם ובמקום התפתח יידוי אבנים הדדי. כוח צבאי שהגיע למקום ירה גז מדמיע על תושבי א-תוואני, שהיו בשטחם שלהם, ועצר שלושה מהם. שניים מהעצורים שוחררו למחרת האירוע, לאחר שאחד מהם נדרש לשלם ערבות של 1,000 שקל. התושב השלישי עדיין מוחזק במעצר.

א-תוואני, דרום הר חברון,  28.3.20: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר.

א-תוואני, דרום הר חברון,  28.3.20: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר. בעימות שהתפתח ירה הצבא גז מדמיע על התושבים ועצר שלושה מהם. 

25

עינבוס: מתנחלים תקפו בתים בחלקו הצפוני של הכפר

ב-25.3.20 אחר הצהריים ניסו כ-40 מתנחלים להיכנס לחלקו הצפוני של הכפר עינבוס.

תושבים שהבחינו בהם הזעיקו באמצעות כריזה תושבים נוספים, שהתגייסו להגן על הבתים המאוימים. בין התושבים למתנחלים התוקפים התפתח עימות שכלל יידוי אבנים הדדי. לאחר כחצי שעה הגיעה למקום קבוצת חיילים מכיוון ההתנחלות יצהר, הנמצאת במרחק של כשלושה קילומטר מהכפר. רק לאחר רדת החשכה החיילים הרחיקו מהמקום את המתנחלים. תושבי עינבוס סובלים כבר זמן רב מהתקפות חוזרות ונשנות מצד מתנחלים. 

עינבוס, מחוז שכם, 25.3.20: מתנחלים תקפו בתים בחלקו הצפוני של הכפר.

24
בורקה, מחוז שכם, 24.3.20: מתנחלים יידו אבנים על תושב הכפר ועל ביתו והרסו גדר.

בורקה: מתנחלים יידו אבנים על תושב הכפר ועל ביתו והרסו גדר

ב-24.3.20, בשעות הצהריים, נכנסו כ-30 מתנחלים לשכונת באב אל-ואד שבחלקו הצפון-מזרחי של הכפר בורקה, במרחק של כשלושה קילומטרים מההתנחלות שפונתה חומש.

המתנחלים, שלפחות ארבעה מהם היו חמושים ברובים, הרסו גדר שהקיפה בית בבנייה בבעלות מוהנד יאסין, בן 46, ויידו אבנים לעברו בעת שניסה להגן על רכושו, זאת לאחר שהבית כבר הותקף על-ידי מתנחלים שבוע קודם לכן. תושבים מהכפר הגיעו למקום כדי לעזור ליאסין הבית להדוף את המתנחלים. התושבים התקשרו מספר פעמים למת"ק הישראלי, אך אנשיו הגיעו למקום, בליווי ג'יפים צבאיים, רק לאחר כשעתיים, וגם אז הסתפקו בצפייה בעימותים מרחוק מבלי לעשות דבר. כרבע שעה לאחר הגיעם נסוגו המתנחלים והצטרפו אליהם. למותר לציין שאיש מהמתנחלים לא נעצר. 

בורקה, מחוז שכם, 24.3.20: מתנחלים יידו אבנים על תושב הכפר ועל ביתו והרסו גדר.

אום ספא, 24.3.20: תושבים הותקפו על-ידי מתנחלים שהכו אחד מהם בראשו ושברו את גולגלתו

אום ספא: תושבים הותקפו על-ידי מתנחלים שהכו אחד מהם בראשו ושברו את גולגלתו

בבוקר יום שישי, ה-24.3.20, הגיע מתנחל עם עדר של כ-50 ראשי בקר למטע זיתים בחלקו המערבי של הכפר אום ספא, בסמוך לכביש העוקף המוביל להתנחלות חלמיש. שמונה מתושבי הכפר , בהם סגן ראש המועצה המקומית נאג'י טנאטרה, בן 45, הגיעו למקום כדי לגרשו מהמטע הפרטי. אין מדובר באירוע חד פעמי – האיש פולש שוב ושוב עם עם עדר הבקר שלו למטעי הכפר. 

