דילוג לתוכן העיקרי

הוצאה להורג במערת המכפלה: שוטר ירה בסארה חג'וג' למוות, כשכבר לא נשקפה ממנה סכנה

ביום שישי, ה-1.7.16, ירה שוטר מג"ב למוות בסארה חג'וג', בת ה-27 מבני נעים שבמחוז חברון, במחסום במתחם מסגד איבראהימי במערת המכפלה בחברון. בהודעת המשטרה נאמר כי צעירה פלסטינית הגיעה לאחד ממח...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

הוצאה להורג במערת המכפלה: שוטר ירה בסארה חג'וג' למוות, כשכבר לא נשקפה ממנה סכנה

ביום שישי, ה-1.7.16, ירה שוטר מג"ב למוות בסארה חג'וג', בת ה-27 מבני נעים שבמחוז חברון, במחסום במתחם מסגד איבראהימי במערת המכפלה בחברון. בהודעת המשטרה נאמר כי צעירה פלסטינית הגיעה לאחד ממחסומי הכניסה למערת המכפלה, עוררה את חשדם של השוטרים ונלקחה לחדרון צדדי לביצוע בדיקה יסודית. במהלך הבדיקה הצעירה ניסתה ללא הצלחה לדקור את השוטרת שהייתה עמה בחדר ושוטר אחר "הגיב במהירות וביצע ירי נקודתי ומדויק לעבר המחבלת עד שנוטרלה". תמונת סכין שלדברי המשטרה היה ברשותה של חג'וג' הופצה על-ידי דוברות המשטרה ופורסמה בתקשורת הישראלית.

תיעוד וידיאו של הירי הקטלני שצילם עובר אורח פלסטיני ותחקיר בצלם סותרים את טענת המשטרה כי הירי היה "נקודתי ומדויק". התיעוד והתחקיר מובילים למסקנה שניתן היה, כמעט בוודאות, לעצור את חג'וג' באמצעים שאינם קטלניים ולפיכך לא הייתה כל הצדקה לירי.

לפי התחקיר, חג'וג' הייתה בדרכה החוצה ממערת המכפלה בעת שהוכנסה לחדרון הצדדי על-ידי השוטרים. העדים מאשרים כי בעת שהוחזקה בחדרון עלו ממנו קולות עימות, אולי עקב חשיפת הסכין. לאחר מכן ראו העדים את השוטרת שבדקה את חג'וג' ושוטר נוסף יוצאים מן החדר כשהם משתעלים ומכסים את פניהם בידיהם. השוטרת, שעזבה את החדרון שנייה, החזיקה בידה תרסיס פלפל. בתיעוד גופתה של חג'וג' נראים שרידי תרסיס פלפל על פניה.

בשלב זה החל עובר האורח לצלם את האירוע, וקלט במצלמת הסלולרי שלו שוטר מג"ב שלישי עוזב את החדרון, בעוד שוטרים אחרים נערכים בכניסה אליו. עם יציאתו של השוטר האחרון וכאשר חג'וג' נשארה לבד בחדרון נשמעו ארבע יריות רצופות וחג'וג' נהרגה.

גם במקרה זה, כמו במקרים רבים נוספים שאירעו בחודשים האחרונים, ירה איש כוחות הביטחון בחג'וג' ללא כל קשר לרמת האיום שנשקף ממנה. בשלב זה השוטרים כבר התיזו תרסיס פלפל על פניה של חג'וג', ומכיוון שהשפעתו של תרסיס זה על רוב בני האדם היא קשה ביותר, לא ניתן לקבל את הטענה שהירי הקטלני היה הכרחי ושלא ניתן היה לעצור את חג'וג' בלעדיו. ודאי וודאי שלא הייתה כלל הצדקה לירי מופרז כאשר חג'וג' כבר לא היוותה סכנה ורק בשביל להרגה.

נסיבות הריגתה של חג'וג' דומות לעשרות מקרים אחרים שאירעו בחודשים האחרונים בגדה המערבית ובתוך ישראל, שבהם אנשי כוחות ביטחון ואזרחים ירו למוות בפלסטינים, על אף שניתן היה למנוע את הסכנה – ככל שהייתה כזו – באמצעים לא קטלניים. מדיניות זו של פתיחה באש זוכה לגיבוי גורף מצד בכירים בדרג המדיני והצבאי, המעניקים חסינות למי שיישם מדיניות זו. לפיכך, אנשים אלה נושאים באחריות – המוסרית והמשפטית – למותם של פלסטינים בנסיבות כאלה.

סרטונים אחרונים