דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בג"ץ פסל עוד תוואי פוגעני שהציעה המדינה למכשול בבילעין

בהחלטה יוצאת דופן שפורסמה ב-15.12.2008 פסל בג"ץ בפעם השנייה תוואי מתוקן שהציעה המדינה למכשול ההפרדה באדמות בלעין. בהחלטה קבעו השופטים בייניש, ריבלין ופרוקצ'יה כי התוואי שהוצע על ידי המדינה מפר את פסק הדין שניתן בספטמבר 2007, ואף הורה למדינה לשלם לעותרים (תושבי בלעין) הוצאות בסך 10,000 שקלים בשל הליך בזיון בית המשפט שנאלצו ליזום.

בהחלטתו הורה בג"ץ להקים את תוואי הגדר החדש בבלעין לפי קריטריונים מפורטים וברורים. בנוסף לקריטריונים שפורטו בהחלטות בג"ץ קודמות, ניסחו השופטים הפעם ביתר בהירות את הקריטריון החשוב מכולם: "שיקולי הביטחון אשר יעצבו את התוואי החדש יתחשבו בבתים [בהתנחלות] אשר נבנו בפועל ולא בתכניות לבנייה עתידית. מרחקי הביטחון יימדדו מהבנייה הקיימת ולא מבתים מתוכננים אשר טרם הוקמו". דברים אלה מתייחסים הן לבנייה בשכונת "מתתיהו מזרח" והן לבנייה בשכונת "נאות הפסגה" - שתיהן בהתנחלות מודיעין עילית.

אם תיושם ההחלטה שקיבל בג"ץ, יקבלו תושבי בלעין בחזרה כמחצית מאדמותיהם, שנותרו ממערב למכשול. להחלטה, שהדגישה שמרחקי ביטחון צריכים להימדד מהשטח הבנוי של ההתנחלות ולא מבניה עתידית, צפויות השלכות חשובות גם על קטעים נוספים של מכשול ההפרדה.