דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

יחיא אל-עאמודי, בן 10, איבד את עינו מפגיעת כדור ספוג שירה עליו שוטר מג"ב באופן בלתי חוקי במזרח ירושלים

בצהרי יום חמישי, ה-21.5.15, ירה שוטר מג"ב כדור ספוג שחור על יחיא אל-עאמודי, בן 10, ופגע בעינו, במחנה הפליטים שועפאט. כתוצאה מפגיעת הכדור איבד אל-עאמודי את עינו השמאלית ולסתו נשברה. מתחקיר בצלם עולה כי בעת האירוע קבוצה של ילדים פלסטינים השליכה אבנים לעבר כוח מג"ב, שהתמקם באתר בנייה במחנה הפליטים שועפאט, במרחק של כ-150 מטרים מהמחסום המוצב בכניסה למחנה. מחנה הפליטים נמצא בשטחה המוניציאפלי של ירושלים, אך מופרד מהעיר לחלוטין באמצעות חומת הפרדה בגובה שמונה מטרים. אביו של יחיא אל-עאמודי סיפר לבצלם כי בנו עבר במקום בדרכו לאסוף את אחותו הקטנה מהגן.

יחיא אל-עמודי בבית החולים הדסה עין כרם, 21.5.15. הצילום באדיבות המשפחה.
יחיא אל-עאמודי בבית החולים הדסה עין כרם, 21.5.15. הצילום באדיבות המשפחה.

ג. נ., בן 17, שהיה בקרבת יחיא אל-עאמודי בעת שנפצע, תיאר לתחקירן בצלם עאמר עארורי את שראה:

ביום חמישי, 21.5.15, בערך בשעה 14:00 בצהריים, עמדתי ואכלתי סנדוויץ' מול מאפיית אל-חדית'י שנמצאת על הכביש שמוביל לכניסה למחנה הפליטים שועפאט. ראיתי ילדים קטנים עומדים ברחוב ורצים לכיוון בניין א-שוויכי. הם החזיקו אבנים וניסו לזרוק אותן על שוטרי מג"ב שעמדו, נדמה לי, בקומה השנייה של הבניין. עד כמה שראיתי האבנים לא הגיעו למקום שבו עמדו השוטרים.

בשלב הזה ראיתי את הילד יחיא אל-עאמודי שאני מכיר. הוא עמד מול הכניסה למועדון הכושר, שנמצא במרחק של עשרה מטרים בערך מהמקום שבו עמדתי. אמרתי לו: “לך הביתה, אל תעמוד כאן מול השוטרים". יחיא אמר לי: "בסדר, אני הולך". הפניתי את הראש לכיוון הילדים הקטנים שרצו ברחוב עם אבנים. אחרי שתי דקות שמעתי יריה אחת, וצרחות של ילד קטן, וראיתי ילד שוכב על הרצפה. באותו רגע לא הבנתי שהילד הוא יחיא. פשוט ברחתי משם, כי פחדתי שהשוטרים ימשיכו לירות וגם אני אפגע.

אל-עאמודי פונה על ידי עובר אורח למרכז רפואי במחנה הפליטים ומשם הועבר באמבולנס פלסטיני לבית החולים הדסה עין כרם. הוא איבד את עינו השמאלית ועבר ניתוח לשחזור הלסת, שנשברה מפגיעת כדור הספוג.

ס.ת., בן 17, שהיה גם הוא במקום בעת שיחיא אל-עאמודי נפצע, תיאר לתחקירן בצלם עאמר עארורי את שראה:

ב-21.5.15, בערך בשעה 14:00, הייתי בחנות שבה אני עובד, על הכביש שמוביל למחנה הפליטים שועפאט. יחיא אל-עאמודי, שהוא קרוב משפחה שלי, הגיע לחנות ועצר לומר לי שלום. הוא אמר שהוא בדרך לאסוף את אחותו מהגן.

יצאתי לרחוב ועמדתי ליד דלת החנות. ראיתי ילדים קטנים, שנראו בני פחות מעשר, עומדים על הכביש. חלק מהם החזיקו אבנים בידיים. כמה ילדים ניסו להתקרב לבניין א-שוויכי, שנמצא מול החנות, ושבו היו שוטרי מג"ב. השוטרים מגיעים לבניין הזה כשיש עבודות באזור המחסום והגדר. הילדים ניסו לזרוק אבנים על הבניין, אבל האבנים שהם זרקו לא יכלו להגיע אל השוטרים, שעמדו בקומה השנייה של הבניין. לא היה עימות של ממש. יחיא לא היה אחד מהילדים הקטנים שזרקו אבנים.

