דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילי צה"ל היכו את אחמד עבדאללה והחרימו את מכוניתו, מחסום סרה שבמחוז שכם, דצמבר 2003

אחמד סדה, בן 35

Qahira al-Muhsen

ביום שבת, 27.12.03, בסביבות 9:30, הלכתי מביתי שבכפר סרה למחסום שנמצא בכניסה לכפר, על הכביש הראשי שכם- קלקיליה. ראיתי את חבר שלי, מחמוד לאפי נוסע במשאית שלו לכיוון המחסום. סימנתי לו שיעצור וייקח אותי. כשהגענו למחסום, מחמוד ירד מהמשאית וניגש לחיילים. הוא החזיק בידו אישור תנועה בגדה. אני רציתי להגיע לחניון, שנמצא במרחק של כמאתיים מטרים אחרי המחסום. תושבי סרה מחנים שם את המכוניות שלהם, כי החיילים לא נותנים למכוניות לעבור לכיוון שכם. אנחנו עוברים את המחסום ברגל, הולכים לחניון ומשם נוסעים לאן שאנחנו צריכים. המכונית שלי הייתה בחניון ורציתי להכניס אותה לסרה כי היו לי סידורים לעשות בתוך הכפר.

מחמוד ירד מהמשאית וביקש מהחיילים שייתנו לנו לעבור. במחסום היו שלושה חיילים וחייל רביעי היה בעמדת התצפית. מחמוד חזר למשאית ואמר לי שהחיילים לא מאשרים לנו לעבור. הוא התניע את המשאית והתכוון לחזור לסרה. אחד החיילים, שהיה בלונדיני ונמוך, צעק עלי ואמר לי בערבית: "בוא לפה". ירדתי מהמשאית וניגשתי אליו. מחמוד חזר לכפר. עמדתי במרחק של כמטר אחד מהחייל. הוא אמר לי בעברית: "מה אתה רוצה?" הצבעתי על המכונית שלי ואמרתי לו בערבית: "אני רוצה ללכת למכונית שלי ולהכניס אותה לסרה".

החייל אמר לי: "תן לי את תעודת הזהות ולך להביא את המכונית". מסרתי לו את התעודה ורצתי למכונית. פחדתי שהחייל יתחרט ולכן עשיתי את זה מהר. תוך שלוש דקות הייתי חזרה במחסום. יצאתי מהמכונית ופתחתי את מכסה המנוע, כדי שהחיילים יוכלו לערוך חיפוש. ניגשתי לחייל כדי לקבל בחזרה את תעודת הזהות שלי. שני החיילים האחרים היו בתוך צריף פח שנמצא במחסום. החייל הורה לי להחנות את המכונית בצד ולתת לו את המפתחות. שאלתי אותו למה הוא לוקח לי את המפתחות והוא אמר לי שבאתי מדרך עפר. אמרתי לו שזה לא נכון, שהוא הרשה לי לעבור ושחזרתי למחסום מהר. הוא אמר לי שאני משקר ונתן לי מכה עם קת הרובה שלו, מסוג M16, על החזה. הרמתי את היד כדי להדוף את המכה.

החייל נכנס לצריף והביא קסדה. הוא תפס את הרצועה והטיח את הקסדה בראש שלי. הייתה לי סחרחורת ונפלתי אבל לא איבדתי את ההכרה. שני החיילים האחרים יצאו מהצריף והתנפלו עלי. הם בעטו בי בכל הגוף, במשך שתיים או שלוש דקות. אחר כך קמתי על הרגליים והחייל שהיכה אותי עם הקסדה נתן לי את התעודה שלי ואמר לי: "לך ותשאיר את המכונית פה".

חזרתי הביתה בלי המכונית. בסביבות 11:00 הגעתי לביתי. למחרת, יום ראשון, 28.12.03, בסביבות 13:00, החיילים עצרו את מחמוד לאפי במחסום, שאלו אותו עלי ואמרו לו להחזיר לי את המכונית. מחמוד השאיר את המשאית שלו במחסום, הסיע אלי את המכונית ואז חזר למחסום לקחת את המשאית שלו.

אחמד עבדאללה מוחמד א-סדה, בן 35, נשוי ואב לחמישה הוא פועל בניין תושב סרה שבמחוז שכם. את עדותו גבה עבד אל-כרים א-סעדי ביום 1.1.04.