דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בג"ץ קיבל את עתירת ראש מועצת הכפר בלעין נגד מכשול ההפרדה שהוקם על אדמות הכפר

התוואי שלפיו נבנה מכשול ההפרדה באזור, השאיר בצידו "הישראלי" כ-50% מאדמותיו של הכפר בילעין, ובהן אדמות מעובדות ועתודות הבנייה של הכפר. בשנים האחרונות ניהלו תושבי הכפר מאבק עיקש ובלתי אלים ברובו נגד גזלת אדמותיהם, כשכוחות הביטחון מפעילים שוב ושוב כוח בלתי סביר בניסיון להפסיק את מאבקם.

בפסיקתם קיבלו השופטים טענות שהעלו בצלם ובמקום בדו"ח שפורסם בשנת 2005, לפיהן בחרה המדינה תוואי נחות מבחינה טופוגרפית, על-מנת להרחיב את ההתנחלות מודיעין עילית על שטחים השייכים לכפר בילעין. במסגרת תכניות ההרחבה, החלה להיבנות בשטחים אלה שכונת "מתתיהו מזרח", מבלי שהדבר אושר על-ידי רשויות התכנון.

בפסיקתם קבעו השופטים כי תוואי זה מסכן את הכוחות המסיירים לאורך התוואי. השופטת דורית בייניש קבעה כי "נוכח טבעה הזמני של הגדר כאמצעי ביטחוני, אין מקום בתכנון התוואי לשיקולים הקשורים בתוכניות בנייה בלתי תקפות או בתוכניות עתידיות שאינן צפויות להתממש במועד קרוב". וכי "הבנייה בשכונת מתתיהו מזרח שנעשתה עד עתה היא כולה בחלק המערבי של השכונה, ואילו בחלק המזרחי לא נעשו עבודות בינוי או פיתוח ומימוש שלב ב' של השכונה אינו ודאי כלל". "במצב זה איננו מקבלים את הטענה שהגנה על חלקה המזרחי על מתתיהו מזרח היא מטרה ביטחונית חיונית", קבעה.

השופטים הורו למדינה לשקול מחדש את תוואי המכשול ולבחון אפשרות להקימו בתוואי שאיננו מבוסס על הגנה על השכונה הנוספת שתככנו היזמים לבנות, ואשר פגיעתו בתושבי בילעין תהיה קטנה יותר. כמו כן קבעו השופטים כי על המדינה לעשות כן בתוך זמן סביר. עד שיפורק המכשול ויבנה מחדש בתוואי חלופי הורו השופטים להשאיר את שער בילעין בתוואי הגדר פתוח בכל יום מ-06:00 עד 20:00.

במקביל, דחה בג"ץ עתירה שהגישה תנועת שלום עכשיו בדרישה להורות על פירוק החלק הבנוי של "מתתיהו מזרח". השופטים קבעו כי דין העתירה להידחות, בין היתר, מכיוון שהוגשה באיחור רב.