דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

גם אחרי העתקת מכשול ההפרדה, כ-1,300 דונם מאדמות בילעין נותרו ממערב לו

השבוע פירק הצבא את הקטע במכשול ההפרדה שהוקם על אדמות הכפר בילעין, כפי שהורה בג"ץ לפני כמעט ארבע שנים. במקומו נבנה קטע חדש, מערבה משם, על תוואי המשיב לכפר 745 דונם של אדמות חקלאיות שנגזלו על-ידי התוואי הקודם. עם זאת, כ-1,300 דונם נוספים של אדמות הכפר נותרו ממערב למכשול, בתחומה של ההתנחלות מודיעין עלית.   


חלקי המכשול שפורקו מועמסים על משאית. צילום : אורן זיו, אקטיבטסילס, 28.6.11.

קטע המכשול שפורק הוקם בשנת 2005, קרוב לגבול לאזור השטח הבנוי בכפר. חלק ממנו עבר בתוך ואדי, בתוואי "נחות טופוגרפית", כהגדרת בג"ץ. התוואי תוכנן על מנת לאפשר את הרחבתה של שכונת מתתיהו מזרח במודיעין עלית, עוד לפני שתכניות להרחבת השכונה אושרו, בניגוד לפסיקת בג"ץ המחייבת אישור מקדים (על עבירות הבנייה שעמדו בבסיס הקמת השכונה ועל גזל אדמותיהם של פלסטינים לצורך בניית מודיעין עלית כולה, ר' כאן).

בספטמבר 2007 הורה בג"ץ למדינה לצמצם את הפגיעה בתושבי הכפר על-ידי העתקת קטע המכשול לתוואי שייקבע ככל האפשר על "אדמות מדינה" ולא על אדמות שבבעלותם. התכנית החלופית שהציגה המדינה הותירה אדמות נרחבות של תושבי הכפר ממערב לתוואי המכשול. לאחר שאלה עתרו שוב לבג"ץ, הורה בית המשפט לצבא בדצמבר 2008 לקיים את פסק דינו "ללא השתהות נוספת" ו"בהקדם האפשרי". התוואי החדש שאליו הועתק המכשול אושר על-ידי בג"ץ, על אף שכ-1,300 מאדמות הכפר נותרו ממערב לו.

מאז הקמת הגדר ב-2005 ועד היום נוקטות הרשויות בצעדים שונים ומגוונים כדי לפגוע ביכולתם של תושבי בילעין למחות על גזל קרקעות הכפר. הצבא החל להשתמש, בין השאר, בצו צבאי מ-1967 המגדיר כל תהלוכה בת עשרה אנשים כעבירה; הוא מכריז בכל יום ששי, מועד ההפגנות, על אזור הגדר כשטח צבאי סגור; וחיילים משתמשים בסמכותם לפיזור מפגינים, גם אלו שאינם נוהגים באלימות.


תוואי המכשול המפורק, מאחוריו קטע המכשול החדש העשוי בטון, ומאחוריו בנייה בשכונת מתתיהו מזרח. צילום: אורן זיו, אקטיבטסילס, 28.6.11.

 תוואי המכשול באזור בילעין תוכנן תוך התעלמות גורפת מהפגיעה הנרחבת בזכויות האדם של תושבי הכפר הפלסטינים. הוא נקבע תוך הסתמכות על שיקולים זרים שבינם לבין הגנה על ביטחונם של אזרחים ישראלים אין ולא כלום. השיקול המרכזי בקביעתו הוא השאיפה לספח כמה שיותר מאדמות הכפר דה-פקטו לתחומה של ההתנחלות מודיעין עלית. ככזה, תוואי המכשול הוא בלתי-חוקי.