דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי ללא הצדקה והוצאות להורג של פלסטינים שדקרו או נחשדו בניסיון דקירה

שוטר יורה בהדיל עוואד בת ה-14 השוכבת על הקרקע ללא תזוזה אחרי שדקרה עוברי אורח במספריים, ירושלים, 23.11.15. מתוך תיעוד הווידיאו
שוטר יורה בהדיל עוואד בת ה-14 השוכבת על הקרקע ללא תזוזה אחרי שדקרה עוברי אורח במספריים, ירושלים, 23.11.15. מתוך תיעוד הווידיאו

מאז תחילת אוקטובר 2015 אירעו עשרות תקיפות של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון הישראליים באמצעות דקירות סכין, דריסה וירי שבהן הרגו פלסטינים 16 אזרחים ו-3 אנשי כוחות הביטחון הישראליים. עד ה-11.12.15 נורו למוות על ידי כוחות הביטחון או על ידי אזרחים 71 מהתוקפים.

גל זה של תקיפות אלימות הוא מזעזע וברור כי על כוחות הביטחון להגן על הציבור ולעשות שימוש בכוח הנדרש לשם השגת מטרה זו, בהתאם לנסיבות. החוק בנושא זה ברור אף הוא: ירי במטרה להרוג אדם מותר אך ורק במקרים שבהם הוא מסכן חיי אחרים. אולם, לפחות בחלק מהמקרים, הירי על התוקפים נמשך לאחר שכבר לא נשקפה מהם סכנה כלשהי. חלקם היו פצועים כאשר נורו למוות ושכבו על הקרקע ללא נוע, במקרים אחרים עצם השימוש בירי חי נראה מופרז כשלעצמו. בחלק מהמקרים היה מדובר בהוצאות להורג ברחוב, ללא חוק וללא משפט.

המקרים הרבים שאירעו בחודשיים האחרונים, שחלקם מובא להלן, מעידים על פער מצמרר בין העמדה הנורמטיבית האוסרת על ירי כזה לבין המציאות והאווירה הציבורית הנוכחית, על פיה ראוי "לירות כדי להרוג" בכל מקרה, בכל מצב, גם כשכבר לא נשקפת מהחשוד או החשודה סכנה כלשהי. כך הופכים חיילים, שוטרים ואזרחים חמושים, לשופטים ולתליינים.

מציאות זו היא תולדה ישירה של שיח מתלהם של שרים בממשלה ושל נבחרי ציבור. אמנם, בתשובה רשמית מטעם השר ארדן לבצלם בנושא זה, הוא הודה כי "בהתאם לחוק ולהוראות הפתיחה באש, אין כל היתר להמשיך ולירות במי שנוטרל ואינו מהווה עוד סכנה". אולם, התבטאויותיו הפומביות, לפיהן "כל מחבל צריך לדעת שהוא לא ישרוד את הפיגוע שהוא עומד לבצע", הן שזוכות לפרסום ולגיבוי. ראש הממשלה, השותק מול התבטאויות כאלה, מאשר את יישומה של מדיניות זו. פנייתו של בצלם לראש הממשלה בנושא זה לא נענתה עד היום, ולמעט קול ענות חלושה שהשמיע היועץ המשפטי לממשלה בנושא, נרשמת שתיקה גורפת מצד הרשויות לגביו. 

להלן יפורטו 12 מקרים שפורסמו בהרחבה בכלי התקשורת ונבדקו על ידי בצלם. המידע הקיים לגבי מקרים אלה משרטט תמונה חמורה ומפחידה של שימוש מופרז וחסר הצדקה בירי קטלני, שהגיע בחלק מהמקרים לכדי הוצאה להורג ללא משפט של התוקפים או החשודים בתקיפה. בשני מקרים נוספים עולה חשד כי חיילים מנעו טיפול רפואי מפלסטינים שנורו לאחר שתקפו ישראלים, ומותם נקבע לאחר מכן בבתי החולים שאליהם פונו בסופו של דבר.

פירוט המקרים

1) ב -6.12.15 בשעות הערב הגיע עומר יאסר פח'רי סכאפי, בן 21, תושב בית חנינא שבמזרח ירושלים במכונית לשכונת רוממה שבמערב העיר. בכלי התקשורת דווח כי הוא דרס צעיר ודקר שוטר שישב בניידת. שניהם נפצעו קל.