שמונת התושבים ניגשו למתנחל, וסגן ראש המועצה ביקש ממנו להוציא את העדר מהמטע. המתנחל החל לסגת והתושבים החלו לגרש מהמקום את הפרות. בשלב זה הגיעו למקום  שני כלי-רכב ובהם חמישה מתנחלים חמושים, לפחות אחד מהם ברובה והיתר באלות ובגרזנים. המתנחלים יצאו מכלי הרכב ואז הכה אחד מהם את טנאטרה בראשו והוא נפל כשהוא מדמם. המתנחלים המשיכו להכות את טנאטרה ולבעוט בו בעודו מוטל על הקרקע. התושבים הצליחו למשוך את טנאטרה מהמקום ולפנותו במכונית. הוא הועבר לאמבולנס ונלקח  לבית החולים ברמאללה, שם נותח לאחר שהתגלה שבר בגולגלתו. 

בינתיים הגיעו למקום תושבים נוספים מהכפר והתושבים והמתנחלים הפולשים יידו אבנים זה על זה. לאחר כרבע שעה הגיעו למקום כמה ג'יפים צבאיים וכולם התפזרו.
אום ספא, 24.3.20: מתנחל פלש עם עדרו למטע בכפר. תושבים שניסו לגרשו הותקפו על-ידי מתנחלים נוספים, שהכו אחד מהם בראשו ושברו את גולגלתו

אום ספא, רמאללה, 24.3.20: מתנחל פלש עם עדרו למטע בכפר. תושבים שניסו לגרשו הותקפו על-ידי מתנחלים נוספים, שהכו אחד מהם בראשו ושברו את גולגלתו.

23
עין אל-חלווה, 23.3.20: מתנחלים תקפו רועי בקר ופצעו אחד מהם

עין אל-חלווה: מתנחלים תקפו רועי בקר ופצעו אחד מהם

ב-23.3.20, בשעות הבוקר, יצאו מהיב דראר'מה בן ה-32 ושני אחיו לרעות את עדר הבקר של המשפחה מזרחית לעין אל-חלווה שבצפון בקעת הירדן. מתנחלים שרעו גם הם בקר באזור התקרבו אליהם ושישה מהם יידו לעברם אבנים מנקודה גבוהה החולשת על השדה. לאחר מכן התקרבו אליהם המתנחלים, חלקם ברגל וחלקם בטרקטורון. שניים מהאחים נמלטו אך המתנחלים תפסו את מהיב בטרם הספיק לברוח. הם השליכו אותו ארצה ואחד מהמתנחלים שלף אקדח וכיוון אותו אל פניו. המתנחלים הכו אותו ובעטו בו בכל חלקי גופו, עד שכמעט איבד את הכרתו.

בשלב זה, למקום הגיעו רבש"ץ ההתנחלות משכיות וג'יפ צבאי שבו ישבו ארבעה חיילים. כשירדו החיילים מהג'יפ, הפסיקו המתנחלים להכות את מהיב והתרחקו ממנו מעט, תוך שהם צועקים עליו ולועגים לו. בעת שמהיב החבול שכב על הקרקע התבדחו החיילים עם המתנחלים, כשאיש מהם אינו טורח להגיש לו עזרה.

זמן קצר לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום שפינה את מהיב לבית החולים הטורקי בטובאס, שם אושפז למשך הלילה ושוחרר למחרת לאחר שעבר בדיקות וצילומים.

עין אל-חלווה, 23.3.20: מתנחלים תקפו רועי בקר ופצעו אחד מהם

עין אל-חלווה, 23.3.20: מתנחלים תקפו רועי בקר ופצעו אחד מהם.

סילת א-דהר, מחוז ג'נין,  23.3.20: מתנחלים תקפו חקלאים וכן את אנשי כוחות הביטחון

סילת א-דהר: מתנחלים תקפו חקלאים וכן את אנשי כוחות הביטחון

ביום שני, ה-23.3.20, בסביבות 12:00 בצהריים, נסעו האחים עדנאן וחוסני אל-קאדי, בני 73 ו-70 בהתאמה, מבתיהם בכפר סילת א-דהר שבמחוז ג'נין לחלקת האדמה שלהם, הסמוכה לשטח ההתנחלות חומש שפונתה במסגרת "תכנית ההתנתקות".

