דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד הירי בפאדי עלון ובאסל סידר מעלה חשד כבד שהם נורו גם לאחר שלא נשקפה מהם סכנה

מתחילת החודש התרחשו 13 אירועי דקירה או נסיונות דקירה על ידי פלסטינים, שבהם נורו הדוקרים או הנחשדים בכך למוות. בשני מקרים התפרסם בתקשורת תיעוד וידאו המעלה את החשד הכבד כי ירי על מנת להרוג בוצע גם כאשר ברור היה שלא נשקפת מהדוקרים עוד סכנה וכאשר ניתן היה לעצור אותם בדרכים אחרות.

אתמול (14.10.15) נורה למוות בידי שוטרים ושוטרי מג"ב באסל סידר, בן 20, בסמוך לשער שכם. לפי הודעת המשטרה, הוא שלף סכין וזינק לעבר לוחמי משמר גבול, אשר הגיבו מיד וירו לעברו, ולאחר מכן הוא המשיך לרוץ לעבר שוטרים אחרים שירו בו אף הם, מששמעו את קריאות לוחמי משמר הגבול לעברם.
מתיעוד וידאו של האירוע, ששני מקטעים ממנו פורסמו בכלי התקשורת, נראה ירי בסידר כשהוא רץ, מחזיק סכין בידו. אולם ניתן לראות כי הירי לעברו נמשך לאחר שנפל לקרקע ושכב, כפי הנראה פצוע וללא יכולת תנועה, ומבלי שאיש היה בקרבתו.

לפנות בוקר ה-4.10.15 נורה למוות פאדי עלון, בן 19, בידי שוטר. לפי הודעת המשטרה, עלון דקר נער ישראלי באורח בינוני, בטרם נורה. סרטוני וידאו משתי זויות צילום שונות שהופצו ברשת מציגים את הירי ואת מקצת ממה שקדם לו. מהסרטונים עולה כי ככל הנראה עלון החזיק סכין בידו בעת שנורה, אך לא היה בקרבה מיידית לאדם כלשהו באותו הזמן. לאחר מכן נראה שוטר יורה בעלון שבעה כדורים, למרות שהוא נפל לקרקע כבר לאחר היריה הראשונה.

גל פיגועי הדקירה נגד אזרחים ישראליים מזעזע, ועל כוחות הביטחון להגן מפניהם על הציבור ולעצור פלסטינים החשודים בתקיפת ישראלים. בהתאם לנסיבות, יש לאנשי כוחות הביטחון הסמכות לעשות שימוש בכוח המינימלי הנדרש לשם השגת המטרה, אולם אסור להם לנהוג כשופטים וכמוציאים להורג. בשני המקרים שתוארו לעיל עולה חשד כבד כי הירי לא נעשה על מנת לסכל סכנה שנשקפה מהחשודים בדקירה, אלא על מנת להרגם. הגיבוי שנותן הדרג הפוליטי להתנהלות זו והאווירה הציבורית התומכת בהריגתם של חשודים פלסטינים מבטיחים כי מקרים כאלה ימשיכו להתרחש.

עדכון: לגבי הריגתו של פאדי עלון פורסם ב-5.8.16 בכלי התקשורת כי המחלקה לחקירות שוטרים החליטה לסגור את התיק "בהיעדר עבירה". לגבי הריגתו של באסל סידר פורסם ב-23.12.18 בכלי התקשורת כי המחלקה לחקירות שוטרים לא תפתח בחקירה מאחר ו"פעולת השוטרים נבעה מתחושה של סכנת חיים לסביבתם, ועל כן נכללת בהצדקה החוקית לשימוש בנשק". פרקליטות המדינה גיבתה את ההחלטה שלא לפתוח בחקירה.