דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

21 במארס 2019

תיעוד וידיאו: חיילים לקחו בכוח את יזן אידריס, בן התשע, מבית ספר יסודי בחברון

ב-19.3.19, לאחר תום הלימודים, שבו האחים יזן בן ה-9 ותיים בן ה-7 בריצה לבית הספר כשהם בוכים. בעקבותיהם, התפרצו לבית הספר חיילים חמושים, שניסו לעצור אותם בטענה שיידו אבנים. המורים הצליחו לחלץ מידיהם את תיים בן ה-7, אך החיילים עצרו את אחיו בן ה-9 ולקחו אותו למחסום צבאי סמוך, שם שוחרר כעבור כשעה, לאחר שאמו הגיעה למקום. אין זו הפעם הראשונה שבה חיילים מתפרצים לבית ספר או מעכבים ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית בניגוד לחוק. החזקת ילדים קטנים בידי חיילים חמושים לכל פרק זמן שהוא אינה מתקבלת על הדעת ומעידה כאלף עדים על העיוורון המוסרי בו לקו הרשויות הישראליות.

24 בינואר 2019

שגרת פגיעה בקטינים בחברון: כוחות הביטחון עיכבו ארבעה ילדים, עצרו למשך לילה בן 13, הכו אותו ונטשו אותו הרחק מביתו

ביום רביעי, 5.12.18, עם תום הלימודים, יידו ילדים פלסטינים אבנים לעבר שוטרי מג"ב במרכז העיר חברון. שוטרי מג"ב תועדו כשהם עוצרים ארבעה ילדים וגוררים אותם למחסום. שלושה מהם עוכבו במחסום לבדם במשך כשעה, נחקרו בידי השוטרים ושוחררו. הרביעי, בן 13, נלקח למעצר למשך לילה ולבסוף ננטש בכניסה ליישוב אחר. התנהלות זו, החל בעיכוב וחקירה של ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית וכלה בהחזקתו של ילד בן 13 בתא מעצר למשך לילה והשלכתו האלימה לבדו, הרחק מביתו, היא חלק מתפיסה המשותפת לרשויות הישראליות, לפיה קטינים פלסטינים אינם זכאים לדבר, אפילו לא להגנות הבסיסיות להן הם זכאים על פי חוק בשל היותם ילדים.

26 בדצמבר 2018

תושבים ממרכז העיר חברון מספרים על החיים במציאות הבלתי נסבלת שכופה עליהם הצבא

במרכז העיר חברון (אזור 2H) גרים כיום כ-40 אלף פלסטינים וכ-800 מתנחלים. הרשויות הישראליות מנהיגות באזור זה משטר המבוסס באופן מוצהר וגלוי על "עקרון ההפרדה", שמכוחו יצרה ישראל סגרגציה פיזית ומשפטית בין המתנחלים לבין התושבים הפלסטינים. משטר זה כולל הטלת הגבלות קיצוניות על תנועתם ברכב וברגל של הפלסטינים החיים באזור, כולל סגירת רחובות מרכזיים. באותה העת תנועת המתנחלים מתקיימת באופן חופשי וללא כל הגבלה. הגבלות אלה פוגעות בכל תחומי החיים של תושבי מרכז העיר הפלסטינים, מונעות מהם לנהל שגרת חיים סבירה והופכות את חייהם לבלתי נסבלים. להלן עדויות שגבו תחקירני בצלם בחודשים האחרונים, בהם מתארים התושבים את השפעת המחסומים על חייהם היומיומיים.

17 בדצמבר 2018

אמבולנס שהיה בדרכו לפנות חולה תושבת תל רומיידה בחברון בנובמבר, הותקף באבנים על-ידי מתנחלים בנוכחות חיילים

בלילה ה-17.11.18 הזעיקה פריאל אבו הייכל, תושבת תל רומיידה בת 72 אמבולנס לאחר שחשה ברע. מתחקיר בצלם עולה כי לאחר שהסהר האדום תיאם את הדבר באמצעות הצלב האדום, יצא אמבולנס ובו שני פרמדיקים לפנותה. אולם, כשהגיע האמבולנס לכיכר גרוס, הוא הותקף על-ידי כ-15 מתנחלים, שחבטו בו, ניקבו באבנים חורים בחלונותיו האחוריים וקיללו את אנשי הצוות. מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים בחברון הם עניין שבשגרה במסגרת משטר ההפרדה תוך אפליה שמנהיגה ישראל בעיר, ולרוב אינם נחקרים כלל. בהעדר הרתעה כלשהי, הישנותם של מקרים כאלה, כמו המקרה הנוכחי, היא צפויה וידועה.

12 בדצמבר 2018

שוטרי מג"ב תפסו ילד בן 6 בחברון, הובילו אותו בכוח למחסום והחזיקו בו במשך כשעה

"השוטרים הכניסו אותי לתוך מחסום אבו א-ריש (בית המרקחת) וסגרו אותי בחדר במחסום למשך כשעה. בכיתי והחיילים קיללו אותי. אחר כך הם הכניסו אותי לרכב לבן. שמעתי את הילד השני שנעצר יחד איתי שואל את החיילת לאן הם מתכוונים לקחת אותנו והיא ענתה לו: ״לכלא״. מתוך עדותו של זייד טאהא, בן 6, שעוכב על-ידי שוטרי מג"ב בחברון.