בשנתיים האחרונות שבו השניים לעבד את החלקה, לאחר שהצבא התיר להם להגיע למקום. עם הגיעם לחלקה, ועוד בטרם הספיקו לצאת ממכוניתם, נתקלו האחים בכמה מתנחלים שהורו להם להמשיך הלאה בדרך ולא לעצור. הם המשיכו במעלה הדרך שם ארבו להם כ-20 מתנחלים חמושים באלות. המתנחלים החלו ליידות לעברם אבנים, ניפצו את אחד מחלונות המכונית והסבו נזק לפגוש הקדמי. חוסני אל-קאדי, שנהג במכונית, ניסה להימלט מהמקום אך נקלע לדרך הררית ומשובשת ולא יכול היה להמשיך בדרכו. השניים יצאו מהמכונית ונמלטו מהמקום ברגל, תחת מטר האבנים, לכפר הסמוך בורקה. במהלך הימלטותם נפצע עדנאן אל-קאדי מאבן שפגעה בצווארו. 

כשהצליחו השניים לשוב לביתם הם דיווחו על למת"ק הפלסטיני על ההתקפה, ובעקבות זאת הגיעו לכפר נציגי המת"ק הישראלי, שאספו את השניים ולקחו אותם בחזרה למקום שבו ננטשה המכונית. עם הגיעם למקום תקפו המתנחלים באבנים את כלי-הרכב של המת"ק והצבא, ובמקום לעצור אותם בחרו הכוחות להסתלק מהמקום. מאוחר יותר, הצליחו תושבים מהכפר לגרור את המכונית בעזרת טרקטור לכפר בורקה ושוטרים שהגיעו למקום צילמו אותה. השוטרים ביקשו מהאחים אל-קאדי להגיש תלונה בתחנת המשטרה בהתנחלות אריאל והם עשו כן.

סילת א-דהר, מחוז ג'נין,  23.3.20: מתנחלים תקפו חקלאים וכן את אנשי כוחות הביטחון.

 

19
בורקה, מחוז שכם, 19.3.20: מתנחלים תקפו בית באבנים והשחיתו רכוש.

בורקה: מתנחלים תקפו בית באבנים והשחיתו רכוש

ב-19.3.20 תקפו כ-50 מתנחלים באבנים את בית בבנייה בבעלות  מוהנד יאסין, בן 46, בשכונת באב אל-ואד שבצפון-מזרח הכפר.

המתנחלים שברו כ-40 שתילים של עצי פרי שנטע יאסין בחצרו לפני כשנתיים, השחיתו מיכל מים בנפח של קוב וחצי וחתכו צנרת שנועדה להוביל מים מהמיכל לברזים בבית. כמו כן השחיתו המתנחלים ומכל מים נוסף בבית שכן. בעל הבית פנה למת"ק הפלסטיני, שדיווח על התקרית למת"ק הישראלי, אך איש לא הגיע למקום. לדבריו הרגיש שהישראלים מתעלמים מפניותיו ונותנים למתנחלים יד חופשית לפרוע בתושבי הכפר.

בורקה, מחוז שכם, 19.3.20: מתנחלים תקפו בית באבנים והשחיתו רכוש.

16

עין א-דיוכ אל-פוקא: מתנחלים תקפו רועי צאן וגרשו אותם משטחי מרעה

ב-16.3.20 יצא מוחמד רשאיידה, בן 63, תושב כפר א-דיוכ אל פוקא, לרעות את צאנו ממערב לכפר. סביבו רעו גברים ונשים נוספים מהאזור את צאנם. לאחר כשעה הגיעה למקום מכונית ובה שני מתנחלים, שאחד מהם, עומר עתידיה, הקים חווה באזור. המתנחלים צעקו על הרועים, איימו עליהם ורדפו אחרי הכבשים. עתידיה צעק על רועות הצאן שזוהי אדמתו ודרש כי יעזבו את המקום. המתנחלים נסעו בין בני הצאן והרועים נאלצו לעזוב את המקום, יחד עם עדריהם.

