דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שנה לאחר הריגתו של מוסטפא תמימי, החקירה טרם הסתיימה

עדכון: ב-11.12.11 נמסר לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח. ב-6.2.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק נשלח להשלמת חקירה במצ"ח. ב-5.12.13 נמסר מהפרקליטות הצבאית כי התיק נסגר היות והירי שהרג את תמימי "בוצע בהתאם לכללים ולהנחיות הרלבנטיים, ולא היה בביצועו משום עבירה כלשהי".

במלאת שנה להריגתו של מוסטפא תמימי, תושב הכפר א-נבי סאלח, מפגיעת רימון גז בראשו פנה בצלם לפרקליט הצבאי לעניינים מבצעיים, סא"ל רונן הירש, בדרישה לברר את מצב התיק. בפנייתו הודיע בצלם כי בכוונתו לנקוט את האמצעים המשפטיים הנדרשים על מנת לקדם את הטיפול בתיק זה ולמנוע פגיעה בזכויות המתלוננים ובהליך הפלילי.

תיעוד הירי במוסטפא תמימי. צילום: חיים שוורצנברג, 9.12.11
תיעוד הירי במוסטפא א-תמימי. צילום: חיים שוורצנברג, 9.12.11.

לפני כמעט שנה, ב-9.12.11 ירה חייל רימון גז מטווח קצר מאוד במוסטפא תמימי, במהלך הפגנה בא-נבי סאלח. תמימי נפצע קשה מאוד, הועבר לטיפול בבית החולים בילינסון ומת מפצעיו למחרת. כבר ביום האירוע פנה בצלם למצ"ח ירושלים והגיש תלונה על האירוע, וחקירת מצ"ח נפתחה יומיים לאחר מכן. למרות זאת, ככל הידוע לבצלם, הפרקליטות לעניינים מבצעיים טרם החליטה האם להגיש כתב אישום או לסגור את התיק, והחקירה עודנה נמשכת. בתשובה לפניית בצלם נימקה הפרקליטות את התמשכות ההליכים בכך ש"המדובר בחקירה מבצעית, בעלת מורכבות ואתגרים לא פשוטים, וכי החלטות המתקבלות במהלכה, המשפיעות על משכה, מתקבלות על בסיס ענייני של צרכי החקירה וגילוי האמת בלבד".

במכתבה כתבה ראש מחלקת ריכוז מידע בבצלם, נועה טל, כי ניתן היה לקבל הסבר כזה חודשיים לאחר האירוע, אולם שנה אינה יכולה להיחשב לפרק זמן סביר. ככל שמתעכב הטיפול בתיק, הולך ופוחת הסיכוי לקיומו של הליך פלילי אפקטיבי, זאת בין השאר מאחר שחלק מהראיות כבר אינן קיימות וזיכרונם של העדים עלול להיטשטש. בכך נגרמת פגיעה קשה בעקרון שלטון החוק וביכולת ההרתעה מפני ביצועם של מעשים דומים בעתיד.