דילוג לתוכן העיקרי

תיעוד וידיאו מחברון: חמישה ימים תחת התקפת מתנחלים בחסות הצבא

מתיעוד בצלם עולה כי במשך חמישה ימים, בין ה-6.10.15 ל-10.10.15, הגיעו מדי יום בשעות אחר הצהריים והערב קבוצות של צעירים מההתנחלות קריית ארבע לגדר המפרידה בין ההתנחלות לשכונה הפלסטינית ואדי ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

תיעוד וידיאו מחברון: חמישה ימים תחת התקפת מתנחלים בחסות הצבא

מתיעוד בצלם עולה כי במשך חמישה ימים, בין ה-6.10.15 ל-10.10.15, הגיעו מדי יום בשעות אחר הצהריים והערב קבוצות של צעירים מההתנחלות קריית ארבע לגדר המפרידה בין ההתנחלות לשכונה הפלסטינית ואדי א-נסארה, ויידו אבנים ובקבוקים על הבתים הקרובים לגדר. התקפות המתנחלים על הבתים החריפו לאחר שני פיגועים שביצעו פלסטינים בעיר - ב-8.10.15 בצהריים פלסטיני דקר מתנחל בכניסה המערבית לקרית ארבע, פצע אותו קשה ונמלט מהמקום, וב–9.10.15 בצהריים פלסטיני פצע באופן קל שוטר מג"ב באותו מקום ונורה למוות.

ביום ה', 8.10.15, בשעות הצהריים לאחר אירוע הדקירה, החלו צעירים מההתנחלות להתקהל בסמוך לגדר וליידות לעבר הבתים הסמוכים אבנים ובקבוקים, תוך כדי שהם מקללים את התושבים הפלסטינים וצועקים כינויי גנאי גזעניים. יידוי האבנים של המתנחלים נמשך עד לאחר השעה ארבע לפנות בוקר למחרת. מאי דענא, מתנדבת בצלם שגרה עם משפחתה באחד מהבניינים הסמוכים לגדר, תיעדה את האירועים בווידיאו. בתיעוד ניתן לראות כי בחלקים נרחבים מהאירועים נכחו באזור חיילים ושוטרים שצפו במתרחש ולא עשו דבר כדי להפסיק את יידוי האבנים מצד המתנחלים.

סרטון 1: מתנחלים מיידים אבנים לעבר בתי פלסטינים בשכונת ואדי א-נסארה בחברון, בעוד שרכב צבאי חולף ביניהם מבלי לעצור אותם. 9.10.15 01:40, מאי דענא.

סרטון 2: מתנחלים מיידים אבנים לעבר בתי פלסטינים בשכונת ואדי א-נסארה בחברון, 9.10.15 04:01, מאי דענא.

סרטון 3: מתנחלים מיידים אבנים לעבר בתי פלסטינים בשכונת ואדי א-נסארה בחברון, בעוד חיילים משקיפים מהצד ולא מפסיקים את התקיפה 9.10.15. מנאל אל-ג'עברי, תחקירנית בצלם בחברון, 18:16.

ביום ו' בשעות הצהריים לאחר ששוטר מג"ב נדקר בסמוך לשער ההתנחלות קריית ארבע, הגיעו כוחות צבא רבים לאזור ההתנחלות גבעת האבות. מתנדבת בצלם איאת ג'עברי שגרה באזור תיעדה את שהתרחש. בתיעוד שצילמה נראים המתנחלים והחיילים העומדים בקרבת בית משפחת ג'עברי, כאשר המתנחלים מיידים אבנים לעבר פלסטינים הנמצאים במרחק של כמה עשרות מטרים, והפלסטינים מצידם מיידים אבנים לעבר המתנחלים והחיילים. החיילים שנכחו במקום התעלמו מהתנהגותם של המתנחלים, וירו גז מדמיע לעבר הפלסטינים.


סרטון 4: פלסטינים ומתנחלים מיידים אבנים זה על זה, בעוד חיילים שנכחו לצד המתנחלים יורים רימוני גז לעבר הפלסטינים. איאת ג'עברי, 9.10.15, 12:57.

מתחקיר בצלם עולה שכחצי שעה לאחר תחילת העימותים, בסביבות השעה 13:30, החלו מתנחלים להתקרב לבית משפחת ג'עברי וליידות עליו אבנים, על אף נוכחות חיילים ושוטרים במקום. לאחר מספר דקות החלו צעירים פלסטינים שעמדו על גבעה הסמוכה לבית ליידות בתגובה אבנים לעבר המתנחלים. בתחילה עמדו השוטרים והחיילים מן הצד ולא עשו דבר להפסקת יידוי האבנים, ורק לאחר מספר דקות כשהגיעו כוחות נוספים הורחקו המתנחלים מהמקום .

מסע האלימות הארוך של מתנחלים בחברון, שנמשך הפעם חמישה ימים תוך גיבוי של הצבא, משקף את המציאות המתמשכת בעיר, המהווה דוגמה קיצונית לשגרה בכלל הגדה המערבית. אכן, יש מקרים בהם חיילים פועלים כנדרש, על מנת לנסות ולהגן על תושבים פלסטינים מפני אלימות מתנחלים. אלא שככלל, כוחות הביטחון מאפשרים כבשגרה פגיעה של מתנחלים בפלסטינים וברכושם, מלווים את מעשי האלימות, מגבים אותם ומאבטחים אותם, ולעיתים אף מצטרפים לתקיפות. בהינתן מציאות מורכבת זו, הרי שכל ניסיון להציג את התנהלות הצבא כגורם החוצץ בין שתי קהילות שכנות ומסוכסכות מנותק מהמציאות. בגדה המערבית קיימים יחסי כוח לא סימטריים ולא שוויוניים, בהם נהנה צד אחד – המתנחלים – מגיבוי מתמשך של כוחות הביטחון לאלימות שהוא מפעיל כלפי הצד השני – הפלסטינים.

סרטונים אחרונים