דילוג לתוכן העיקרי

הצבא חסם את המעבר הראשי לשכונה בחברון למשך שלושה שבועות כעונש על הצתת מחסום

לאחר שנערים פלסטינים הציתו את מחסום השוטר/באב א-זאוויה בחברון ב-22.11.14 סגר אותו הצבא למשך שלושה שבועות. המחסום נפתח מחדש לתנועת פלסטינים רק ב-13.12. המחסום מוצב במרכז העיר חברון, בתחילת...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

הצבא חסם את המעבר הראשי לשכונה בחברון למשך שלושה שבועות כעונש על הצתת מחסום

לאחר שנערים פלסטינים הציתו את מחסום השוטר/באב א-זאוויה בחברון ב-22.11.14 סגר אותו הצבא למשך שלושה שבועות. המחסום נפתח מחדש לתנועת פלסטינים רק ב-13.12. המחסום מוצב במרכז העיר חברון, בתחילת רחוב א-שוהדאא, וחולש על הדרך הראשית משכונת תל רומיידה לשוק של חברון ולמרכז העיר. גם כאשר המחסום פועל פלסטינים אינם מורשים לעבור בו ברכב, והם נאלצים לסחוב את קניותיהם מהשוק ברגל לשכונת תל-רומיידה.

בימים הראשונים שלאחר ההצתה נסגר המחסום לחלוטין. לאחר מכן אפשרו החיילים מדי פעם לקשישים ולחולים לעבור, על-פי שיקול דעתם. בנוסף, אפשר הצבא מעבר של תלמידי בית הספר הסמוך במשך שישה ימים בלבד. רובם הגדול של תושבי השכונה לא הורשה לעבור במשך שלושה שבועות.

כאשר המחסום סגור, שתי החלופות העיקריות למעבר ברגל מתל-רומיידה לאזור השוק ומרכז העיר חברון הן הליכה של כעשר דקות במסלול המחייב מעבר בחצר פרטית של משפחה או טיפוס על גבעה בדרך רצופה מכשולים ומהמורות, שאינו נוח גם לאדם שמצבו הגופני טוב ואינו אפשרי כלל לכל מי שסובל ממוגבלות פיזית. סגירת המחסום שיבשה את שגרת חייהם של מאות בני אדם, העובדים, לומדים, עורכים קניות ומנהלים את חייהם במרכז העיר חברון. אנשים המתקשים בתנועה שלרשותם לא עומדת מכונית התקשו לצאת מהשכונה.

תושבים בשכונת באב א-זאוויה בחברון, ליד המחסום הסגור. צילום: עימאד אבו שמסייה, בצלם, 24.11.14
תושבים בשכונת באב א-זאוויה בחברון, ליד המחסום הסגור. צילום: עימאד אבו שמסייה, בצלם, 24.11.14

המחסום, כמו שאר הגבלות התנועה החמורות שמטיל הצבא על הפלסטינים בחברון אינו משרת צרכים ביטחוניים. הגבלות אלה מוטלות מזה עשרים שנה במסגרת מדיניות ההפרדה בחברון, המאפשרת לקומץ המתנחלים שהתיישבו במרכז העיר חברון בתמיכת ממשלות ישראל להכתיב את שגרת חייהם של עשרות אלפי תושביה הפלסטינים. מקצת הרחובות הראשיים באזור שבו הוקמו מרבית ההתנחלויות בעיר סגורים לחלוטין לכניסת תושבים פלסטינים, ורבים מהם סגורים כליל לתנועת כלי רכב פלסטיניים. ההגבלות הקיצוניות שישראל מטילה הפכו את חיי הפלסטינים במרכז העיר חברון לבלתי-אפשריים, וכפו על רבים מהם לעזוב את בתיהם ואת מקומות עבודתם.

סגירת המחסום הייתה צעד של ענישה קולקטיבית שהושת על מאות אנשים בגלל מעשיהם של יחידים. על הצבא להסיר מחסום זה, כמו מחסומים מיותרים אחרים במרכז העיר חברון ולהפסיק את ההתעמרות בתושבי האזור. כל עוד המחסום קיים, מחובתו של הצבא לאפשר מעבר סדיר של תושבים ולהימנע מהענשת ציבור שלם על מעשיהם של יחידים. 

סרטונים אחרונים