שמעתי ירי ואז ראיתי בחור מרים ילד ורץ לכיוון מרכז המחנה, אבל לא ידעתי שזה היה יחיא. יותר מאוחר, כששמעתי שאנשים אומרים שהילד שנפגע זה יחיא, עזבתי את החנות והלכתי למרכז הרפואי בשכונת ראס ח'מיס. ראיתי שם את יחיא. הפנים שלו והבגדים שלו היו מכוסים בדם.


סרטון שהופץ באינטרנט כתיעוד של הירי באל-עאמודי. בצלם לא הצליח להשיג את חומר הגלם המקורי.

כדור ספוג כחול. צילום: שרית מיכאלי, בצלםכדורי ספוג הם תחמושת המשמשת את משטרת ישראל לפחות מאז שנת 2006 בישראל ובמזרח ירושלים כאמצעי לפיזור הפגנות במקום כדורי המתכת המצופים גומי, שבעקבות אירועי אוקטובר 2000 ודו"ח ועדת אור שבחן אותם, נאסרו לשימוש בשנת 2002 על ידי המשטרה בישראל ומזרח ירושלים, אלא בנסיבות חריגות וקיצוניות ביותר. כאשר הם פוגעים באיברים רגישים כמו הראש והעיניים הם עלולים להיות מסוכנים. עד לפני כשנה המשטרה השתמשה בכדורי ספוג כחולים בלבד. לפני כשנה הוכנס לשימוש כדור ספוג מסוג חדש, בצבע שחור, שהוא כבד ונוקשה יותר מהסוג הכחול, ועל כן מסב נזק רב יותר. כדור הספוג הוא אמצעי מדוייק יחסית שניתן לכוונו לאברי גוף שרגישותם פחותה. לפיכך, אם נעשה שימוש באמצעי זה על פי ההוראות, הוא אינו אמור להסב נזק חמור.

יחד עם זאת, בשנים האחרונות תיעדה האגודה לזכויות האזרח 17 מקרים שבהם ירו שוטרים כדורי ספוג באופן לא-חוקי, תוך חריגה בוטה מההוראות, ופצעו פלסטינים במזרח ירושלים. ב-31.8.14 ירה שוטר במזרח ירושלים כדור ספוג שחור על הנער מוחמד סונוקרוט, בן 15, שנפצע ומת מפצעיו ב-4.9.14. שלשום דיווחה האגודה לזכויות האזרח על תושב מזרח ירושלים נוסף שאיבד את עינו מפגיעת כדור ספוג שירה שוטר בעת שתפס מחסה מעימותים שפרצו במחנה הפליטים שועפאט.

בשנת 2011 פנה בצלם למח"ש לגבי אירוע שהתרחש ב-6.7.11. באירוע זה ירה שוטר מג"ב כדור ספוג כחול על אחמד אל-מסרי, שעמד ליד חנותו ותיעד נוכחות של שוטרי מג"ב ברחוב מרכזי בשכונת אל-עיסאווייה במזרח ירושלים. אל-מסרי נפגע בעינו. הירי, שבוצע בלא כל הצדקה, תועד במצלמת הטלפון הסלולרי של הנפגע. במקרה זה נפתחה חקירה, אולם ב-27.11.2011 הודיעה מח"ש לבצלם כי סגרה את תיק החקירה "מחוסר ראיות".


תיעוד הירי באחמד אל-מסרי, שצולם על-ידי הנפגע עצמו ב-6.7.11

השימוש בכדורי הספוג הכחולים והשחורים מוסדר בנהלים, אך מתיעוד בצלם והאגודה לזכויות האזרח בשנים האחרונות עולה שבמקרים רבים מאוד השוטרים אינם פועלים על-פי ההוראות. מאז הוכנסו לשימוש כדורי הספוג השחורים, הוכחה החריגה מההוראות כקטלנית. פניות האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה בדרישה חוזרת ונשנית לבחון את הנסיבות שבהן מותר השימוש בכדורי ספוג שחור, את מידת נחיצותם בכלל ואת מידת הטמעתם ויישומם של נהלי השימוש בכדורים אלה בקרב השוטרים לא זכו למענה ענייני וכן לא ניכר שהביאו לכלל שינוי משמעותי בשטח. הימנעות מנקיטת צעדים נגד השוטרים המפרים את החוק יוצרת מצב של היעדר דין וחשבון, שבו הפגיעה הקטלנית הבאה הם רק עניין של זמן.