אין מדובר במקרה חריג: תושבי עין א-דיוכ אל-פוקא, המתפרנסים מרעיית צאן, סובלים באופן כמעט יומי מהטרדות וממעשי אלימות מצד מתנחלים, התוקפים אותם באבנים, בכלי-רכבם ואפילו באמצעות רחפנים ומגרשים אותם משטחי המרעה שלהם. בנוסף, מתנחלים משליכים בסמוך לקהילה פגרי צאן וגורמים למפגעים קשים של ריח ותברואה. 

עין א-דיוכ אל-פוקא, אזור יריחו, 16.3.20: מתנחלים תקפו רועי צאן וגרשו אותם משטחי מרעה.

15

חווארה: מתנחלים השחיתו כלים הנדסיים

מעט אחר חצות, בליל ה-15.3.20, נכנסו כעשרה מתנחלים לחניון בחלקו הדרומי של הכפר חווארה, שבו חנו כלים הנדסיים בבעלות עבדאללה עודה, תושב הכפר.

כקילומטר משם נמצאת ההתנחלות יצהר. המתנחלים ניפצו שמשות וחתכו צמיגים ב-12 דחפורים וכלים הנדסיים אחרים והסבו נזק המוערך בכ-40,000 ש"ח.

חווארה, מחוז שכם, 15.3.20: מתנחלים השחיתו כלים הנדסיים.

12
עינבוס, 12.3.2020 – מתנחלים מיצהר תוקפים באבנים שני בתים בכפר ונפצים זגוגיות של חלונות ורכב חונה.

להתעורר באמצע הלילה לקול אבנים המנפצות את חלונות ביתך

ב-12.3.20, בסביבות השעה אחת לפנות בוקר, התעוררו תושבי עינבוס מרעש מחריד אוזניים: אבנים עפו לכל עבר: כמה מהן ניפצו את הזגוגיות בחלונות בתיהן של שתי משפחות: חמד ורשדאן. מכונית חונה חטפה אף היא מטר של אבנים.

הבתים שהותקפו נמצאים בשכונת אל-ביאדה בצידו המערבי של הכפר עינבוס, שבמרחק של כשני קילומטרים ממנה הוקמה ההתנחלות יצהר. המותקפים הספיקו לראות בחטף את תוקפיהם, כעשרים מתנחלים שנמלטו לעבר ההתנחלות. 

ג'נאן חמד, בת 48, סיפרה על התקיפה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, סלמה א-דיבעי:

"התעוררתי בלילה לשתות מים, וכשהייתי בדרך חזרה לחדר שלי שמעתי זכוכית נשברת במטבח: אחת האבנים פגעה בקיר המטבח, אבן שנייה נחתה בכיור והשלישית פגעה במקרר. כל הגוף שלי רעד מפחד, כי אם אבן הייתה פוגעת בי אולי לא הייתי נשארת בחיים. נלחצתי עוד יותר כשבעלי והבנים יצאו החוצה לרוץ אחרי המתנחלים התוקפים. פחדתי שהם ירו בהם".

בעינבוס, שתושביה נאלצים לחיות בצילה המאיים של ההתנחלות יצהר, בצלם תיעד מאז 2009 14 אירועים של אלימות מתנחלים. תושביה יודעים למנות את הטראומטיים שבהם - שחלקם התרחשו בחסות הצבא ובנוכחות חיילים: תקיפת תושבים ובתיהם, הצתת כיתת לימוד בבית הספר היסודי, השחתת טרקטורים ורכבים והצתתם, שריפת קרוב ל-300 עצי זית, שחיטת בעלי חיים, ניקוב צמיגים וריסוס כתובות נאצה על קירות הבתים והמסגד. על-חלק מהמקרים דיווחנו לאורך השנים באתר. 
 
עינבוס, 12.3.2020 – מתנחלים מיצהר תוקפים באבנים שני בתים בכפר ונפצים זגוגיות של חלונות ורכב חונה.

11

חווארה: מתנחלים יידו אבנים על בתי פלסטינים וניפצו חלונות

ביום רביעי, ה-11.3.20, בסביבות השעה 11:00, סגרו חיילים למשך שעתיים את מחסום חווארה וקטע מכביש 60 (כביש יצהר) בפני תנועה פלסטינית.

