דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: חייל הרג את איאד חאמד בסילוואד למרות שלא היווה סכנה לאיש

איאד חאמד ובתו התינוקת. התמונה באדיבות המשפחה 

ב-26.8.16, בסביבות השעה 12:00 בצהריים, ירו חיילים למוות באיאד זכריא מוחמד חאמד, בן 36, בסמוך למגדל תצפית צבאי (פילבוקס) המשקיף על כביש 60. בגרסאות ראשוניות שנמסרו לתקשורת טען הצבא שחאמד ירה לעבר המגדל, טענה שהוחלפה לאחר מכן ביידוי בקבוק תבערה, ולבסוף בטענה שחאמד רץ לעברם בעת שהיו בסיור ליד הפילבוקס והם ביצעו נוהל מעצר חשוד, שכלל ירי לאוויר.

מתחקיר בצלם עולה כי חאמד, שמכריו מסרו לבצלם שתפקודו מוגבל, הלך ברגל מסילוואד, מחוז רמאללה, לכיוון הכפר השכן יברוד, כפי שנהג לעשות לעתים. א.ש., נהג משאית בן 26, ששמו המלא שמור בבצלם, עבר בכביש סמוך בדרכו לסילוואד קצת לפני השעה 12:00 בצהריים וראה את חאמד, שאותו הכיר, פונה ימינה לכביש הישן והחסום ליברוד. בכניסה לכביש מוצבות קוביות בטון המותירות מעבר צר, אולם בהמשכו הציב הצבא מגדל תצפית (פילבוקס) ומתח גדר תיל המונעת כל מעבר ליברוד. על-פי עדותו של א.ש., כשהגיע חאמד לאזור המגדל, הוא החל ללכת הלוך ושוב בינו לבין גדר התיל וניסה לפתוח בה פתח.

א. ש. העיד כי קרא לחאמד להתרחק מהאזור, אך האחרון לא הגיב וניסה פעמיים נוספות לפתוח פתח בגדר. לאחר-מכן המשיך א.ש. בנסיעה לכיוון סילוואד וראה את חאמד מתרחק מהמגדל וחוזר בדרך שבה הגיע לכיוון סילוואד. לדבריו, לאחר שחאמד התרחק מהמגדל כ-15-10 מטרים, נורו מספר יריות באוויר והוא החל לרוץ. בינתיים הגיע א.ש. לאזור הכניסה לסילוואד, מקום המרוחק כ-15 מטרים מהנקודה שבה נורה חאמד. הוא סיפר לתחקירן בצלם איאד חדאד:

ראיתי חייל שיצא מבין העצים באחד המטעים שמצפון למקום שבו הייתי. הוא סימן בידו לחבריו שבמגדל. הגעתי לכניסה לכביש שמחבר בין הכניסה לכפר למגדל, מול המקום שבו עמד החייל. איאד חאמד היה משמאלי. שמעתי עוד ירייה וראיתי שהיא פגעה בגב של איאד. ראיתי משהו יוצא מהחזה שלו. תוך כדי כך ראיתי שלושה חיילים יוצאים מהאזור שסביב המגדל.

כמה דקות לאחר הירי הגיעו למקום כוחות צבא נוספים שמנעו גישה של פלסטינים לאזור. בשעה 12:30 הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום, אך אנשיו לא הורשו להתקרב לחאמד, שמותו כבר נקבע ככל הנראה בשלב זה.

המגדל הצבאי על הכביש הישן בין סילוואד ליברוד. צילום: איאד חדאד, בצלם, 27.8.16.
המגדל הצבאי על הכביש הישן בין סילוואד ליברוד. צילום: איאד חדאד, בצלם, 27.8.16.

מ.ח., נהג אמבולנס אחר, ששמו המלא שמור בבצלם, הגיע לאזור בסביבות השעה 12:45, ותיאר לתחקירן בצלם איאד חדאד מה התרחש לאחר מכן:

היו שם הרבה אנשי צבא, שוטרי משמר הגבול וכלי רכב של הקישור הישראלי. בזמן שהתקדמתי צפרתי להם ממרחק של מאה מטרים בערך. הופתעתי לראות חייל או שוטר מג"ב ששכב על הקרקע ועוד שוטר מג"ב מכוונים אלינו את הנשק. הם הורו לנו בתנועות ידיים לחזור. חזרתי ועמדתי בצד, במרחק של כמאה מטרים. הקרבן כבר היה בשק שחור, ליד קוביות הבטון שמשמשות את הצבא לסגירת הדרך.