31 באוקטובר 2018

וידיאו: הצבא התעמר במשפחה החיה באזור הנמצא כביכול בשליטת הרשות הפלסטינית בחברון תוך הפעלת אלימות קשה

הנאא וג'מאל כראמה וששת ילדיהם גרים באזור 1H בחברון. בחודשים אוגוסט-ספטמבר הגיעו חיילים לבית המשפחה ארבע פעמים באישון לילה. תחילה דרשו החיילים כי בני הזוג יתייצבו לחקירת שב"כ. לאחר שלא התייצבו חזרו החיילים לבית ועצרו את בני הזוג תוך שימוש באלימות קשה כלפי כמה מבני משפחה, ללא כל הצדקה. כניסות חיילים לבית באישון לילה הפכו לחלק משגרת החיים בגדה והן מתבצעות מבלי שהחיילים נזקקים לצווי חיפוש, בכל עת ובכל מקום שהצבא קובע, לרבות אזורים הנמצאים כביכול בשליטה מלאה של הרשות הפלסטינית, בהתאם לסמכויות הגורפות והשרירותיות שצבא לקח לעצמו. לפעולות אלה, שנועדו בבירור להטיל אימה על התושבים, אין שום הצדקה.

10 ביוני 2018

וידיאו: חיילים נכנסים לבית משפחת דענא בחברון ומעירים את בני הבית

ביום שני, 14.5.18, בשעה 23:40, נכנסו חיילים לבניין המשותף של בני משפחת דענא המורחבת בחברון, בשכונת אל-חריקה והעירו את הדיירים. החיילים דרשו מבני המשפחה להעיר את ילדיהם, בטענה שהם מחפשים מיידי אבנים. בבית חיות שש משפחות, המונות 40 נפשות. בחצות עזבו החיילים את הבית, וכשעה לאחר מכן, הגיע כוח צבאי נוסף לבית המשפחה והתמקם על הגג, שם שהו החיילים עד לשעה 6:00 בבוקר. בסמוך לשכונת אל-חריקה הוקמה ההתנחלות קריית ארבע, ובני משפחת דענא, כמו גם תושבים אחרים בשכונה, סובלים מהתנכלויות תכופות של מתנחלים ואנשי כוחות הביטחון.

15 בפברואר 2018

וידיאו: שגרת כיבוש: חיילים עצרו שני אחים בני 12 ו-13 בחברון והחזיקו בהם כשעתיים

ב- 31.1.18 חיילים עצרו שני אחים, בני 12 ו-13, בשכונת אל-חריקה בחברון, שבסמוך אליה הוקמה ההתנחלות קריית ארבע, בטענה כי יידו אבנים לעבר גדר ההתנחלות. החיילים לקחו את השניים למוצב סמוך, שם החזיקו בהם כשעתיים ואז שחררו אותם ואיימו על בני המשפחה כי אם יושלכו שוב אבנים על גדר ההתנחלות הם יפשטו על ביתם וישובו ויעצרו את הילדים.

26 בדצמבר 2017

שגרת כיבוש: חנוכה בעיר העתיקה בחברון, 12 בדצמבר 2017

ב-2012 הקים הצבא גדר החוצה את רחוב א-סלאיימה בעיר העתיקה בחברון לשניים: חלק אחד רחב וסלול שהקצה ליהודים בלבד, וחלק שני, צר ולא סלול שהקצה לפלסטינים. השנה האריך הצבא את הגדר והציב בקצה שער נעול, שנפתח על-פי שיקול דעתם הבלעדי של אנשי כוחות הביטחון המוצבים במחסום "המאפייה" הסמוך. ליד מחסום זה חגגו מתנחלים וחיילים ב-12 בדצמבר 2017 את חג החנוכה. באזור H2 בחברון שבו גרים כ-40 אלף פלסטינים וכ-800 מתנחלים, מנהיג הצבא משטר של הפרדה בין הפלסטינים – שאת תנועתם הוא מגביל באופן קיצוני לבין המתנחלים – הנהנים מחופש תנועה ומהגנה על זכויותיהם.

14 בדצמבר 2017

חברון: חייל הכה נער בן 16 בראשו במהלך צעדת מתנחלים בעיר

ב-11.11.17 התקיימה צעדת מתנחלים ל"קבר עתניאל בן קנז" בעיר העתיקה בחברון. הצבא סגר את הרחובות שבהם עוברת הצעדה והורה לסגור בהם את החנויות. במהלך הצעדה תלשו מתנחלים דגלי פלסטין שהיו תלויים על דלתות חנויות שנסגרו. כמה עובדים בחנויות המושבתות, שישבו לצד הדרך, מחו על כך בצעקות ובשריקות ואז אחד החיילים הכה נער בן 16 בראשו בחזקה עם קנה הרובה שלו. אלימות זו היא חלק משגרת הכיבוש אולם היא אינה מתמצית בהכאתו של הנער אלא באה לידי ביטוי גם בהגבלות הקיצוניות שמטיל הצבא על תנועת הפלסטינים ובשיבוש שגרת חייהם – למען המתנחלים.