לאחר הסגירה התאספו בכיכר שבפנייה ליצהר כ-25 מתנחלים, בליווי צבאי. המתנחלים יידו אבנים לעבר בתים בכפר הסמוכים לכיכר וניפצו את זגוגית החלון באחד הבתים ושמשות של 3 מכוניות שחנו ברחוב. 

חווארה,  11.3.20: מתנחלים יידו אבנים על בגיבוי הצבא בתי פלסטינים וניפצו חלונות.

10

בורין: מתנחלים תקפו בית. חיילים הגנו עליהם וירו גז מדמיע על תושבי הכפר

כעשרה מתנחלים, המלווים בכחמישה חיילים, חיבלו בבית בבנייה בבעלות מונתסר מנסור, בחלקו המזרחי של הכפר. המתנחלים השחיתו שלושה מקירותיו החיצוניים של הבית, שברו צינורות ביוב ופיזרו שקי מלט, כל זאת בחסות חיילים שירו רימוני גז מדמיע על תושבים שניסו להגן על הבית. הנזק שהסבו המתנחלים מוערך בכ-2,000 שקלים.

ביתו של מנסור כבר הותקף על-ידי מתנחלים מספר פעמים ובכל פעם נגרמו לו נזקים. בנוסף, ניסה המנהל האזרחי למנוע ממנסור להקים א ביתו ומסר לו מספר פעמים צווים להפסקת עבודה. זאת על אף שהבית נמצא בשטח B, שבו סמכויות התכנון נתונות בידי הרשות הפלסטינית ולא המנהל, ומנסור מחזיק בהיתר בנייה מטעם הרשויות הפלסטיניות.

בורין, מחוז שכם,  10.3.20: מתנחלים תקפו בית, חיילים הגנו עליהם וירו גז מדמיע על תושבי הכפר.

10.3.20, תורמוסעיא – מתנחלים מעכבים רכב פלסטיני, מאיימים על הנוסעים, מנסים לחטוף תינוק ושוברים את חלון הרכב בקת הרובה שלהם.

קו אדום?

ביום שלישי, ה-10.3.20, נסעו שניים מתושבי תורמוסעיא, מוסא אבו עוואד וחותנו טארק א-רפאעי, בדרך עפר המובילה אל כפרם. איתם במכונית נסעו אדם ונור – תאומים בני שנתיים וחצי, ילדיו של טארק. כשחלפו לא רחוק ממאחז עדי-עד, הגיחו מאחוריהם שלושה מתנחלים, רכובים על אופנועים, עקפו את הרכב וחסמו את דרכו. 

המתנחלים ירדו מהאופנועים וניגשו לרכב, צועקים בעברית ובערבית "למה הגעתם לפה? מה אתם עושים פה? נירה בכם ובילדים שלכם!". הם דרשו לראות את תעודות הזהות של הנוסעים, ולאחר דין ודברים אבו עוואד וא-רפאעי הושיטו את תעודותיהם. כאשר בעלי התעודות ניסו לקבל אותן חזרה, והמתנחלים לא מיהרו להשיבן להם, התפתחה במקום תגרה קולנית שהעירה את התאומים משנתם והם החלו לבכות. 

בשלב הזה האירוע הקצין באחת: אחד המתנחלים הושיט את ידיו כדי להוציא את אדם מהמושב האחורי, ורק לאחר דחיפות ומשיכות אבו עוואד וא-רפאעי הצליחו לחלצו מידיהם ולהיכנס חזרה למכונית.

א-רפאעי סובב את המפתח בסוויץ' כדי להימלט  מהמקום. או אז, לפרידה, שבר אחד המתנחלים את החלון האחורי של מכוניתו באמצעות קת הרובה שלו. 

דרך חלונות המכונית המתרחקת הבחינו הנמלטים במתנחלים חוזרים למאחז עדי עד. 

טארק א-רפאעי  תיאר את שעבר עליו, על גיסו ועל בניו באותו יום קשה, בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד:

אחרי התקיפה הילדים היו מבוהלים ומפוחדים. הם לא יכלו לישון באותה לילה. גם אני לא יכולתי לישון, נשארתי ער ומוטרד וחשבתי על האירוע. היו לי מחשבות מחרידות. 
 
