דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

התעללות בפלסטינים במחסום סרה, מחוז שכם, 31.12.03-27.12.03

"... החייל הבלונדיני תפס את היד שלו וסובב אותה לאחור והחייל השני בעט לו בבטן. אחר כך הם הורו לו לשכב על הבטן והחייל עם השיער השחור הצמיד את הרובה שלו לחלק האחורי של הראש ואמר לו שעכשיו הוא ימות. החייל ספר עד שלוש וכשהוא הגיע לשלוש החייל הבלונדיני ירה באוויר. הם עשו לי אותו דבר".

דו"ח בצלם המתפרסם היום מתאר מסכת קשה של התעללויות שביצעו חיילי צה"ל במהלך השבוע האחרון במחסום סרה שבעומק הגדה, סמוך לשכם.

צוות המחסומים של בצלם גבה עדויות מעשרה פלסטינים שנפלו קורבן להתעללות חמורה מצד חיילים המשרתים במחסום סרה בתאריכים 27-31 בדצמבר. ההתעללות כללה, בין היתר, ביום הוצאות להורג, מכות קשות וכפיתה, והתרחשה באופן יזום וסדיר.

ב-28.12.03 פגש צוות המחסומים של בצלם את נזמי א-שיח' ליד מחסום סרה, דקות ספורות לאחר שהוכה. עוד באותו יום פנה בצלם בדחיפות לפרקליטות הצבאית הראשית בדרישה להרחיק את החיילים המתעללים מהמחסום ולפתוח בחקירה. אולם, ההתעללות נמשכה במהלך כל השבוע, למרות פניות חוזרות ונשנות של בצלם לגורמים שונים בצה"ל.

מהדו"ח עולה כי למרות הפגיעות הקשות בזכויות האדם במחסומי צה"ל במהלך למעלה משלוש שנים בהן מיושמת מדיניות החנק, לא מצליח צה"ל למנוע תופעות חמורות כגון אלה. מקרים מסוג זה, נטען בדו"ח, הם תוצאה בלתי נמנעת של מדיניות גורפת והרסנית, הבאה לידי ביטוי יומיומי במאות החסימות הפיזיות ועשרות המחסומים המאויישים שהציבה ישראל בעומק הגדה.

אי לכך קורא בצלם - לפרק את המחסומים שנמצאים בתוך השטחים.

עד לפירוקם, תובע בצלם:

  • להעביר את החיילים המשרתים במחסום סרה מתפקידם באופן מיידי,
  • לפתוח בחקירת מצ"ח ולמצות את ההליכים עם כל האחראים לאירועים המתוארים בדו"ח,
  • לפתוח בחקירת מצ"ח בכל מקרה בו מתרחשת פגיעה באזרחים פלסטינים.