גופתו של חאמד פונתה על-ידי הצבא בסביבות השעה 13:00 למחנה עופר וכשלוש שעות לאחר מכן היא הועברה למרכז הרפואי פלסטין שברמאללה. מ.ח., שנכח בבדיקת הגופה בבית החולים, סיפר לתחקירן השטח איאד חדאד:

בחנתי את הגופה יחד עם הפתולוגים המשפטיים. היה פתח יציאה של כדור חי, בקוטר של כ-2 ס"מ, בצד שמאל של החזה. כשהפכנו אותה ראינו חור בקוטר של כ-4 מ"מ באמצע הגב, משמאל לעמוד השדרה, מול פתח היציאה.

חיילים עומדים לאחר האירוע ליד קטע מגדר התיל שבה ניסה חאמד לפתוח פתח. צילום: מוחמד תורכמן, רויטרס, 26.8.16.
חיילים עומדים לאחר האירוע ליד קטע מגדר התיל שבה ניסה חאמד לפתוח פתח. צילום: מוחמד תורכמן, רויטרס, 26.8.16.

מתחקיר בצלם עולה שחיילים ירו בגבו של חאמד בעת שהתרחק מהם ולא סיכן אותם בשום צורה. ירי זה אינו חוקי. לפי הגרסה האחרונה שמסר הצבא – שהשתנתה כאמור מספר פעמים – החיילים ביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי לאוויר. בהינתן תוצאותיו הקטלניות של הירי, גם גרסה זו אינה עולה בקנה אחד עם העובדות: חיילים ירו למוות בעובר אורח תמים, שלא היווה סכנה לאיש – לא להם ולא לשום אדם אחר.

לפי הודעת דובר צה"ל, מצ"ח פתחה בחקירת האירוע בחשד לגרימת מוות ברשלנות. אולם, מספר ימים לאחר הירי בחאמד אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, בהתייחסו, בין השאר, לאירוע זה, כי "חיילים לא יכולים לצאת למשימה עם עורך-דין צמוד". ניסיון העבר מלמד כי מערכת אכיפת החוק הצבאית עוסקת בעיקר בטיוח חקירות ולא בניסיון להגיע לחקר האמת ולעשיית דין וחשבון. עובדה זו, בשילוב עם הגיבוי המרומז שהעניק שר הביטחון לחייל היורה, מעמידים בספק רב את האפשרות שהאחראים להריגתו של חאמד יידרשו לתת על כך את הדין. מציאות זו מאפשרת לצבא להמשיך לנקוט במדיניות של אצבע קלה על ההדק ומעידה על זילות חייהם של פלסטינים בעיני הרשויות הישראליות.

* ב-27.8.16 פורסם בכלי התקשורת כי נפתחה חקירת מצ"ח.  ב-20.2.18 נמסר לארגון "יש דין" כי תיק החקירה נסגר ללא הגשת כתב אישום. ב-20.3.19 פורסם כי נימוקי הסגירה היו שהחיילים חשו בסכנה לאחר ש"בוצע נוהל מעצר חשוד שכלל קריאות בעברית ובערבית וירי אזהרה באוויר. החשוד לא נענה לקריאות ולירי, המשיך בריצתו במהירות וכשכמעט הגיע לשער העמדה, שינה לפתע את כיוון ריצתו. לנוכח תחושת הסכנה, ירה הכוח לעבר פלג גופו התחתון של החשוד." ב-24.3.19 הגיש ארגון "יש דין" בשם משפחת חאמד ערר לתובע הצבאי הראשי, שנדחה ב-21.7.19 בנימוק ש"הירי היה מוצדק משום שראייתו של חאמד כחשוד בפשע מסוכן הייתה סבירה".