דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

21 במארס 2019

תיעוד וידיאו: חיילים לקחו בכוח את יזן אידריס, בן התשע, מבית ספר יסודי בחברון

ב-19.3.19, לאחר תום הלימודים, שבו האחים יזן בן ה-9 ותיים בן ה-7 בריצה לבית הספר כשהם בוכים. בעקבותיהם, התפרצו לבית הספר חיילים חמושים, שניסו לעצור אותם בטענה שיידו אבנים. המורים הצליחו לחלץ מידיהם את תיים בן ה-7, אך החיילים עצרו את אחיו בן ה-9 ולקחו אותו למחסום צבאי סמוך, שם שוחרר כעבור כשעה, לאחר שאמו הגיעה למקום. אין זו הפעם הראשונה שבה חיילים מתפרצים לבית ספר או מעכבים ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית בניגוד לחוק. החזקת ילדים קטנים בידי חיילים חמושים לכל פרק זמן שהוא אינה מתקבלת על הדעת ומעידה כאלף עדים על העיוורון המוסרי בו לקו הרשויות הישראליות.

5 במארס 2019

שוטרי משטרת ירושלים הוציאו נער בן 13 ממיטתו בשכונת אל-עיסאוויה ב-4:00 לפנות בוקר ועצרו אותו

ב-10.12.19 התדפקו שוטרים על דלת בית משפחת אבו ריאלה, דרשו מההורים להוציא אדם אבו ריאלה בן ה-13 ממיטתו ועצרו אותו. השוטרים לקחו את אבו ריאלה לתחנת המשטרה שם חקרו אותו במשך שעות ללא נוכחות הוריו בחשד ליידוי אבנים. אין מדובר במקרה חריג. מדיניותן העקבית של הרשויות הישראליות במזרח ירושלים אינה מתייחסת לקטינים פלסטינים כאלה אוכלוסייה הזכאית להגנה מיוחדת, ושוללת מהם בדרך קבע את זכויותיהם. מדיניות זו – שמערכת אכיפת החוק לא היתה מעזה לנקוט נגד אוכלוסיות אחרות בישראל – מיושמת באופן גלוי וידוע נגד מאות נערים בשנה, מזה עשרות שנים.

12 בדצמבר 2018

שוטרי מג"ב תפסו ילד בן 6 בחברון, הובילו אותו בכוח למחסום והחזיקו בו במשך כשעה

"השוטרים הכניסו אותי לתוך מחסום אבו א-ריש (בית המרקחת) וסגרו אותי בחדר במחסום למשך כשעה. בכיתי והחיילים קיללו אותי. אחר כך הם הכניסו אותי לרכב לבן. שמעתי את הילד השני שנעצר יחד איתי שואל את החיילת לאן הם מתכוונים לקחת אותנו והיא ענתה לו: ״לכלא״. מתוך עדותו של זייד טאהא, בן 6, שעוכב על-ידי שוטרי מג"ב בחברון.

12 בנובמבר 2018

כוחות הביטחון עצרו פלסטינים כדי לכפות על בני משפחתם להסגיר את עצמם

בחודשים אוגוסט-ספטמבר תחקר בצלם שלושה מקרים שבהם עצרו כוחות הביטחון ארבעה תושבים מאל-עיזרייה ואבו דיס, בהם קטינה, כדי לכפות על בני משפחתם להסגיר את עצמם. שוטרים הגיעו בלילה לביתם, ערכו חיפוש ומשנמסר להם שהאדם שהם מחפשים אינו נוכח, עצרו בני משפחה אחרים באופן אקראי והבהירו שישוחררו רק כאשר יסגיר את עצמו. ברור שמעצר אנשים שאינם חשודים בדבר במטרה מוצהרת להפעיל לחץ על בני משפחתם להסגיר עצמם הוא פסול ואינו חוקי. ריכוז המקרים ומספר השוטרים המעורבים מעידים כי אין מדובר בגחמה של שוטר כזה או אחר אלא בקלות הבלתי נסבלת שבה מערכת הביטחון מרשה לעצמהלפגוע בזכויותיהם, בשגרת חייהם ובביטחונם של פלסטינים.

9 באוגוסט 2018

ישראל ממשיכה להתעמר בבני משפחותיהם של אלפי הפלסטינים שהיא כולאת באופן בלתי חוקי בשטחה

נכון ל-30.6.18, ישראל החזיקה כ-5300 עצירים ואסירים ביטחוניים פלסטינים תושבי הגדה המערבית במתקני כליאה ישראליים, שכולם, למעט אחד - כלא עופר - נמצאים בשטח ישראל. החזקת תושבי השטחים בישראל מפרה את המשפט ההומניטארי הבינלאומי וגוררת פגיעה קשה בזכותם של בני המשפחות לבקר את יקיריהם בתדירות ובתנאים סבירים. תושבי הגדה עוברים כברת דרך בירוקרטית עד שהרשויות הרלוונטיות יאשרו את ביקורם, ומסע מפרך שנמשך יום שלם כדי להגיע לכלא ביום הביקור. הקושי הכרוך בביקורים הוא רק דוגמה אחת לשגרת הכיבוש השוחקת עמה מתמודדים תושבי השטחים באופן יומיומי.

