דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פרקליטות המדינה ממשיכה בסחבת בקבלת החלטה בתיק חקירת הריגתו של סמיר עווד

לפני יותר משנתיים וחצי, הרגו חיילים את סמיר עווד, בן ה-16. שנה וחודשיים לאחר מכן, עתר אביו לבג"ץ, יחד עם ארגון בצלם, בדרישה שהפרקליט הצבאי הראשי יקבל החלטה בתיק ויכריע האם לנקוט צעדים נגד החיילים המעורבים או לסגור את תיק החקירה. עד היום ממשיכה פרקליטות המדינה את הסחבת בתיק תוך התעלמות חוזרת ונשנית מהחלטות ביניים בתיק.

בהחלטתו האחרונה קבע בג"ץ כי על המדינה לקבל החלטה סופית בתיק עד ל-3.8.15. למרות זאת, הודיעה הפרקליטות באותו יום לבית המשפט כי היא זקוקה לזמן נוסף לשם גיבוש החלטה סופית בתיק וביקשה להגיש הודעה נוספת לבית המשפט עד ל-10.9.15, שבה תעדכן על התקדמות הטיפול. השופט חנן מלצר קיבל את בקשת הפרקליטות וכן הורה לקבוע דיון בעתירה.

הודעה זו של הפרקליטות היא חולייה נוספת בסחבת שבה נוקטות רשויות אכיפת החוק בטיפול בתיק החקירה של סמיר עווד, כמו גם בתיקים אחרים. סחבת זו, שבמקרה זה נמשכת גם במסגרת ההתדיינות בעתירה לבג"ץ, מעידה שגם המנגנונים שנועדו לכאורה לפקח על עבודת הפרקליטות הצבאית שותפים למדיניות של אי אכיפת החוק על מי שפגעו בפלסטינים.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.
פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.

להלן השתלשלות העניינים בתיק עד כה:

ב-15.1.13 נהרג סמיר עווד, בן 16, מירי חי של חיילים ליד גדר ההפרדה בסמוך לבודרוס. מתחקיר שערך בצלם עולה כי על אף שבשום שלב לא נשקפה לחיילים סכנה כלשהי הם ירו בעווד שלוש פעמים. לפי פרסומים בתקשורת, תחקיר ראשוני של הצבא העלה כי עווד נורה בניגוד לנהלי הפתיחה באש. כן פורסם כי בידי הצבא יש תיעוד וידאו של האירוע ממצלמות האבטחה של הגדר.

ב-27.3.14 עתר לבג"ץ אחמד עווד, אביו של סמיר, יחד עם בצלם, בדרישה שהפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, יחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את בנו או לסגור את התיק.

ב-1.12.14 הורו שופטי בג"ץ לפרקליטות הצבאית ולפרקליטות המדינה לקבל החלטה בתיק חקירת הריגתו של סמיר עווד עד ל-1 במארס 2015.השופטים צירפו את היועץ המשפטי לממשלה כמשיב לעתירה לאחר שבדיון התברר כי החיילים החשודים השתחררו זה מכבר מהצבא ולכן חוק השיפוט הצבאי לא חל עוד בעניינם.

לאחר דחיות נוספות, הודיעה לבסוף פרקליטות המדינה לבית המשפט ב-14.4.15 כי החליטה "בכפוף לשימוע וסיום הליכי חסיון" על הגשת כתב אישום בעבירה של "מעשה פזיזות ורשלנות בכלי ירייה". ב-10.6.15 ביקשה פרקליטות המדינה מבית המשפט לדחות את העתירה, לאור העובדה כי הליכי החיסיון הסתיימו וכי הליכי השימוע לשני חשודים החלו. בתגובה הודיעו העותרים כי הם מתנגדים לכך, משום אם תמחק העתירה, הרשויות עלולות להמשיך בסחבת ובעיכובים בתיק.

ב-22.7.15 קבע השופט חנן מלצר כי על הפרקליטות לעדכן את בית המשפט עד ה-3.8.15 על תוצאות השימוע שנערך לשני החשודים ועל ההחלטה שהתקבלה בעקבותיו.

ב-3.8.15, הודיעה פרקליטות המדינה לבית המשפט כי נערכו שימועים לשני חשודים ב-21.6.15 וב-23.6.15, וכי נוכח טענות שהשמיעו באי כוח החשודים, פרקליטות המדינה תידרש לערוך בדיקות נוספות ואף השלמות חקירה. כן עדכנה פרקליטות המדינה כי נוכח מורכבות התיק ורגישותו, הוא הועבר מפרקליטות מחוז מרכז ללשכת המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) וצפוי שהוא יועבר בהמשך לפרקליט המדינה, כדי שיקבל את ההחלטה הסופית בתיק. על פי הודעת המדינה, במסגרת הבדיקות הנוספות שייערכו , תבחן גם השאלה האם יש מקום לפתוח בחקירה ביחס לחשודים נוספים.