דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: חיילים ירו בסמיר עווד, בן 16, ללא כל הצדקה, והרגו אותו. בודרוס, מחוז רמאללה, 15.1.13

עדכוןב-5.1.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי השלמת החקירה הסתיימה והתיק הועבר לבחינתה. ב-27.3.14 עתר אחמד עווד, אביו של סמיר עווד, לבג"ץ ביחד עם בצלם בדרישה כי הפרקליט הצבאי הראשי יחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את בנו או יסגור את התיק. ב-30.12.15 הגישה פרקליטות מחוז המרכז כתב אישום נגד שני החיילים היורים בגין עבירה של "מעשה פזיזות ורשלנות בכלי ירייה". ב-22.9.16 נפתח משפטם בבית משפט השלום ברמלה. ב-5.6.18 הודיעה פרקליטות מחוז המרכז לבית המשפט כי היא חוזרת בה מכתב האישום, מכיוון ש"חל כרסום ממשי בראיות התביעה... ואין בפנינו סיכוי סביר להרשעה". לעדכונים נוספים בנושא הקליקו כאן.

סמיר עווד. התמונה באדיבות המשפחה

ב-15.1.13 נהרג סמיר עווד, בן 16, מירי חי של חיילים ליד גדר ההפרדה בסמוך לבודרוס. מתחקיר שערך בצלם  עולה כי על אף שלחיילים לא נשקפה בשום שלב סכנה הם ירו בעווד שלוש פעמים, בניגוד מוחלט להוראות הפתיחה באש

בבוקר יום שלישי, ה-15.1.13, לאחר שסיים את הבחינה האחרונה לפני חופשת מחצית השנה, יצא סמיר עווד, בן 16, תושב בודרוס, ביחד עם כמה מחבריו לאזור גדר ההפרדה מדרום-מערב לכפר, מרחק כ-300 מטרים מבית ספרם. מעדויות שגבה תחקירן בצלם איאד חדאד מכמה מהנערים, שאחד מהם צפה במתרחש מרחוק, עולה כי היה בכוונתם ליידות אבנים על הסיורים שמאבטחים את הגדר, כפי שעושים נערים באזור באופן קבוע. מהעדויות עולה כי כשהנערים התקרבו לגדר הם הבחינו כי אחד השערים הקבועים בה פתוח, ועל כן העריכו כי חיילים נמצאים באזור, וניסו לאתר אותם. גדר ההפרדה מורכבת מגדר ראשית ומגדרות תיל לפניה, שאמורות למנוע את הגישה אליה, אך באזור בודרוס יש כמה פתחים בגדרות התיל. אחד הנערים נכנס בעד פתח מאולתר בגדר התיל הראשונה, לא ראה דבר, וחזר על עקבותיו. לאחר מכן, עבר סמיר עווד לבדו בפתח והמשיך לעבר הגדר הראשית עצמה.

גדר ההפרדה ליד הכפר בודרוס. צילום: נעמי בצר, 191.113
גדר ההפרדה ליד הכפר בודרוס. צילום: נעמי בצר, 19.1.13

גורמים צבאיים מסרו לכלי התקשורת, כי לוחמים מגדוד 71 של חיל השריון ביצעו מארב במקום. מתחקיר בצלם עולה כי חיילים התמקמו מצדה של הגדר הפונה לבודרוס. מהמידע שבידי בצלם עולה כי בעת שסמיר עווד היה בין גדר התיל לגדר הראשית, הופיעו ארבעה חיילים ויתר הנערים ברחו בחזרה לכפר. עווד ניסה ככל הנראה בשלב זה לברוח אך היה לכוד בין הגדרות. החיילים קראו לו לעצור וירו באוויר ולאחר מכן ירו בו ברגלו בעת שניסה להימלט. הוא נפצע ונפל על הקרקע אך כשניסה להמשיך ולהימלט, ירו בו החיילים בשנית. מירי זה נפצע סמיר עווד משני קליעים, אחד בגבו והשני בראשו.

לפי פרסומים בתקשורת, תחקיר ראשוני של צה"ל העלה כי עווד נורה בניגוד לנהלי הפתיחה באש. כן פורסם כי במהלך קיום התחקיר התגלו סתירות בגרסאות שמסרו החיילים המעורבים.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים. צילום: עבד א-נאסר מוראר, 15.1.13.

על פי הוראות הפתיחה באש מותר לחיילים להשתמש באש חיה רק בנסיבות שבהן נשקפת סכנת חיים ממשית ומיידית. במקרה זה, ברור שלא נשקפה לחיילים סכנה כלשהי. ירי אש חיה בנסיבות כאלה, על אדם נמלט שגבו לחיילים, ולא נשקפת ממנו סכנה מידית כלשהי, מנוגד לחלוטין להוראות הפתיחה ועומד בניגוד לחוק. זאת ועוד, החיילים נכחו במקום כדי לתפוס מיידי אבנים ולכן היה עליהם להיערך לפעולה המכוונת נגד נערים לא חמושים ולהיות מוכנים לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, ולא בנשק חם. בהתאם למדיניות שעליה הכריזה הפרקליטות הצבאית באפריל 2011, לפיה אמורה להיפתח חקירת מצ"ח בכל מקרה של הרג אזרחים פלסטינים בגדה על ידי חיילי צה"ל, הודיעה הפרקליטות הצבאית כבר ביום האירוע כי נפתחה חקירה בעניין. כמו כן פורסם בתקשורת כי בידי צה"ל תיעוד וידאו מפורט של האירוע.

בצלם מדגיש כי מחובתן של הרשויות לא רק לפתוח בחקירה, אלא גם לדאוג לכך שהחקירה תהיה מהירה ואפקטיבית. ככל שמתעכב הטיפול בתיק, ישנה סכנה לאובדן חלק מהראיות ולכך שזיכרונם של העדים ייטשטש ובכך תיגרם פגיעה קשה בעקרון שלטון החוק וביכולת ההרתעה מפני ביצועם של מעשים דומים בעתיד.

בצלם העביר לידי מצ"ח את המידע שברשותו אודות האירוע, ומצפה לסיום החקירה ולכך שהחלטת הפרקליטות הצבאית באם להגיש כתב אישום תתקבל בתוך זמן קצר.