6 ביוני 2018

שגרת כיבוש בכפר אל-מור'ייר, רמאללה: חיילים נכנסו לבתי תושבים וכלאו אותם בחדרים במשך שעות

בשני לילות במארס ובאפריל נכנסו חיילים לארבעה בתים בכפר אל-מור'ייר שבמחוז רמאללה. החיילים העירו את דיירי הבית, ובהם ילדים קטנים וכלאו אותם למשך שעות ארוכות בבתיהם. במהלך שעות אלה פיקחו החיילים על כל תזוזה שלהם וכלאו בבית גם אנשים נוספים שהגיעו לשם במהלכן. החיילים אף הורו באיומי נשק לאדם שעצרו ברחוב לבצע "נוהל שכן". מעדויות התושבים עולה תמונה של פגיעה קשה בפרטיותם ובזכויותיהם. ההתנהלות הפסולה ומטילת האימה ממחישה את הקלות שבה יכולים חיילים לשבש את שגרת חייהם של התושבים, שאינם מוגנים אפילו בבתיהם שלהם, אפילו באישון לילה.

22 במאי 2018

בלוג הצילום: החיים בצל ההתנחלות בית אל - מבט מבפנים

במהלך מחצית השנה האחרונה תיעד בצלם במסגרת פרויקט מיוחד את השפעת ההתנחלות בית אל, שהוקמה בסמוך למחנה הפליטים ג'לזון בשנת 1977, על החיים במחנה. במהלך הפרויקט גבה תחקירן בצלם, איאד חדאד, עשרות עדויות מתושבי המחנה, שחשפו היבטים שונים של השפעה זו. התמונות שלפניכם מציגות את החיים במחנה, על רחובותיו הצפופים והמוזנחים, היעדר מגרשי משחקים לילדים, הקמת בתי ההתנחלות בצמוד לבית הספר והניסיון לחיות חיים נורמליים בתנאים אלה.

26 באפריל 2018

בצלם מפרסם את שמות המפגינים שנורו למוות בהפגנות ברצועת עזה על פי פקודות בלתי חוקיות בעליל

הפקודה לירות ירי קטלני באזרחים שאינם מסכנים חיי אדם היא בלתי חוקית בעליל. השימוש בכוח קטלני מותר רק במצב של סיכון ממשי ומיידי לחיי אדם, בהיעדר כל ברירה אחרת. האחראים למתן פקודות בלתי חוקיות בעליל הם בראש ובראשונה קובעי המדיניות, בהם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ״ל. אסור לתת כאלו פקודות ואסור לציית להן. הקליקו לקריאת שמות המפגינים נורו למוות בהפגנות ברצועת עזה על פי פקודות בלתי חוקיות בעליל להן אחראים הממשלה והפיקוד הצבאי הבכיר. כ-1500 נוספים נפצעו מאש חיה.

21 במארס 2018

עסקת הטיעון עליה נאלצה עהד תמימי לחתום ממחישה את תפקידו של בית המשפט הצבאי לנוער: הגנה על הכיבוש, לא על קטינים פלסטינים

שיעור ההרשעה בבתי המשפט הצבאיים נושק למאה – לא בשל יעילותה של התביעה הצבאית אלא בשל העובדה שנאשמים פלסטינים חותמים, בלית ברירה, על עסקאות טיעון במסגרתן הם מודים באשמה. דו"ח חדש שפרסם אתמול ארגון בצלם מראה כיצד המהלכים שישראל שיווקה במהלך העשור האחרון בנוגע ליחסה לקטינים פלסטינים בבתי המשפט הצבאיים נועדו לשיפור יחסי הציבור שלה ולא לשיפור ההגנה על זכויות הקטינים: תפקידו של בית המשפט הצבאי לנוער מתמצה בדיוק באישרור עסקאות טיעון כמו זו שנחתמה היום.

19 במארס 2018

דו"ח חדש: נוער בסיכון - כיצד מכשירים בתי המשפט הצבאיים את הפגיעה בזכויות הקטינים

מדי שנה עוצרת ישראל מאות קטינים פלסטינים ומפרה את זכויותיהם באופן שיטתי ומערכתי לאורך כל התהליך: החל ממעצרם, דרך חקירתם וכלה בבית המשפט הצבאי לנוער. את התהליך הזה עוברים הקטינים כשהם לגמרי לבדם, מנותקים ממשפחתם, וללא ייעוץ משפטי. המדינה מתפארת בשינויים שערכה במערכת המשפט הצבאי לנוער בשנים האחרונות וטוענת ששיפרה משמעותית את ההגנה הניתנת לקטינים בהליכים הננקטים נגדם. אולם שינויים אלה לא שיפרו את ההגנה על זכויות הקטינים והם צורניים בלבד, ונועדו להעניק לגיטימציה למערכת המשפט הצבאית בפרט ולמשטר הכיבוש בכלל.