דילוג לתוכן העיקרי

המנהל האזרחי הורס בתים הסמוכים למכשול ההפרדה, פרעון, מחוז טול-כרם

ב-31.1.2008 מסר המינהל האזרחי הודעות על צווי הריסה לבעלי שני בתים בכפר פרעון, השוכן 'דרומית לטול כרם. במרחק של כמה עשרות מטרים ממערב לבתים אלה הוקם מכשול ההפרדה. ב...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

המנהל האזרחי הורס בתים הסמוכים למכשול ההפרדה, פרעון, מחוז טול-כרם

ב-31.1.2008 מסר המינהל האזרחי הודעות על צווי הריסה לבעלי שני בתים בכפר פרעון, השוכן 'דרומית לטול כרם. במרחק של כמה עשרות מטרים ממערב לבתים אלה הוקם מכשול ההפרדה. בשנת 2007 הרס המנהל האזרחי בכפר שבעה בתים שתוואי המכשול עבר בסמוך אליהם, בעילה של בנייה ללא היתר.

אחד מהבתים נגדו הוצא צו הריסה הוא ביתו של חוסאם סלים חסן עאסי. הבית נבנה בשנת 1998, ארבע שנים לפני תחילת הקמתו של המכשול בסמוך לכפר, ונמצא במרחק של כ-150 מטר מהמכשול. עאסי ובני משפחתו גרים בבית מאז שנת 1999. הבית הוא בן שתי קומות, ובקומתו הראשונה גרים עאסי ואמו הקשישה. בקומה השנייה גרים אחיו בסאם, אשתו ושני ילדיו. באפריל 2004, במהלך העבודות להקמת המכשול וחמש שנים לאחר שהבית נבנה ובני המשפחה עברו לגור בו, הוציא המנהל האזרחי צו הפסקת בנייה לביתו של עאסי.


סרטון וידאו בנושא. בתמונה בית משפחת עאסי בכפר פרעון. צילום: עבד אל-כרים סעדי, 31.1.08.

הבית השני נגדו הוצא צו הריסה הוא ביתו של עמאר סלמאן אחמד הזאהזה, נמצא במרחק של כ-30 מטר מהמכשול.' הזאהזה, אשתו, שלושת ילדיהם ואביו הקשיש מתגוררים בקומתו הראשונה של הבניין מאז 1999. גם לבית זה הוצא צו הפסקת בנייה באפריל 2004, במסגרת העבודות להקמת המכשול.'' בתצלום אוויר שנמצא ברשות מועצת הכפר מאז שנת 2001 ניתן לראות בבירור כי שני הבתים עמדו על תילם עוד בטרם החלה בניית המכשול.


בית משפחת עאסי בכפר פרעון. צילום: עבד אל-כרים סעדי, 31.1.08.

מדיניות הגבלת הבנייה בשטחי C

התופעה הנרחבת של בנייה ללא היתר על-ידי פלסטינים ברחבי הגדה המערבית מקורה במדיניותה רבת השנים של ישראל, המונעת מפלסטינים היתרי בנייה למעט מקרים יוצאי דופן. מדיניות זו מסתמכת באופן מגמתי על תוכניות מתאר מיושנות מתקופת המנדט הבריטי, 'בהן הוגדרו רוב שטחי הגדה המערבית כאזורים חקלאיים. תוכניות אלה מתעלמות מהגידול באוכלוסייה בעשרות השנים האחרונות ואינן עונות בדרך כלשהי על הצרכים העכשוויים של האוכלוסיה הפלסטינית. מדיניות זו נותרה בתוקף גם לאחר יישום הסכמי אוסלו' בכל הנוגע לשטחי C , המהווים כ-60% משטח הגדה המערבית, והכוללים גם את הכפר פרעון.

כתוצאה ממדיניות זו נאלצים תושבים רבים לבנות ללא היתר על מנת לספק את צרכי הגידול של האוכלוסיה ואת הצורך להתפרנס. בו בזמן נבנו בהתנחלויות ובמאחזים שבגדה המערבית אלפי דירות ומבנים, חלקם ללא היתר, כשישראל מאשרת בדיעבד את תוכניות הבנייה. זאת על אף שכל ההתנחלויות בשטחים - וכל הבנייה בהן - משוללים כל יסוד חוקי ומהווים הפרה בוטה של החוק הבינלאומי.

מפת מכשול ההפרדה באזור טול-כרם. הכפר פרעון מסומן בצהוב.
מפת מכשול ההפרדה באזור טול-כרם. הכפר פרעון מסומן בצהוב.

תוואי מכשול ההפרדה- פגיעה מתעצמת בזכויות האדם

בשלוש השנים האחרונות הרסו הרשויות הישראליות כ-55 בתים שבסמוך אליהם הוקם תוואי המכשול. כשמונה מהם שכנו במזרח ירושלים. ההריסה המאסיבית של בתים בכפר פרעון היא נדבך נוסף במסכת ההתעמרות של ישראל באוכלוסייה הפלסטינית שמכשול ההפרדה הוקם בסמוך למקום מגוריה . כ-500 דונם מהאדמות החקלאיות של הכפר, כולל אדמותיו של עאסי, נותרו מעבר לגדר, וחלק מהתושבים, ובהם גם עאסי עצמו, לא קיבלו אישור לעבד את אדמותיהם. בכך מפרה ישראל את זכותם של תושבי הכפר לקניין, לחופש תנועה ולפרנסה.

המשפט הבינלאומי אוסר במפורש על המעצמה הכובשת להרוס בתים או לפגוע ברכושם של תושבי השטח הכבוש "אלא אם כן היו פעולות צבאיות מחייבות לחלוטין" את הפגיעה (סעיף 53 לאמנת ג'נבה הרביעית). מכשול ההפרדה הוקם ברובו בתוך שטח הגדה המערבית ולא בצמוד לקו הירוק, על אדמות של פלסטינים אשר נתפשו או הופקעו לצורך זה. בחודש יולי 2004 קבע בית הדין הבינלאומי לצדק, שמושבו בהאג, כי תוואי המכשול אינו חוקי. הריסת בתים נוספים רק משום שמכשול ההפרדה הוקם בסמוך להם 'אינה אלא הוספת חטא על פשע.

בצלם קורא לישראל לחדול לאלתר מהריסת הבתים שבסמוך להם הוקם מכשול ההפרדה.

סרטונים אחרונים