דילוג לתוכן העיקרי

בן 13 הוכה בחקירה ונאסר למשך חודשיים

ב-13.11.07 עצרו חיילים את מאג'ד ג'ראדאת, בן 13, שיידה אבנים במהלך הפגנה שנערכה בכפר סעיר שבמחוז חברון. מעדותו של ג'ראדאת עולה כי במהלך המעצר היכו אותו החיילים ובעט...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בן 13 הוכה בחקירה ונאסר למשך חודשיים

ב-13.11.07 עצרו חיילים את מאג'ד ג'ראדאת, בן 13, שיידה אבנים במהלך הפגנה שנערכה בכפר סעיר שבמחוז חברון. מעדותו של ג'ראדאת עולה כי במהלך המעצר היכו אותו החיילים ובעטו בגבו. האלימות נמשכה גם בחדר החקירות בתחנת המשטרה בעציון, שם הוכה הקטין על-ידי החוקר. עם סיום חקירתו הועבר ג'ראדאת למתקן הכליאה בעופר.

עם הגיעו למתקן הכליאה נדרש ג'ראדאת על-ידי שלטונות הכלא לבחור בהשתייכות לאחד הארגונים - החזית העממית, פתח או חמאס - ושויך לאוהל אסירים בהתאם לבחירתו. ג'ראדאת הורשע ביידוי אבנים ונשפט לחודשיים מאסר, אותם ריצה באוהל בחברת אסירים בגירים רבים ושלושה קטינים נוספים.

רקע

מאז תחילת האינתיפאדה השנייה נע מספר הקטינים הפלסטינים המוחזקים במשמורת רשויות ישראל בין 350 ל-450 בממוצע לחודש. ב 30 ביוני 2008 הוחזקו 311 קטינים במשמורת שב"ס.

המשפט הבינלאומי לזכויות האדם מחייב הפרדה בין אסירים ועצירים קטינים ובגירים. הפרדה זו מקובלת גם במתקני הכליאה בישראל, בכל הנוגע לכלואים ישראלים. לעומת זאת, כאשר מדובר בעצירים ואסירים פלסטיניים החשודים בביצוע עבירות ביטחוניות, או כאלה שהורשעו בביצוען, מופרות הוראות המשפט באופן שיטתי ואסירים קטינים ובגירים מוחזקים יחדיו ללא כל הפרדה ובאותם תנאים.

יתרה על כך, הוראות המשפט הבינלאומי מורות באופן מפורש על מתן יחס מיוחד לקטינים הנתונים במעצר או מאסר, תוך התייחסות לצרכיו המיוחדים של הקטין ולגילו. בין השאר, יש לאפשר לקטינים הנתונים במעצר או במאסר להמשיך את לימודיהם ולקבל תמיכה פסיכו-סוציאלית וביקורי משפחות.

קטינים פלסטינים המוחזקים במעצר ובמאסר בישראל אינם נהנים מזכויות אלה. רק בחלק מהמתקנים מאפשרות להם הרשויות להמשיך את לימודיהם, וגם אז, במספר מצומצם של מקצועות בלבד. חומר הלימוד אינו תואם בהכרח את תכנית הלימודים הפלסטינית. קטינים השרויים במצוקה אינם זוכים לתמיכה פסיכו-סוציאלית ובדומה לאסירים בגירים, רבים מהם זוכים לביקורי משפחות רק לעתים רחוקות ביותר, קרי פעמים ספורות בשנה.

כתוצאה מכך, מפתחים רבים מהקטינים תלות באסירים הבגירים - אלה מעבירים להם שעורים ומספקים תמיכה חברתית. מצב זה, ביחד עם דרישת השב"ס שהאסיר ישייך עצמו לארגון כזה או אחר עם הגיעו למתקן הכליאה, כופים על האסיר הקטין השתייכות לארגונים שישראל מגדירה כארגוני טרור - השתייכות שבמקרים רבים נמשכת גם לאחר שחרורם מהמאסר, אז רואה בה ישראל עבירה פלילית שניתן לגזור בגינה עונש מאסר.

סרטונים אחרונים