בתיעוד וידיאו של האירוע ניתן לראות חייל שירד מאוטובוס מתקרב לסכאפי כשהוא מכוון אליו נשק. סכאפי מנסה לתקוף את החייל ורודף אחריו. החייל יורה בסכאפי שנופל על הקרקע. בשלב זה החייל עצמו מועד אחורנית וכשהוא קם הוא יורה שלוש יריות נוספות בסכאפי, אשר שוכב כבר על הקרקע ואינו מסכן איש.

2) ב-23.11.15 בשעות הבוקר הגיעו שתי תלמידות תיכון פלסטיניות, הדיל וג'יה עבד אל-חמיד עוואד, בת ה-14 ובת דודתה נ.ע. בת ה-16, מקלנדיה, למרכז ירושלים. הדיל עוואד תקפה עוברי אורח ונ.ע. איימה עליהם

לפי דיווחים בכלי התקשורת, הדיל עוואד דקרה במספריים גבר בן כ-70 ופצעה אותו קל. לאחר מכן היא ניסתה לדקור אדם נוסף בעוד נ.ע. מאיימת על עוברי אורח. מתיאור שמסרו עדי ראייה ואנשים שהיו מעורבים באירוע ומתיעוד הווידיאו ממצלמות אבטחה, עולה כי חבלן משטרה ירה בנ.ע. ומיד לאחר מכן הכה אותה אזרח באמצעות כיסא והפיל אותה ארצה. לאחר מכן ירה החבלן בשתי הנערות: בתיעוד הווידיאו נראה החבלן כשהוא יורה בעוואד, וממשיך לירות בה גם לאחר שנפלה ושכבה ללא תזוזה, ואז חוזר ויורה שוב בנ.ע., השוכבת גם היא ללא תזוזה. מהירי נהרגה הדיל עוואד ונ.ע. נפצעה באורח קשה. מדיווחים בתקשורת עולה כי מירי השוטר נפצע גם עובר אורח. ב-11.12.15 פורסם כי הוגש כתב אישום נגד נ.ע. ב-13.12.15 פורסם כי מח"ש פתחה בחקירה נגד החבלן שירה בהן.

3) ב-22.11.15, בסביבות השעה 9:00 בבוקר, ניסתה אשרקת טאהא אחמד קטנאני, נערה בת 16 תושבת מחנה הפליטים עסכר בשכם, לדקור בסכין מתנחלים בטרמפיאדה בצפון הגדה, בסמוך למחסום חווארה. אזרח ישראלי פגע בה במכוניתו ולאחר ששכבה פצועה על הקרקע ירו בה חיילים.

תושב שכם שעבר במקום ומסר עדות לבצלם אישר כי ראה את קטנאני מתקרבת לטרמפיאדה כשהיא אוחזת בסכין וכי האנשים שהמתינו בה התרחקו ממנה בריצה. בדיווחים בכלי התקשורת נמסר כי ראש המועצה האזורית שומרון לשעבר, גרשון מסיקה, שעבר במקום, דרס במכוניתו את קטנאני, וכי לאחר מכן, כאשר היא שוכבת על הקרקע, היא נורתה למוות על ידי חיילים. מסיקה עצמו אמר בעדות מצולמת לדוברת המועצה: "לא חשבתי פעמיים, סטיתי עם ההגה ימינה, נתתי פול גז, נכנסתי בה, לצערי גם ירדתי לתעלה, היא נפלה שדודה על הארץ ואז החיילים באו והמשיכו את הירי וניטרלו אותה לחלוטין".

4) ב-6.11.15, בשעות הצהריים, התקרבה ת'רוות איבראהים סולימאן א-שעראווי, בת 73, אלמנה ואם לשישה, במכוניתה לתחנת הדלק "זייד" שבחברון. בנסיעתה, היא כמעט דרסה חיילים שעמדו על הכביש. כפי שניתן לראות בתיעוד וידיאו, החיילים ירו לעבר המכונית שנסעה לכיוון שלהם בלי שתשנה את מהירותה, והחיילים המשיכו לירות בה גם לאחר שהמכונית עברה אותם ונכנסה לשטח תחנת הדלק. אף חייל לא נפצע באירוע.