אחרי שהגשתי תלונה, אחד הקצינים מהמת"ק הישראלי יצר איתי קשר ושאל אותי על האירוע. זאת היתה שיחת ועידה עם נציג מהמת"ק הפלסטיני, ואחרי שתיארתי מה קרה, הוא אמר "המעשה הזה לא מקובל ומגונה, והניסיון לפגוע בילדים מהווה קו אדום ואסור לשתוק על זה". אחר כך הוא אמר: "אנחנו מקווים שלא יהיו תגובות מצידכם...". 

הקצין הבטיח לי שיחקרו את האירוע וביקש ממני להגיש תלונה בתחנת המשטרה הישראלית בבנימין. אמרתי לו שאנחנו אנשים שלא עושים בעיות, שהילדים שלי בעלי אזרחות אמריקאית, וש"המתנחלים האלה פוגעים קודם כל בכם ובמוניטין שלכם, כי הם מתנהגים כמו שודדים וכנופיות". הוא ענה: "כן... אלה נוער הגבעות. פורעי חוק! אנחנו רודפים אחריהם ואני מבטיח לך שנטפל בנושא". 

10.3.20, תורמוסעיא – מתנחלים מעכבים רכב פלסטיני, מאיימים על הנוסעים, מנסים לחטוף תינוק ושוברים את חלון הרכב בקת הרובה שלהם.

10.3.20, תורמוסעיא – מתנחלים מעכבים רכב פלסטיני, מאיימים על הנוסעים, מנסים לחטוף תינוק ושוברים את חלון הרכב בקת הרובה שלהם.

 

8
א-נוייעמה, בקעת הירדן, 8.3.20: מתנחל תקף רועי צאן.

א-נוייעמה: מתנחל תקף רועי צאן

ב-8.3.20 יצאו מוסא זיד, בן 25, אחיו ואחיותיו, תושב א-נוויעמה לרעות את צאנם כשהם מלווים בפעילים מתנועת סולידאריות, לא רחוק מאזור מגוריהם. בסמוך למקום השתלט מתנחל על אלפי דונם והקים את המאחז "חוות עומר".

בעת שרעו את צאנם הגיע למקום המתנחל והתחיל לרדוף אחריהם עם הטנדר שלו, כשהוא צועק ומאיים לדרוס את הצאן. למרבה המזל הצליחו הרועים והפעילים להימלט מהמקום מבלי שאיש ייפגע.

א-נוייעמה, בקעת הירדן, 8.3.20: מתנחל תקף רועי צאן.

א-נוייעמה, בקעת הירדן, 8.3.20: מתנחל תקף רועי צאן.

7

בורין: מתנחלים תקפו בית הממוקם בשולי הכפר. חיילים ירו ירי חי על יושביו

בצהרי יום שבת, ה-7.3.2020, שהו עלי עיד, בן 16, ואחיו אוסאמה עיד, בן 20, בביתם הממוקם בצד המזרחי של הכפר. לפתע תקפו כשמונה מתנחלים את ביתם באבנים, וניפצו שני חלונות ומצלמת אבטחה. בית משפחת עיד נמצא על כוונת המתנחלים בשל מיקומו בשולי הכפר, כקילומטר מההתנחלות הר ברכה וממאחז גבעת סנה יעקב, וכשני קילומטרים מההתנחלות יצהר.

כשהחלו המתנחלים לסגת פתח עלי את חלון ביתו כדי לבדוק מה מתרחש בחוץ. בתגובה, חייל ירה לעברו רימון הלם. תושבים מהכפר התאספו סביב הבית כדי לבדוק את מצבם של עלי ואחיו, והשניים עלו על הגג כדי להרגיע אותם ולהראות שלא נפצעו. ברגע שהבחינו בהם החיילים הם החלו לירות לעברם ירי חי. בנוסף, ירו החיילים רימוני גז והלם על התושבים שהתאספו ליד הבית. לעלי ואחיו נכנסו לתוך הבית ולמרבה המזל לא נפגעו מהירי.

