דילוג לתוכן העיקרי
הפגנת "צעדת השיבה" ליד גדר הרצועה, 30.3.18. צילום: אמיר כהן, רויטרס
תפריט
מהשטח
נושאים

ב-2018 הרגו כוחות הביטחון 290 פלסטינים; רובם קורבנות של מדיניות הפתיחה באש המופקרת

במהלך שנת 2018 הרגו כוחות הביטחון 290 פלסטינים, בהם 55 קטינים. 254 מהם נהרגו ברצועת עזה, 34 בגדה המערבית (כולל מזרח ירושלים) ושניים בתוך ישראל. מקרים אלה הם תוצאה ישירה של מדיניות פתיחה באש מופקרת שמיישמת ישראל, באישור הדרג המדיני והדרג הצבאי הבכיר ובגיבוי מערכת המשפט. כל עוד תמשיך ישראל לדבוק במדיניותה זו – על אף תוצאותיה הצפויות – יימשכו מקרי הרג אלה. 

ברצועת עזה הרגו כוחות הביטחון 254 פלסטינים, בהם שתי נשים ו-47 קטינים, במהלך שנת 2018. 149 מההרוגים לא השתתפו בלחימה, 90 מההרוגים השתתפו בלחימה, ולגבי 15 - לא ידוע לבצלם האם השתתפו בלחימה או לא. שני פלסטינים נוספים מרצועת עזה שלא השתתפו בלחימה, אחד מהם נער בן 17, חצו את גדר המערכת לתוך שטח ישראל ונהרגו בסמוך לה.

מאז סוף מארס 2018 מתקיימות ליד גדר המערכת "הפגנות השיבה". כוחות הביטחון יורים בהפגנות אלה אש חיה על מפגינים, באופן נרחב, לא חוקי ולא מוסרי. כתוצאה ממדיניות פתיחה באש זו, נהרגו 190 מפגינים, המהווים 65% מכלל ההרוגים הפלסטינים בידי כוחות הביטחון השנה. הרוגים אלה כוללים אשה ו-34 קטינים, בהם ילד בן 4 ושלושה ילדים בני 11. רובם המכריע של המפגינים לא היה חמוש ולא סיכן את חייו של איש.

שני פלסטינים נוספים, אחד מהם נער בן 15, נהרגו בהפגנות שהתקיימו לפני שהחלו "הפגנות השיבה". ארבעה פלסטינים – אישה בהריון מתקדם, בתה הפעוטה בת שנה ועשרה חודשים ושני נערים בני 14 – נהרגו בהפצצות מהאוויר בשטח הרצועה.

בגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, הרגו כוחות הביטחון 34 פלסטינים, בהם 7 קטינים. 13 מהם, בהם 5 קטינים, נהרגו במהלך הפגנות ובאירועים של יידוי אבנים או זמן קצר לאחר שהסתיימו. לגבי אדם נוסף טען הצבא באופן שקרי כי הוא נהרג במהלך עימותים שכללו יידוי אבנים: מוחמד חבאלי, צעיר בעל מוגבלות שכלית, נורה בראשו מאחור בעת שהתרחק מהחיילים שירו בו, ממרחק של כ-80 מטרים. תחקיר בצלם, שכלל תיעוד וידיאו, הוכיח כי בעת שהוא נורה האזור היה שקט ולא נשקפה ממנו סכנה לאיש.

11 פלסטינים, בהם נער בן 17, נהרגו בזמן שתקפו, ניסו לתקוף או שנטען כי ניסו לתקוף אנשי כוחות ביטחון או אזרחים ישראלים – באמצעות דריסה, דקירה, נשק קר אחר או ירי. אנשי כוחות הביטחון ירו והרגו שלושה פלסטינים נוספים, עומר עוואד, חמדאן עארדה וקאסם עבאסי (בן 17) בטענה שניסו לבצע "פיגועי דריסה" - שלא היו ולא נבראו.

אזרחים ישראלים הרגו שלושה פלסטינים, בהם נער בן 17, בעת שדקרו או נטען שניסו לדקור אזרחים ישראלים אחרים. פלסטינית אחת, עאאישה ראבי, נהרגה בידי אזרחים ישראלים שרגמו באבנים את המכונית בה נסעה.

בתוך ישראל נהרג פלסטיני אחד בעת שרקטה ששיגרו פלסטינים מרצועת עזה פגעה בדירה באשקלון בה שהה.

במהלך 2018 פלסטינים הרגו 7 אזרחים ישראלים בגדה המערבית, בהם אישה ותינוק שמת שלושה ימים לאחר שאמו, שנפצעה בפיגוע, יולדה בחודש השביעי להריונה. בנוסף, פלסטינים הרגו 7 מאנשי כוחות הביטחון, חמישה מהם בגדה המערבית, אחד בפעולה בתוך רצועת עזה ואחד מצדה הישראלי של גדר המערכת.

ניתוח המקרים שבהם נהרגו פלסטינים במהלך השנה החולפת מעלה כי מרבית מקרי ההרג התרחשו כתוצאה ממדיניות הפתיחה באש המופקרת שמיישמים כוחות הביטחון. מדיניות זו כוללת, בין השאר, ירי על מנת להרוג באירועים שהוגדרו כ"אירועי תקיפה", מתן פקודות בלתי חוקיות בעליל המתירות ירי אש חיה על מפגינים לא חמושים ליד גדר המערכת שבין רצועת עזה לישראל, והפצצת אזורים מאוכלסים בצפיפות בתוך שטח הרצועה. על אף תוצאותיה הקטלניות הצפויות מראש, ישראל מסרבת לשנות את מדיניותה.

הזלזול העמוק והמתמשך בחייהם של פלסטינים זוכה לגיבוי גורף מצד גורמים רשמיים בכירים – בצבא, בממשלה ובמערכת המשפט – המתווים את המדיניות. ככלל, איש לא נדרש לתת את הדין בגין מקרים אלה ומערכת אכיפת החוק הצבאית עוסקת בטיוחם. בהתחשב בתמיכה גורפת זו, ובהעדר מחיר כלשהו להריגתם של פלסטינים, מקרים כאלה רק צפויים להמשיך ולהתרחש.