איהאב בדווי, בן 21, עובד בתחנת הדלק שנפצע מהירי, סיפר בעדותו לתחקירן השטח של בצלם מוסא אבו השהש כי התחנה הייתה סגורה באותה עת כיוון שצעירים התאספו במקום סמוך והבעירו צמיגים. לדבריו הגיעו למקום חיילים רבים. עוד אמר בעדותו: "ראיתי את החיילים יורים לעבר המכונית ברגע שהיא נכנסה לתחנה. לא הבנתי מה קורה. ראיתי את המכונית פוגעת בעמוד ברחבת התחנה ונעצרת בזמן שהירי לעברה נמשך. הקליעים פגעו גם במקומות שונים בתחנה. האש הייתה מסיבית ומהירה. פחדתי מאוד. לפני שהספקתי להתגונן הרגשתי משהו שפגע בזרועי הימנית. לא עלה בדעתי שנפגעתי. כדור פגע בחלון הזכוכית של המשרד של התחנה. השתטחתי על הקרקע מאחורי הזכוכית. ראיתי שיש לי חור בשרוול של המעיל והרגשתי נוזל מתחת לשרוול ואז ידעתי שבאמת נפצעתי מירי. פתאום הירי פסק לחלוטין". מתיעוד הווידיאו עולה כי הירי במכוניתה של א-שעראווי נמשך והתעצם לאחר שעברה את החיילים, גם כאשר לא נשקפה ממנה כל סכנה.

5) ב-29.10.15, בשעות הבוקר, הגיע מהדי מוחמד רמדאן אל-מוחתסב, בן 23, עובד בחנות דברי מתיקה, למחסום דיוואן א-רג'בי (160) המוצב מערבית למערת המכפלה ותקף שוטר מג"ב. שוטר אחר ירה באל-מוחתסב, שניסה להימלט, עד שנפל על הקרקע. לאחר מכן ניגש אליו השוטר וירה בו שוב.

על-פי הודעת המשטרה שפורסמה ביום האירוע, אל-מוחתסב הגיע למחסום דיוואן א-רג'בי (160) המוצב מערבית למערת המכפלה כשהוא מחזיק בסכין. הוא דקר בראשו את אחד משוטרי משמר הגבול המוצבים במחסום. אל-מוחתסב נמלט מהמקום בריצה, ונורה על-ידי מפקד המחסום. הוא נפל על הקרקע ושכב פצוע. כשניסה להתרומם ירה בו שוטר אחר והרג אותו.

מעדויות שגבה בצלם עולה כי אל-מוחתסב התעמת עם השוטרים במחסום, ואז התכופף, הרים משהו מהקרקע, פגע באמצעותו באחד השוטרים ונמלט. שוטר שעמד בסמוך זרק על אל-מוחתסב רימון גז שפגע בכתפו ואז ירה בו ופצע אותו במותנו. אל-מוחתסב המשיך להימלט והשוטר רדף אחריו וירה בו שוב. בשלב זה נפל אל-מוחתסב על הקרקע. כשניסה להתרומם, ירה בו השוטר פעם נוספת. על פי דיווחים בתקשורת, השוטר שירה באל-מוחתסב למוות זכה על כך לשבחים ממפקד הפלוגה. הירי האחרון בו כשהוא שוכב על הקרקע תועד בווידיאו שהופץ ברשתות החברתיות.

6) ב-26.10.15 ראאיד סאכת עבד א-רחים ת'לג'י (ג'ראדאת), בן 22 מסעיר במחוז חברון, דקר חייל בכניסה לכפר בית עינון שבמחוז חברון. חיילים ירו בת'לג'י והרגו אותו.

מדיווחים בכלי התקשורת עולה כי ת'לג'י דקר את החייל בצווארו ופצע אותו קשות. בתיעוד וידיאו שפורסם ביוטיוב ניתן לראות (בפינה הימנית למעלה) כי לאחר הירי הראשוני שפגע בת'לג'י, אחד החיילים יורה בו שוב, כשהוא שוכב על הקרקע ללא תזוזה.

