דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

עיר רפאים, סיור במרכז העיר חברון, 19.11.13

ינואר 2014

מרכז העיר חברון הפך בעשור האחרון לעיר רפאים. מדיניות ההפרדה הקיצונית שהנהיגה ישראל בעיר, הנאכפת באמצעות הגבלות חמורות על תנועת פלסטינים וסגירת חנויות ובתי עסק, והימנעות של הרשויות מהגנה על פלסטינים מפני מעשי אלימות של מתנחלים, הביאו תושבים רבים לנטוש את בתיהם. שכונות שלמות הסמוכות למוקדי ההתנחלויות בעיר התרוקנו מתושביהן ושווקי העיר ורחובותיה המרכזיים הפכו לשוממים. התושבים שנותרו, רובם מהשכבות החלשות ביותר שלא עומדת בפניהם כל ברירה אחרת, נאלצים להתמודד יום יום עם נוכחות מוגברת ואלימה של כוחות הביטחון, עם אלימות של מתנחלים ועם בידודם משאר חלקי העיר.

צלמת חברת צוות בצלם, ליוותה סיור שערכנו לצעירים חברי תנועת הנוער היהודית-אמריקאית "יהודה הצעיר". עבור רובם, היה זה הביקור הראשון במרכז חברון.

קברו של ברוך גולדשטיין, שהרג 29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה בשנת 1994, בפארק כהנא בקריית ארבע
שוטרי מג"ב במחסום הסמוך לרחבת מערת המכפלה
בית שתושביו הפלסטינים התקינו על חלונותיו רשתות להגנה מפני חפצים שהמתנחלים משליכים לעברם
שורת חנויות של סוחרים פלסטינים שהצבא סגר לפני כעשור ברחוב א-סהלה
מבט לכיוון שכונת א-סהלה, שבסמוך אליה הוקמה ההתנחלות אברהם אבינו. השכונה הפלסטינית התרוקנה כמעט לחלוטין מתושביה.
מגדל השמירה הצבאי בכיכר הקרויה על שמו של תלמיד הישיבה אהרן גרוס, שפלסטינים הרגו בשנת 1983. מאחוריו שכונת אבו סנינה הפלסטינית. הצבא אינו מתיר לפלסטינים להיכנס לכיכר, המובילה לרחוב הראשי א-שוהדאא.
רחוב א-שוהדאא, מצירי התנועה המרכזיים של מרכז העיר חברון. כוחות הביטחון אוסרים על פלסטינים להיכנס לאזור ואף ללכת ברגל בכביש, השמור רק לתנועת מתנחלים. הצבא חסם את הדלתות של הבתים הפונים לרחוב והפלסטינים הבודדים שממשיכים לגור בו נאלצים לצאת מבתיהם בדרכים אחרות.
חומת בטון שהקים הצבא ואשר מפרידה בין רחוב א-שוהדאא לאזור הקסבה של חברון
מוצב צבאי השוכן על אתר התחנה המרכזית הפלסטינית של חברון, שהצבא סגר בתחילת שנות השמונים. בתוך המוצב גרים גם מתנחלים
חייל מוצב במחסום ברחוב א-שוהדאא. המחסום מפריד בין חלקו העילי של הרחוב, שבו מאפשרים כוחות הביטחון לפלסטינים ללכת ברגל אך אוסר עליהם לעבור ברכב או לפתוח חנויות, לבין החלק שבו נאסר עליהם לעבור גם ברגל.
מדרגות המשמשות פלסטינים כדרך עוקפת לרחוב א-שוהדאא
גרפיטי על קיר בטון במעלה שכונת תל רומיידה. העמדה צבאית הנראית מאחוריו מוצבת על גג ביתם של עמאד ופאיזה אבו שמסייה, מתנדבים בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.