דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פרקליטות המדינה: הרג של נער פצוע ונמלט ביריות בגבו הוא "מעשה פזיזות ורשלנות"

בצלם: שפל חדש בזילות כלפי חיי פלסטינים בשטחים

פרקליטות המדינה הודיעה לפני שעה קלה לבג"ץ בפרשת סמיר עווד כי החליטה "בכפוף לשימוע וסיום הליכי חסיון" על הגשת כתב אישום בעבירה המינורית של "מעשה פזיזות ורשלנות בכלי ירייה". בתגובת המדינה לא נמסר מי מהחיילים שהשתתפו באירוע יועמד לדין.

זהו שפל חדש בזילות שמפגינות הרשויות כלפי חיי פלסטינים בשטחים. הפרקליטות שלחה היום לאנשי כוחות הביטחון בשטחים מסר ברור: אם תהרגו פלסטינים שלא מסכנים איש, נעשה הכל כדי לטייח ולוודא שהדבר יסתיים בלי מתן וחשבון. הרג של נער פצוע ונמלט שלא סיכן איש ביריות בגבו איננו "מעשה פזיזות ורשלנות". הפער בין חומרת המעשים לקולת העבירה בכתב האישום בלתי נתפס ומקומם.

מעבר לכך, לא ברור מדוע נדרשו שנתיים ועתירה לבג"ץ כדי להביא את הרשויות להחלטה להגיש כזה כתב אישום. האם לולא העתירה היתה ממשיכה הפרקליטות הצבאית בסחבת ומתי בדיוק תיכננו הרשויות לסיים את הפרשה העגומה?

סמיר עווד בן ה-16 נהרג בינואר 2013 מירי של חיילים סמוך לגדר ההפרדה בכפר בודרוס, למרות שלא היווה כל סכנה. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) סיימה זה מכבר את החקירה וכן את השלמות החקירה שנערכו בתיק, אולם למרות שחלפו יותר משנתיים מהאירוע, לא התקבלה בו החלטה עד היום. אביו אחמד עווד ובצלם עתרו לבג"ץ לפני כשנה, במרץ 2014, לחייב את הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) להחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את סמיר עווד או לסגור את תיק החקירה.

לרקע על הפרשה הקליקו כאן.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.
פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.