7) ב-25.10.15, בסביבות השעה 13:25, ירו שוטרי משמר הגבול בדאניה ג'יהאד חוסיין אירשייד, בת 17, תושבת חברון, במחסום אל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה) בחברון, לאחר שלטענת המשטרה שלפה סכין והתקרבה אל השוטרים תוך צעקות.

בדיווח בכלי התקשורת נמסר מפי המשטרה כי "המחבלת הפלסטינית הגיעה למחסום, עוררה את חשדם של לוחמי משמר הגבול במקום - והתבקשה להזדהות, כשלפתע - שלפה סכין והתקרבה אל הלוחמים תוך כדי צעקות לעברם. הלוחמים ביצעו ירי מדויק לעברה - והיא נוטרלה." עדויות שמסרו שני עדי ראייה לתחקירן בצלם בחברון מוסא אבו השהש הטילו ספק בתיאור זה של האירוע. לדברי העדים, אירשייד עמדה מול שוטרי המג"ב במחסום כשתיקה מונח על שולחן הבדיקה. היא נשאלה כמה פעמים על-ידי השוטרים "איפה הסכין" והשיבה מספר פעמים כי אין לה סכין. אחד העדים, שעמד לדבריו במרחק של מטרים ספורים מאירשייד, סיפר כי שוטר ירה ליד רגליה והיא קפצה לאחור כשהיא מרימה את ידיה וחוזרת על כך שאין לה סכין. העד סיפר כי לאחר מכן שמע כמה יריות רצופות ואירשייד נפלה על הקרקע. בשלב זה פינו השוטרים את הנוכחים מהמחסום.

8) ב-16.10.15 התקרב איאד ח'ליל מחמוד אל-עוואוודה, בן 26, תושב אל-מווארק שבמחוז חברון, לחיילים במהלך הפגנה באזור ראס אל-ג'ורה שבחברון כשהוא מתחזה לעיתונאי ודקר את אחד החיילים. בתגובה ירו החיילים באל-עוואוודה והרגו אותו.

מדיווח בכלי התקשורת עולה שהחייל שאותו דקר אל-עוודוודה נפצע באורח בינוני. בתיעוד וידיאו של האירוע נראה אחד החיילים כשהוא יורה באל-עוואוודה לאחר שזה כבר נפצע ושכב על הקרקע ללא תזוזה.

תיעוד האירוע מכמה זוויות:

יוטיוב1, יוטיוב2, ואללה

9) ב-14.10.15 ירו שוטרי משמר הגבול בבאסל בסאם ראר'ב סידר, בן 19, תושב חברון, בשער שכם בירושלים. לדברי המשטרה, סידר עורר את חשד השוטרים כיוון שלבש מדים וכשנקרא לבדיקה שלף סכין.

בכלי התקשורת נמסר כי "פלסטיני בן 20 שניסה לבצע פיגוע דקירה בשער שכם שבירושלים נורה וחוסל בידי שוטרי מג"ב שהיו במקום. לא היו נפגעים באירוע".

בתיעוד וידאו של האירוע, ששני מקטעים ממנו פורסמו בכלי התקשורת, נראה שסידר נורה כשהוא רץ ומחזיק סכין בידו. כפי שכבר פרסם בצלם, הירי לעברו נמשך גם לאחר שנפל לקרקע ושכב, ככל הנראה פצוע וללא יכולת לנוע, כשאיש לא היה בקרבתו ולא נשקפה ממנו סכנה.

10) ב-13.10.15 בשעות הבוקר דרס עלאא דאווד עלי אבו ג'מל, בן 33, תושב ג'בל אל-מוכבר במזרח ירושלים, שלושה אזרחים ישראלים שעמדו ליד תחנת אוטובוס במערב ירושלים ולאחר מכן תקף את הנפגעים בסכין והרג אחד מהם. מאבטח שנכח במקום ירה באבו ג'מל ולאחר מכן ירו בו ככל הנראה גם שוטרים.

