דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

המדינה תדווח על החלטתה בתיק חקירת ההרג של סמיר עווד עד אמצע אפריל

בצלם: חמור שהמדינה מבזה את החלטת בג"ץ וממשיכה להפעיל סחבת בתיק

בג"ץ חזר אתמול על קביעתו שפרקליטות המדינה תודיע על ההחלטה בתיק ההרג של סמיר עווד עד אמצע אפריל. זאת במענה לבקשת המדינה לארכה נוספת, ולאחר שהפרקליטות הצבאית ופרקליטות המדינה התעלמו מהחלטה קודמת של בג״ץ שעליהן לקבל החלטה משותפת בתיק ולדווח עליה עד לאחד במארס 2015. תחת זאת, הודיעה המדינה לבג"ץ כי הפרקליטות הצבאית העבירה את התיק ״ממש בימים אלו״ לבחינה בפרקליטות המדינה וביקשה דחיה נוספת של שלושה חודשים לשם כך. בצלם התנגד לבקשת המדינה ובג"ץ אמנם לא קיבל אותה, אולם איפשר למדינה לעכב את תשובתה בחודש נוסף.

סמיר עווד בן ה-16 נהרג בינואר 2013 מירי של חיילים סמוך לגדר ההפרדה בכפר בודרוס, למרות שלא היווה כל סכנה. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) סיימה זה מכבר את החקירה וכן את השלמות החקירה שנערכו בתיק, אולם למרות שחלפו יותר משנתיים מהאירוע, לא התקבלה בו החלטה. אביו אחמד עווד ובצלם עתרו לבג"ץ לפני כשנה, במרץ 2014, לחייב את הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) להחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את סמיר עווד או לסגור את תיק החקירה.

במהלך הדיון בעתירה, ב-1.12.14, הביעו השופטים מורת רוח מהסחבת בניהול החקירה, שהביאה להתמשכותה עד שהחיילים המעורבים בתקרית סיימו את שירותם הצבאי: בדיון התברר כי שני החשודים המרכזיים השתחררו משירות החובה לפני חצי שנה או יותר, וכי מועדי שחרורם הצפויים היו ידועים לפרקליטות הצבאית. עו״ד לסקי הסבירה, כי הדבר מקשה על הטיפול בתיק, משום שחיילים משוחררים יוצאים בתום חצי שנה ממועד שחרורם מסמכותו של חוק השיפוט הצבאי, והטיפול בתיק צריך לעבור לפרקליטות המדינה. לפיכך, ביקשה לסקי מהשופטים להוסיף מבעוד מועד את פרקליטות המדינה כמשיבה בתיק, כדי למנוע סחבת נוספת בהעברת התיק לטיפולה.

בצלם אומר, כי חמור מאוד שהפרקליטות הצבאית ופרקליטות המדינה רואות גם בהחלטות בית המשפט רק המלצות בלתי מחייבות, וממשיכים להפעיל סחבת ולעכב את ההחלטה מה לעשות עם האחראים למותו של סמיר עווד, החלטה שמשפחתו מחכה לה כבר יותר משנתיים.