דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אזור אל-מח'רור – פגיעה בעסקים, בחיי הפנאי ובחקלאות

אזור אל-מח'רור, המוגדר כשטח C, משתרע על פני כ-3,000 דונם ממערב לבית ג'אלא, לכביש 60 ולגדר ההפרדה המתוכננת, ומדרום להתנחלות הר גילה. זהו אזור חקלאי עם טרסות עתיקות על מדרונות הגבעות, שומֵרות קדומות, שעדיין משמשות חקלאים באזור, ומטעים של עצי פרי בצד חורש טבעי וחורשות נטועות. האזור, הנמצא בגובה של יותר מ-900 מטרים מעל פני הים, מתאפיין באוויר צח, במרחבים פתוחים ובנוף שהפכו לנדירים במרכזי האוכלוסייה הצפופים הסמוכים. מעלותיו של המקום מושכות אליו את תושבי הסביבה, שנהנים לטייל בו ולשהות בו בימי הפנאי שלהם. בשנת 2001 נבנתה במקום מסעדה שזכתה להצלחה, ומשרד החוץ האיטלקי מממן פרויקט תיירותי באזור זה, הכולל שיקום של שבילים המחברים אותו לכפר בתיר וארגון טיולים מודרכים בהם.

מפת אזור אל-מח'רור

מלבד השומרות העתיקות, קיימים באל-מח'רור 12 מבנים – במרחק של 150 עד 500 מטרים זה מזה – המשמשים את בעלי האדמות בעונות החקלאיות, ואת בני משפחותיהם המצטרפים אליהם בסופי השבוע. בשנת 2006 הציבה עיריית בית ג'אלא באל-מח'רור כ-50 עמודי חשמל, במימון האיחוד האירופי. זרם החשמל אפשר לחקלאי המקום, רובם קשישים, להאיר ולחמם את המבנים החקלאיים שלהם – והקל על עיבוד האדמה בכך שאפשר להם להשתמש בציוד חשמלי כמו משאבת מים ומרסס חשמלי.

המנהל האזרחי מסרב לתכנן אזור זה והורס מבנים שנבנו בו ללא היתר. כך, בדצמבר 2011 הרס המנהל האזרחי שלושה מהמבנים החקלאיים. במאי 2012 נהרסה המסעדה – ושלושה חודשים לאחר מכן, אחרי שהוקמה מחדש, הרס אותה המנהל בשנית. ב-3.4.12 הרס המנהל האזרחי כמחצית מעמודי החשמל. חקלאי המקום רכשו עמודים וכבלים חדשים, והצליחו לשקם את רשת החשמל בסיוע חברת החשמל הפלסטינית. ב-16.1.13 שב המנהל והרס את הרשת המשוקמת, וב-18.4.13 הרס בפעם השלישית את המסעדה, לאחר שהוקמה שוב.