בתיעוד וידיאו של האירוע ניתן לראות את אבו ג'מל יוצא ממכוניתו כשהוא חמוש בסכין ותוקף את הנפגעים. מאבטח שנכח במקום ירה באבו ג'מל ואז הרחיק ממנו את הסכין ברגלו. אבו ג'מל, שכבר לא היה חמוש, התרומם וניסה להתרחק אך המאבטח ירה בו שוב. הוא נפל שוב ואז היכה אותו עובר אורח באמצעות אלה אבו ג'מל התרומם שוב וגם הפעם ירה בו המאבטח והוא נפל. בתיעוד וידיאו נוסף נראים שוטרי מג"ב המגיעים לזירת האירוע כשאבו ג'מל כבר שוכב על הקרקע וניתן לשמוע שתי יריות נוספות. בהודעת המשטרה נאמר כי "שוטרי מג"ב שהיו במקום סמוך הבחינו במחבל כשידו מוסתרת, ביצעו לעברו ירי מדויק ונטרלו אותו".

11) ב-10.10.15 אחר הצהריים דקר מוחמד סעיד עבד אל-כרים מוחמד עלי, בן 19, תושב מ"פ שועפאט, שני שוטרים בשער שכם שבמזרח ירושלים. שוטרים אחרים ירו בעלי, גם לאחר ששכב על הקרקע.

באתר האינטרנט של המשטרה נכתב כי"בשעות אחר הצהריים הבחינו שוטרי יחידת יואב בצעיר שעורר את חשדם ברחבת שער שכם. השוטרים ניגשו לבדוק את החשוד וביקשו ממנו תעודת זהות. המחבל מסר את תעודת הזהות, שלף סכין ודקר שני שוטרים, אחד מהם בצווארו. כוח נוסף שהיה בסמוך הבחין בפיגוע, התקדם וביצע ירי לעבר המחבל. המחבל נוטרל וחוסל". מהירי של השוטרים נפגע גם שני שוטרים, אחד בפלג גופו העליון ופציעתו הוגדרה קשה. שני שוטרים נוספים נפצעו באורח קל ובינוני מדקירה, אחד מהם הועבר לבית חולים.

בתיעוד ווידיאו של האירוע ניתן לראות את עלי תוקף את השוטרים ואז יורים לעברו כמה שוטרים, ירי שנמשך גם לאחר ששכב על הקרקע ללא תזוזה.

יוטיוב1יוטיוב2Ynet

12) ב-4.10.15 לפנות בוקר נורה למוות פאדי סמיר מוסטפא עלון, בן 19, תושב אל-עיסאוויה בידי שוטר באזור אל-מוסרארה בירושלים. לפי הודעת המשטרה, עלון דקר נער ישראלי באורח בינוני, בטרם נורה.

מתיעוד הווידיאו של האירוע, משתי זוויות שונות, ניתן לראות את הירי וחלק מההתרחשות שקדמה לו. מהסרטונים עולה כי ככל הנראה עלון החזיק סכין בידו בעת שנורה, אך לא היה בקרבתו המיידית אדם כלשהו באותו רגע.

בווידיאו ניתן לראות את עלון מנסה להתרחק מהאנשים ואז עוצרת במקום ניידת משטרה ממנה יוצא שוטר שפותח מיד באש לעברו. השוטר יורה בעלון שבעה כדורים, למרות שעלון נופל ארצה כבר לאחר היריה הראשונה.

מניעת טיפול רפואי

1) ב-25.11.15 הגיע מוחמד איסמאעיל א-שובכי, בן 19, תושב מחנה הפליטים אל-פוואר למחסום בכניסה למחנה הפליטים, דקר חייל, שלפי פרסומים בכלי התקשורת נפצע קשה ונורה על-ידי חייל אחר. בתיעוד הווידיאו נראה א-שובכי שוכב פצוע כשהוא מוקף בחיילים. ניתן לשמוע מישהו אומר "אף אחד לא מטפל בו". לאחר מכן אחד החיילים מורה לא-שובכי לשתוק ולאחר מכן מנסה אדם, ככל הנראה איש כוחות הביטחון, לתחקר אותו בערבית, שואל אותו איפה תעודת הזהות שלו ומי שלח אותו. א-שובכי גונח והאיש אומר לו בערבית: "נטפל בך, רק קודם תגיד מי שלח אותך".

