דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילי צה"ל היכו שישה פלסטינים והתעללו בהם, מחסום סרה שבמחוז שכם, דצמבר 2003

מוהנד חסן, בן 19

Qahira al-Muhsen

אני אינסטלטור ואני עובד בשכם. פעם בשבוע אני נכנס לשכם וישן שם במשך השבוע. בסוף השבוע אני חוזר לג'ית כדי להיות עם המשפחה שלי. בדרך כלל אני חוזר מג'ית לשכם בשבת בבוקר. בשבת האחרונה הצבא היה בתוך שכם ולא ניסיתי להיכנס. ביום שלישי, 30.12.03, שמעתי שהצבא יצא משכם והחלטתי לנסות להיכנס לשכם. היו איתי שני סטודנטים מהכפר שלי. התקרבנו למחסום סרה ובחור אחד אמר לנו שהחיילים לא נותנים לאף אחד להיכנס לשכם ושגם לו לא נתנו לעבור. החלטנו לעקוף את המחסום דרך מטע של עצי זית שנמצא בהר שליד המחסום. בערך ב-7:30 התחלנו ללכת בהר.

כשהיינו במרחק של 600-500 מטרים מהכביש בו נמצא המחסום, ראינו פתאום שני חיילים במרחק של כשני מטרים מאיתנו. הם עשו מארב מאחורי השיחים וכשהגענו הם נעמדו וכיוונו אלינו את הרובים שלהם. הם נתנו לכל אחד מאיתנו בעיטה בבטן ואנחנו נפלנו על האדמה. חייל אחד היה גבוה, בערך 1.80 מטר, היה לו מבנה גוף מלא, גוון עור כהה ושיער קצר ושחור. החייל השני היה נמוך יותר, היה לו גוון עור בהיר ומבנה גוף מלא. היה לו שיער בלונדיני, קצת ארוך ועיניים חומות. הם לקחו לנו את תעודות הזהות.

החיילים שאלו אותי לאן אני הולך ועניתי שאני הולך לסרה. החייל הגבוה אמר לי: "בשביל מה? כדי להביא נשק?" החייל דיבר איתי בעברית, עם כמה מילים בערבית. אני מבין קצת עברית והצלחתי להבין את מה שהוא אומר. החייל הבלונדיני שאל אותי אם יש לי נשק ועניתי שלא. הוא הורה לי לשכב על הגב, דרך על הצוואר שלי ולחץ עליו. הוא אמר לי שאני הולך למות. אחרי כחצי דקה הוא הוריד את הרגל שלו מהצוואר ובעט בי בכל הגוף, בעיקר בבטן. שמתי את הידיים שלי על הבטן כדי להגן עליה והוא הורה לי להזיז את הידיים והמשיך לבעוט בי. בזמן הזה ראיתי שהחייל השני היכה את שני הבחורים שהיו איתי.

אחר כך שני החיילים היכו את מאזן עז א-דין, אחד מהשניים שהיו איתי. החייל הבלונדיני תפס את היד שלו וסובב אותה לאחור והחייל השני בעט לו בבטן. אחר כך הם הורו לו לשכב על הבטן והחייל עם השיער השחור הצמיד את הרובה שלו לחלק האחורי של הראש ואמר לו שעכשיו הוא יירה בו ושהוא ימות. החייל ספר עד שלוש וכשהוא הגיע לשלוש החייל הבלונדיני ירה באוויר. הם עשו לי אותו דבר.

אחר כך הם היכו אותנו עם הקת של הרובה על החלק האחורי של הראש. הם הורו לנו ללכת כמה מטרים ואז אמרו לנו לשבת ובעטו בנו. הם הורו לנו שוב לקום והחייל עם השיער השחור נתן לי אגרוף בפנים ושאל אותי אם זה כאב. עניתי לו שכן והוא אמר לי להראות לו איפה כואב לי. הראיתי לו והוא היכה אותי מתחת לסנטר עם הרובה שלו.

אחר כך הם הורו לנו ללכת. הלכנו כעשרים מטרים וראינו שלושה בחורים קשורים לעץ זית באזיקי פלסטיק. החייל עם השיער השחור אמר לנו שיש לנו דקה לשחרר את האזיקים של השלושה, כדי שהם יקשרו אותנו. החייל הבלונדיני הוציא מהכיס סיכה של כיפה כדי שאני אשחרר באמצעותה את האזיקים. הוא אמר לי שאם אני אשבור אותה הוא יירה בי.

ניסיתי לשחרר את האזיקים והסיכה התעקמה. ניסיתי ליישר אותה והחייל הבלונדיני שאל אותי למה שברתי לו אותה. הוא אמר לי בעברית לשבת. החייל השני התקרב אלי ושאל אותי למה אני יושב. אמרתי לו שהחייל השני אמר לי לשבת כאן ואז החייל הזה היכה אותי.

החייל הבלונדיני אמר לחייל השני שאי אפשר לפתוח את האזיקים. הוא אמר לנו להתרחק כמה מטרים מהמקום ולשכב על הבטן. שכבנו על הבטן והוא דרך לנו על הגב. אחר כך הוא אמר לנו להושיט את הידיים קדימה, להישאר בשקט ולא להוציא הגה. הם הלכו וחזרו אחרי כמה זמן ואמרו לנו שאנחנו משוחררים, בתנאי שלא נספר שראינו אותם, שלא נתאר איך הם נראים ושלא נספר לאף אחד מה קרה. החייל עם השיער השחור הושיט לי את תעודת הזהות. הושטתי את היד כדי לקחת אותה והוא בעט בי ואז החזיר לי אותה. בינתיים, החייל השני היכה את שני הבחורים שהיו איתי. החיילים החזירו לשני הבחורים האחרים את תעודות הזהות שלהם ושחררו אותנו. החייל עם השיער השחור שאל אותי מה השעה. הסתכלתי בשעון ועניתי לו שהשעה 8:55. אמרתי את השעה בערבית והחייל אמר לי "בסדר, בסדר".

החיילים לקחו את הקסדות שלהם ואמרו לנו שלא נשחרר את שלושת הבחורים הקשורים ושאם נשחרר אותם הם יירו בנו. החיילים גם אמרו לנו שלא נספר שהם נמצאים שם כי אם מישהו יבוא הם יירו בו. החיילים הלכו לכיוון המחסום. אנחנו חזרנו לכפר שלנו ושלושת הבחורים נשארו קשורים לעץ.

מוהנד חסן, בן 19, רווק הוא תושב ג'ית שבמחוז שכם. את עדותו גבה נידאל כנעאנה, ב-31.12.03