דילוג לתוכן העיקרי

וידיאו מחברון: גלידה במחסום

ההגבלות החמורות על תנועת פלסטינים באזור ההתנחלויות בחברון פותחות פתח להטרדות שרירותיות מהן סובלים התושבים לעיתים מזומנות. סרטון וידיאו שצילם מתנדב בצלם ראאיד אבו ארמילה, מתעד את מה שקרה ל...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

וידיאו מחברון: גלידה במחסום

ההגבלות החמורות על תנועת פלסטינים באזור ההתנחלויות בחברון פותחות פתח להטרדות שרירותיות מהן סובלים התושבים לעיתים מזומנות. סרטון וידיאו שצילם מתנדב בצלם ראאיד אבו ארמילה, מתעד את מה שקרה למשלוח גלידות שהיה בדרכו למכולת בחברון.

ב-17.3.15 קיבל בעל מכולת בחברון, אנוור מסודה, משלוח של חטיפים וגלידות למכולת. כך תיאר את מה שאירע בעדות שמסר לנו:

"הורדתי מהרכב כ-20 קרטונים של צ'יפס ו-50 של גלידה. ביקשתי משוטר משמר הגבול במחסום לפתוח למשאית את השער כדי שאעביר את הסחורה למכולת אבל הוא סירב בטענה שאין לי היתר מהמנהל האזרחי. נאלצתי להכניס את הסחורה ידנית באמצעות עגלה.

העברתי את הצ'יפס בשלוש נגלות לחנות בלי שום הפרעה. כשהתחלתי להעמיס את הקרטונים של הגלידה, שוטר המג"ב פתאום עיכב אותי והורה לי להביא את הקרטונים לבדיקה. הוא דרש שאביא אותם קרטון קרטון. סירבתי בגלל החום וגם בגלל שידעתי שאם נפתח אותם יהיה קשה מאוד לסדר אותם אחר-כך במקרר. השוטר התעקש לבצע חיפוש בקרטונים."

החיפוש הדקדקני נמשך זמן רב, ובינתיים נמסה הגלידה. לאחר כשעה של עיכוב הגיע למקום ראאיד אבו ארמילה, מתנדב בצלם שהועזק על-ידי מסודה. ארמילה תיעד בווידיאו את החיפוש בארגזים ואת הוויכוח שהתנהל לאחר מכן בין מסודה לבין שוטרי המג"ב. בסופו של דבר, כשעתיים לאחר שקיבל את הסחורה, נאלץ מסודה לוותר על הגלידה שנמסה. הוא החזיר את המשלוח למפעל, אולם נאלץ לשאת בהפסדים - 1,200 ש"ח.

מאז הטבח שביצע המתנחל ברוך גולדשטיין במתפללים מוסלמים במערת המכפלה בשנת 1994 הצבא נוקט בחברון מדיניות מוצהרת ורשמית המבוססת על "עקרון ההפרדה". האמצעי העיקרי שבו משתמש הצבא הוא הטלת הגבלות חמורות על תנועת פלסטינים במרכז העיר, שבו הוקמו מרבית ההתנחלויות. נוכח אי-חוקיותן של ההתנחלויות עצמן, יש בכך הוספת חטא על פשע: פגיעה גורפת ובלתי מידתית בחופש התנועה של אוכלוסייה שלמה, על-מנת לממש ולהנציח מדיניות שהינה בלתי חוקית מלכתחילה.

סרטונים אחרונים