דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חייל הרג את מוסטפא תמימי, בן 28, תושב הכפר א-נבי סאלח, לאחר שירה לעברו ישירות רימון גז

עדכון: ב-11.12.11 נמסר לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח. ב-6.2.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק נשלח להשלמת חקירה במצ"ח. ב-5.12.13 נמסר מהפרקליטות הצבאית כי התיק נסגר היות והירי שהרג את תמימי "בוצע בהתאם לכללים ולהנחיות הרלבנטיים, ולא היה בביצועו משום עבירה כלשהי".

ביום שישי, 9.12.11, נערכה ההפגנה השבועית בכפר א-נבי סאלח שבמחוז רמאללה, במחאה על השתלטות מתנחלים על אדמות כפרים באזור. על-פי המידע שבידי בצלם, בשעות אחר הצהריים המוקדמות, לאחר שההפגנה המרכזית בכפר א-נבי סאלח התפזרה, מספר צעירים, בהם מוסטפא א-תמימי, יידו אבנים לעבר ג'יפ צבאי. האירוע תועד על-ידי הצלם חיים שוורצנברג. מהתצלומים עולה כי הג'יפ הצבאי הסתובב והחל להתרחק מהמקום. כשהיה במרחק של מטרים בודדים ממוסטפא א-תמימי, פתח אחד החיילים בג'יפ את הדלת האחורית וירה דרכה רימון גז ישירות לעבר א-תמימי. הרימון פגע בפניו של א-תמימי וגרם לדימום מסיבי מראשו. החיילים פינו את א-תמימי בתוך זמן קצר לבית החולים בילינסון, שם נקבע מותו למחרת. בצלם תיעד בעבר פעמים רבות ירי בכינון ישיר במהלך ההפגנה השבועית בא-נבי סאלח. גם בהפגנה שבה נפגע א-תמימי בוצע ירי כזה בכמה הזדמנויות נוספות, בנוסף לירי שממנו נהרג.

Click to download
תיעוד הירי במוסטפא א-תמימי. צילום: חיים שוורצנברג, 9.12.11

בצלם מתריע כבר מספר שנים על כך שכוחות הביטחון יורים רימוני גז בכינון ישיר במהלך הפגנות. הארגון דרש – הן בפגישות אישיות עם בכירים בצבא והן בפניות בכתב – כי יובהר לכוחות המשרתים בשטח כי ירי רימוני גז בכינון ישיר הוא בלתי חוקי. ירי כזה מהווה הפרה של הוראות הפתיחה באש שכן גז מדמיע הוא אמצעי אל-הרג לפיזור הפגנות ושימוש ברימוני הגז כתחליף לירי חי הינו אסור. מדובר בירי מסוכן שהוביל בעבר לפציעות קשות ואף למוות. באפריל 2009 נהרג באסם אבו רחמה מהכפר בילעין מירי רימון גז שפגע בחזהו. בנוסף, ידוע לבצלם על 13 מקרים שבהם נפצעו אנשים קשה בנסיבות דומות מאז תחילת האינתיפאדה השנייה.בצלם גם תיעד ירי של רימוני גז בכינון ישיר שביצעו כוחות הביטחון, גם כשהדבר לא הוביל לפגיעה בבני אדם, והעביר לפרקליטות הצבאית ולמפקד אוגדת איו"ש סרטי וידיאו בנושא.

רגע הירי בא-תמימי. מימין נראה קנה המטול שממנו נורה רימון הגז מבעד לדלת הג'יפ הפתוחה. במרכז התמונה, על רקע המראה השמאלית של הג'יפ, נראה רימון הגז, ומשמאל מופיע מוסטפא תמימי בחולצה הלבנה
רגע הירי בא-תמימי. מימין נראה קנה המטול שממנו נורה רימון הגז מבעד לדלת הג'יפ הפתוחה. במרכז התמונה, על רקע המראה השמאלית של הג'יפ, נראה רימון הגז ניתז לאחור, לאחר שפגע בפניו של תמימי, ומשמאל מופיע מוסטפא תמימי בחולצה הלבנה. צילום: חיים שוורצנברג.

בתגובה לפניות בצלם, מסר באפריל 2009 יועמ"ש איו"ש דאז, אל"מ שרון אפק, כי "נקבע איסור על ירי בכינון ישיר לעבר אדם" וכי "בקרוב ממש עתידה להתפרסם הנחיה מפורשת ורחבה, שתאסור ירי גז בכינון ישיר לעבר אדם". ביולי 2011, בעקבות פניות נוספות של בצלם לאחר שהירי בכינון ישיר בהפגנות נמשך, מסר לבצלם רס"ן אורי שגיא מלשכת יועמ"ש איו"ש כי "נבקש לעדכנכם כי בעקבות האמור במכתבכם, שבנו וחידדנו בפני הכוחות הפועלים בפיקוד המרכז את הכללים הנוגעים לירי רימוני גז בכינון ישיר, ובהם הכלל האוסר על ירי רימון גז בכינון ישיר במישרין לעבר אדם". בפגישות עם נציגי בצלם טענו גורמים בכירים בצבא כי ירי כזה הוא אסור וכי הוא לא מתבצע.

גם לאחר שניתנו הצהרות אלה, תיעד בצלם מקרים בהם ירו כוחות הביטחון רימוני גז בכינון ישיר. ככל הידוע לבצלם, עד היום לא הועמד לדין אף איש כוחות ביטחון בגין ירי כזה. חקירת מצ"ח בנוגע לנסיבות מותו של אבו רחמה באפריל 2009 נפתחה רק ביולי 2010, ורק לאחר שבצלם ועורך הדין מיכאל ספרד איימו כי יעתרו בעניין לבג"ץ.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים כדי לוודא שנפתחה חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות הריגתו של מוסטפא א-תמימי, בהתאם למדיניות החקירות החדשה עליה הצהירה הפרקליטות בבג"ץ. בצלם דרש כי במסגרת החקירה תיבחן לא רק התנהגות החייל שירה בא-תמימי אלא גם אחריות הדרג הפיקודי, ובכלל זה ההוראות שקיבל החייל.

בצלם יעביר לרשויות האכיפה את כל תיעוד האירוע שברשותו ויעקוב אחרי החקירה כדי לוודא שהיא עומדת בסטנדרטים של מקצועיות ואפקטיביות.

מיקום