דילוג לתוכן העיקרי

חייל ירה צרור יריות בטייח שעבד בשיקום ארמון עתיק והרג אותו, כפר א-דיכ, 14.12.06

עדכון: ב-12.9.10 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ב-10.3.10. הפרקליטות לא נימקה את ההחלטה לסגור את התיק.ביום חמישי, 14.12.06, בסביבות השעה 10:45 בבוקר, ירה חייל ישראלי למו...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חייל ירה צרור יריות בטייח שעבד בשיקום ארמון עתיק והרג אותו, כפר א-דיכ, 14.12.06

עדכון: ב-12.9.10 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ב-10.3.10. הפרקליטות לא נימקה את ההחלטה לסגור את התיק.

ביום חמישי, 14.12.06, בסביבות השעה 10:45 בבוקר, ירה חייל ישראלי למוות בוהיב א-דיכ, פועל בנין פלסטיני בן 28 ואב לארבעה ילדים. דובר צה"ל לא פרסם הודעה בנוגע למקרה. עם זאת, מקורות צבאיים עלומים שצוטטו בעיתונות דיווחו כי א-דיכ נורה על-ידי כוח צנחנים שנכנס לחצר בית בכפר א-דיכ במהלך מרדף אחר נערים שיידו אבנים. לטענת מקורות אלה "מפקד הפלוגה הבחין בא-דיכ שעמד להשליך לבנה על החיילים מגרם מדרגות גבוה, ירה בו שני קליעים והרגו". עוד טענו כי א-דיכ היה בהכרה לאחר שנורה וכי הוא פונה לבית חולים על-ידי הסהר האדום. דברים אלה אינם עולים בקנה אחד עם ממצאי תחקיר בצלם.

הפתח שבו עמד ואהיב א-דיכ, במבנה המשוקם. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם.
הפתח שבו עמד ואהיב א-דיכ, במבנה המשוקם. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם.

במסגרת התחקיר היסודי שבוצע, נבדק אתר ההתרחשות בקפידה ונגבו עדויות מאנשים שנכחו במקום בעת שא-דיכ נורה. כן נבחן הדו"ח הרפואי שנמסר למשפחת ההרוג על-ידי בית-החולים. מהתחקיר עולה כי בשעת האירוע עסקו כעשרים או שלושים פועלים בעבודות בנייה ושיקום באתר ארכיאולוגי במרכז הכפר א-דיכ שבמחוז סלפית, בצפון הגדה המערבית. הפועלים שמעו יריות וצעקות של ילדי בתי הספר מחוץ למתחם שבו עבדו, ואז נכנסה למקום קבוצה של כשבעה חיילים. נביה נאג'י, אחד הפועלים, מסר לתחקירני בצלם כי הוא שאל את החיילים למעשיהם במקום, ואחד מהם השיב כי הם מחפשים מיידי אבנים.

לפתע יצא ממפלס גבוה יותר, בכניסה לגרם המדרגות, והיב א-דיכ, שנשא בידיו שני דליים ריקים. א-דיכ הספיק לומר מספר מילים, ככל הנראה כדי להצהיר על חפותו. החייל כרע על ברכו, כיוון את נשקו על א-דיכ וירה בו צרור יריות. א-דיכ שנפגע מהירי, שמט את הדליים, התמוטט ונפל מגובה של כחמישה מטרים, עד לקרקע. ככל הנראה הוא מת במקום. אביו של הנפגע, מוסלח א-דיכ, והעד, נביה נאג'י, דרשו מן החייל להגיש לפצוע עזרה ראשונה ולסייע בפינויו, אך הלה סירב. החיילים עזבו את המקום, ותושבים שהגיעו לאתר פינו את א-דיכ לבית החולים רמאללה.

הדו"ח הרפואי קובע כי א-דיכ, שהובא לבית החולים כשהוא ללא רוח חיים, נהרג מפגיעת שני קליעים במרכז גופו. קליע שלישי פגע בידו.

מדברים אלה מסתמן כי הירי בא-דיכ היה בלתי-חוקי. הכוח שנכנס לאתר הארכיאולוגי עסק במשימת שיטור של לכידת חשודים ביידוי אבנים. בנסיבות אלה, מתירים החוק הישראלי והמשפט הבינלאומי שימוש בנשק חם רק לנוכח סכנה ממשית ומיידית שלא ניתן להתגונן מפניה באמצעים אחרים. בכל מקרה חייב להישמר יחס הגיוני בין מידת הסכנה העולה מהשימוש בנשק לבין התוצאה שאותה מבקשים למנוע. א-דיכ, שעמד בגובה רב כשהוא נושא בידיו שני דליים ריקים, לא סיכן את החיילים באותו רגע, והירי עליו היה בלתי-מוצדק לחלוטין.

ב-17.12.206 פנה בצלם לתובע הצבאי הראשי בדרישה כי יורה לאלתר על פתיחת חקירה לבירור נסיבות הריגתו של א-דיכ וסירובם של החיילים להגיש לנפגע עזרה ראשונה.

נוכח מקרים נוספים של ירי קטלני, שבוצע בנסיבות דומות בחודש האחרון, עולה חשד כי ההוראות על-פי הן פועלים החיילים אינן עומדות במבחן החוק.

מאז החל חודש דצמבר הגיעו לבצלם עדויות בדבר שלושה מקרים נוספים בהם פתחו חיילי צה"ל באש חיה כתגובה ליידוי אבנים, או באיזור מכשול ההפרדה:

  • ב-3.12.06, נורה ג'מיל אל-ג'בג'י באזור שמצפון למחנה עסכר, הצופה על כביש חווארה- אל-בד'אן. אל-ג'בג'י יידה אבנים לעבר ג'יפ צבאי. החיילים בג'יפ ירו פעמיים באויר, כשבכל פעם הם מתקרבים לעבר מידי האבנים. בפעם השלישית, פגעה יריה שנורתה ממרחק של כעשרים מטרים בראשו של אל-ג'בג'י והביאה למותו.

  • ב-7.12.06, נורה סאג'י חוסאם מחמוד א-שיח', ליד גדר הפרדה, שני קילומטרים מדרום לכפר בית ענאן. סאג'י וחבריו חבלו בגדר באמצעות מוטות ויידו עליה אבנים. חיילים שארבו להם בקרבת מקום פתחו באש לעברם מטווח של חמישים עד שבעים מטרים. סאג'י נפגע מהירי וכתוצאה מכך נשברה עצם רגלו. הוא אושפז בבית חולים שיח' זאיד ברמאללה שם נותח, והוא עתיד לעבור ניתוח נוסף.

  • ב-19.12.06 ירו חיילים לעבר שתי ילדות פלסטיניות שהתקרבו אל מכשול ההפרדה ליד הכפר פרעון סמוך לטול-כרם. מהירי נהרגה דעה עבד אל-קאדר, בת 14, וחברתה ראשה שלבי, בת 12, נפצעה. מצ"ח פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע. ב-24.12.06 הורה אלוף פיקוד המרכז להדיח מכל תפקיד פיקודי את מפקד המחלקה, ולכתוב נזיפה בתיקו האישי של מפקד הפלוגה. החייל היורה השועה עד לסיום חקירת מצ"ח.

במקרים אלה נראה כי לא נשקפה לחיילים כל סכנה. בפנייתו לתובע הצבאי הראשי דרש בצלם כי ייבדק החשד לפיו ההוראות הנמסרות לחיילים מנוסחות באופן שאינו עולה בקנה אחד עם החוק, כך שנוצר הרושם המסוכן כי ירי במידי אבנים מותר.

סרטונים אחרונים