תיעוד וידיאו נוסף: Ynet

ראאיד מסארווה, נהג אמבולנס של הסהר האדום שנשלח למקום כדי לפנות את א-שובכי לטיפול רפואי, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש כי שוטרי מג"ב אסרו עליו להתקרב לפצוע ומנעו ממנו באיומי נשק לצאת מהאמבולנס. לדברי מסארווה, הוא עוכב במקום כעשר דקות ולאחר מכן ניסה להגיע למקום מכיוון אחר אך לא הצליח.

עד אחר שנכח במקום מסר לתחקירן בצלם כי מיד לאחר הירי ירדו חיילים בריצה ממגדל צבאי והגישו סיוע לחייל שנפצע, אך איש לא ניגש לפצוע הפלסטיני. העד ראה את השוטרים מונעים מהאמבולנס הפלסטיני להתקרב ולדבריו הם מנעו גם ממנו ומפלסטינים אחרים להגיש עזרה לפצוע. לאחר שהאמבולנס הפלסטיני התרחק מהמקום, הגיעו לדבריו שלושה אמבולנסים ישראליים והצוותים הרפואיים טיפלו בחייל הפצוע, אך גם הפעם לא ניגש איש לא-שובכי עד אשר החייל פונה מהמקום. להערכת העד חלפו כשלושים דקות מתחילת האירוע ועד לפינויו של א-שובכי מהמקום. א-שובכי פונה לבית חולים בישראל ומת מפצעיו מאוחר יותר.

2) ב-26.10.15 ירו חיילים בסעד מוחמד יוסף אל-אטרש, בן 19 תושב חברון, על-פי דווח בכלי התקשורת, לאחר "שניסה לתקוף בסכין שני לוחמים". אל-אטרש הפצוע שכב על הקרקע במשך למעלה משלושים דקות מבלי שניתן לו טיפול רפואי ומת לאחר שפונה באמבולנס ישראלי לבית חולים.

לבצלם אין מידע על תחילת האירוע אולם ראאיד אבו ארמילה, מתנדב בפרוייקט הצילום של בצלם, הגיע למקום לאחר הירי באל-אטרש ונכח במקום במשך כשלושים דקות, שבמהלכן תיעד חלק מהמתרחש. מהתיעוד ומעדותו של המתנדב עולה כי אל-אטרש הפצוע שכב כל אותה עת על הקרקע. אמבולנס ישראלי הגיע למקום אך צוות האמבולנס לא טיפל באל-אטרש והשוטרים מנעו מתושבים להגיש לו טיפול רפואי. לאחר יותר מחצי שעה פונה אל-אטרש לבית חולים בישראל שם, לפי דיווחים בכלי התקשורת, מת מפצעיו. לתיעוד המקוצר

* חומרי הווידיאו קשים לצפייה ולפיכך לא שילבנו אותם בטקסט עצמו והסתפקנו בהוספת קישורים. כל חומרי הווידיאו המקושרים לקוחים ממקורות חיצוניים ולא צולמו על-ידי בצלם. 

** בנוגע להריגתם של ת'רוות א-שעראווי, אשרקת קטנאני, מוחמד א-שובכי הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם ב-17.5.16 כי לא תיפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע. הפרקליטות הודיעה כי מבחינה מקדמית של האירוע לא עלה חשד לביצועה של עבירה פלילית.
*** בנוגע להריגתה של הדיל עוואד פורסם בכלי התקשורת ב-24.4.17 כי חקירת מח"ש נגד החבלן היורה נסגרה.
**** בנוגע להריגתו של פאדי עלון פורסם ב-5.8.16 בכלי התקשורת כי המחלקה לחקירות שוטרים החליטה לסגור את התיק "בהיעדר עבירה".
***** בנוגע להריגתו של באסל סידר פורסם ב-23.12.18 בכלי התקשורת כי המחלקה לחקירות שוטרים לא תפתח בחקירה מאחר ו"פעולת השוטרים נבעה מתחושה של סכנת חיים לסביבתם, ועל כן נכללת בהצדקה החוקית לשימוש בנשק". פרקליטות המדינה גיבתה את ההחלטה שלא לפתוח בחקירה.