דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שוטרי מג"ב ירו כדור ספוג שחור בחזהו של ילד בן 10 בא-ראם והרגו אותו

מוחיי א-דין א-טבאח'י. בן עשר, התצלום באדיבות המשפחהביום שלישי ה-19.7.16, בסביבות השעה 18:00, נפצע אנושות מוחיי א-דין מוחמד סודקי סאדק א-טבאח'י, ילד בן 10, מפגיעת כדור ספוג שחור שירו שוטרי מג"ב בא-ראם. א-טבאח'י, תושב העיירה א-ראם שבמחוז אל-קודס, מת מפצעיו זמן קצר אחר כך. מתחקיר בצלם עולה כי חבורה קטנה של נערים צעירים יידתה אבנים לעבר כמה ג'יפים של מג"ב, שסיירו באזור. השוטרים ירו לעבר הנערים אמצעים לפיזור הפגנות: גז מדמיע וכדורי ספוג שחורים. אחד מכדורי הספוג השחור פגע בחזהו של א-טבאח'י, שהובהל למרפאה בא-ראם ומשם באמבולנס לבית החולים ברמאללה, שם מת מפצעיו. תגובת מערכת הביטחון שנמסרה לתקשורת בנוגע לאירוע הייתה "כי במקום התפתחו הפרות סדר ולוחמים של משמר הגבול ירו רימוני הלם ורימוני גז. במג"ב מבהירים כי לא נעשה שימוש באש חיה".

העימותים התכופים בין נערים באזור א-ראם לשוטרי מג"ב הם תוצאה של העבודות להחלפת גדר ההפרדה בסמוך לעיירה א-ראם מגדר תיל לגדר בטון, שהחלו בחודש יולי. את עבודות הבנייה מאבטחים שוטרי מג"ב, המסיירים במקום בג'יפים בתדירות גבוהה. באחת הנקודות שבהן מוחלפת הגדר, מתנשאת מעליה גבעה בעלת שיפוע חד. באזור זה ישנו שטח לא בנוי המשמש את ילדי האזור כמגרש משחקים. מאזור זה יידו הנערים אבנים לעבר ג'יפ מג"ב, ממנו ירדו השוטרים והחלו לרדוף אחריהם. אחד השוטרים ירה כדור ספוג שחור ופגע בחזהו של א-טבאח'י. לדברי י. מ. תושב א-ראם בן 30, שהיה עד ראייה לאירוע, הירי נעשה מטווח של כשלושים מטרים. י.מ. שהיה בקרבת מקום ניגש לסייע לא-טבאח'י ואז ירו גם עליו השוטרים כדור ספוג שחור, שפגע בידו. על אף שי.מ. נפצע בעצמו, הוא הצליח לפנות את א-טבאח'י בעזרת אנשים נוספים שהגיעו למקום ולקח אותו למרפאת א-ראם.

כך תיאר י.מ. את שאירע לתחקירן בצלם איאד חדאד:

בשעה 16:00 בערך חזרתי הביתה מהעבודה. ראיתי ליד הבית שלנו קבוצה של שלושה או ארבעה ילדים או נערים צעירים שיידו אבנים לעבר כוח של מג"ב. הכוח איבטח עבודות בנייה במקטע של הגדר, שנמצא במרחק של 30-40 מטרים מתחת לבית שלנו.

היו שם שלושה ג'יפים של מג"ב, והם ניסו לפזר את הילדים על ידי שימוש ברימוני גז. בסביבות השעה 18:00 ראיתי שני שוטרים עוברים בפתח בגדר כדי לרדוף אחרי הנערים, שעברו לעמוד ליד בית אחר ויידו גם משם אבנים. מיד אחרי שהשוטרים עברו את הגדר, הם ירו כדור ספוג שחור. אני לא יודע מי מהשניים ירה. ואז ראיתי ילד, שהיה במרחק של כשלושים מטרים מהם, נופל. הנחתי שהוא נפגע וירדתי מהר לעזור לו. עוד שכנים באו גם הם.