בורין, 7.3.20: מתנחלים תקפו בית הממוקם בשולי הכפר, חיילים ירו ירי חי על יושביו.

בורין, 7.3.20: מתנחלים תקפו בית הממוקם בשולי הכפר, חיילים ירו ירי חי על יושביו.

מאדמא: מתנחלים תקפו בית בכפר, חיילים ירו ירי חי באוויר וגז לעבר תושבי הכפר

ב-7.3.20 נכנסו כ-15 מתנחלים ובהם הרבש"ץ החמוש של ההתנחלות יצהר לכפר מאדמא והחלו ליידות אבנים על בתים. תושבים ששמעו המולה בחוץ יצאו מבתיהם. גם במקרה הזה, קרוב ל-15 חיילים, שהוזעקו למקום, ירו ירי חי באוויר וכדורי מתכת מצופים גומי, רימוני הלם ורימוני גז לעבר התושבים שהתאספו כדי להגן על בתיהם.

במהלך חילופי הדברים שהתפתחו במקום, עיכבו החיילים מתנדב בצלם שתיעד את האירוע, החרימו את מצלמתו ומצלמה של מתנדב נוסף, ומסרו אותן לרבש"ץ יצהר. הרבש"ץ מחק מהמצלמות חלק מתיעוד האירוע.

מאדמא, 7.3.20: מתנחלים תקפו בית בכפר, חיילים ירו ירי חי באוויר וגז לעבר תושבי הכפר.

מאדמא, 7.3.20: מתנחלים תקפו בית בכפר, חיילים ירו ירי חי באוויר וגז לעבר תושבי הכפר.

5

ח'ירבת ג'בעית: מתנחלים גנבו 25 טלאים

ב-5.3.20 בעת שעומראן אבו עליא ובני משפחתו עסקו בחליבת הכבשים שלהם, מתנחלים שהגיעו למקום התגנבו למכלאת הטלאים הרכים, הנמצאת במרחק של 100 מטרים מדיר הכבשים הבוגרות, וגנבו 25 טלאים.

זאת לאחר שימים ספורים קודם לכן מתנחלים פשטו על אוהלי הקהילה בתואנה שתושביה גנבו מהם כבשים, אך לא מצאו דבר. 

ח'ירבת ג'בעית,  5.3.20: מתנחלים גנבו 25 טלאים.

2
כפר א-דיכ, 2.3.20: מתנחלים חמושים "טיילו" עם ילדיהם במטע של תושב הכפר ושברו ענפים.

כפר א-דיכ: מתנחלים חמושים "טיילו" עם ילדיהם במטע של תושב הכפר ושברו ענפים

בבוקר ה-2.3.20 הגיע תייסיר נאג'י, בן 70, למטע הזיתים שלו ממערב לכפר כדרכו מדי יום. במרחק של שלושה קילומטרים מהמטע, מעבר לואדי, הוקמה ההתנחלות פדואל. עם הגיעו למטע גילה שם כ-12 שתילי זיתים שנשברו והושלכו ארצה וקבוצה של כ-40 מתנחלים, ובהם גברים חמושים, נשים וילדים.

נאג'י ניגש לאחד המתנחלים, שהיה חמוש ברובה, ושאל אותו מדוע שברו את השתילים שלו. המתנחל הכחיש את המעשה איים על נאג'י ודרש ממנו לעזוב את המקום. נאג' שחשש לבטחונו התרחק, הזעיק את בנו ודיווח למועצת הכפר. 

לאחר כרבע שעה הגיע עבד, בנו של נאג'י, בן 24. הוא ניגש למתנחלים וביקש מהם לעזוב את מטע המשפחה. המתנחלים סירבו, ובמהלך ויכוח שהתפתח שלף מתנחל את נשקו ואיים על עבד. בשלב זה הגיעו למקום כ-15 תושבים מהכפר והמתנחלים נסוגו והסתלקו. נאג'י התלונן בפני המת"ק הפלסטיני אך הרשויות הישראליות לא יצרו עמו קשר עד היום.

כפר א-דיכ, 2.3.20: מתנחלים חמושים "טיילו" עם ילדיהם במטע של תושב הכפר ושברו ענפים.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.