הגענו אליו מהר מאוד, ואני התחלתי לסמן למשטרה שלא יעשו לנו כלום, שלא יירו עלינו; ובערבית אמרתי להם: "ווקת, ווקת" (זמן, זמן), אבל שוטר ירה עלי כדור ספוג אחד, ממרחק של בערך עשרים מטרים, ופגע בי ביד ימין. לא נגרם לי נזק גדול ולא התייחסתי לזה יותר מדי. אחר כך השוטרים ירו באוויר גם כמה כדורים חיים. הילד, שזיהיתי אותו כבן של שכנים שלי, מוחיי א-דין א-טבאח'י, היה מחוסר הכרה. הרמתי אותו יחד עם שכן נוסף ולקחנו אותו למרפאת א-ראם. על החזה שלו, קרוב ללב, הייתה חבורה אדומה גדולה בקוטר של חמישה או עשרה סנטימטרים. הרופא במרפאה ניסה להחיות אותו עם שוקים חשמליים, לחיצות על החזה וחמצן. אחרי עשר דקות בערך הגיע אמבולנס לקחת אותו לבית החולים ברמאללה. שמעתי שגם שם ניסו להחיות אותו עד שהכריזו על מותו.

האזור בו נורה מוחיי א-דין א-טבאח'י בא-ראם. צילום: איאד חדאד, בצלם
האזור בו נורה מוחיי א-דין א-טבאח'י בא-ראם. צילום: איאד חדאד, בצלם

כדורי ספוג שחור הם תחמושת שהוכנסה לשימוש המשטרה לפני כשנתיים. מדובר בכדורים מספוג כבד ונוקשה, שפגיעתם מסוכנת. זאת בנוסף לכדורי הספוג הכחולים, בהם משתמשת המשטרה מאז שנת 2006 בישראל ובמזרח ירושלים כאמצעי לפיזור הפגנות ושהוכנסו לשימוש לאחר שוועדת אור קבעה שאין להשתמש בכדורי מתכת מצופים גומי באזורים אלה למעט בנסיבות חריגות וקיצוניות ביותר. כדורי הספוג הכחולים הינם אמצעי מדוייק יחסית שניתן לכוונו לאברי גוף שרגישותם פחותה. לפיכך, אם נעשה שימוש באמצעי זה על פי ההוראות, הסכנה בפגיעתו חמורה פחות מהסכנה של כדורי מתכת מצופים גומי. עם זאת, כאשר הם פוגעים באיברים רגישים כמו הראש והעיניים הם עלולים להיות מסוכנים.

השימוש בכדורי הספוג הכחולים והשחורים מוסדר בנהלים, אך מתיעוד בצלם והאגודה לזכויות האזרח בשנים האחרונות עולה שבמקרים רבים מאוד השוטרים אינם פועלים על-פי ההוראות. על אף איסור מפורש לירות כדורים אלה מטווח קצר, לעבר ילדים ולעבר עוברי אורח, לעבר חלקי גוף רגישים כמו הראש והחזה, הצטברו עוד ועוד עדויות על הפרה נרחבת ושיטתית של ההוראות. בשנים האחרונות תיעדה האגודה לזכויות האזרח 32 מקרים שבהם ירו שוטרים כדורי ספוג באופן לא-חוקי, תוך חריגה בוטה מההוראות, ופצעו פלסטינים ועיתונאית ישראלית אחת במזרח ירושלים. אחד הפצועים הינו יחיא אל-עאמודי בן ה-10, שאיבד את עינו. ב-31.8.14 ירה שוטר במזרח ירושלים כדור ספוג שחור על הנער מוחמד סונוקרוט, בן 15, שנפצע ומת מפצעיו ב-4.9.14.

כדור ספוג שחור שנמצא באזור בו נורה מוחיי א-דין א-טבאח'י. צילום: איאד חדאד, בצלם
כדור ספוג שחור שנמצא באזור בו נורה מוחיי א-דין א-טבאח'י. צילום: איאד חדאד, בצלם

המעבר משימוש בכדורי ספוג כחולים לכדורי הספוג השחורים והמסוכנים יותר נעשה על אף שכבר קודם לכן עלה מהתיעוד ששוטרים יורים כדורי ספוג באופן לא חוקי, ללא אכיפה אפקטיבית של ההגבלות. לפיכך, התוצאה הקטלנית של המעבר לכדורי ספוג שחורים הייתה צפויה מראש, ולמעשה, חלק מהמדיניות. פניות האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה בדרישה חוזרת ונשנית לבחון את הנסיבות שבהן מותר להשתמש בכדורי ספוג שחור, את מידת נחיצותם בכלל ואת מידת הטמעתם ויישומם של נהלי השימוש בכדורים אלה בקרב השוטרים לא זכו למענה ענייני ואף לא ניכר שהביאו לכלל שינוי משמעותי בשטח.

בהיעדר כל כוונה להגביל את השימוש של שוטרים בכדורי הספוג השחורים, יש לאסור את השימוש באמצעי זה, למעט במצבים מסכני חיים. ודאי וודאי שאסור להתייחס לתחמושת זו כאל אמצעי "אל-הרג".