דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: שיעור גבוה של נפגעים מירי חי בהפגנות באזור רמאללה באוקטובר מעלה חשש לירי לא מידתי ולא חוקי

הפגנה ליד מחסום ה-DCO באזור רמאללה, 23.10.15. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס
הפגנה ליד מחסום ה-DCO באזור רמאללה, 23.10.15. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

מאז החל סבב האלימות הנוכחי בתחילת אוקטובר עוקב בצלם בדאגה אחרי העלייה החדה במספר הנפגעים מירי כוחות הביטחון במהלך הפגנות. מתחקיר בצלם עולה כי עד כה נהרגו בגדה המערבית (להוציא מזרח ירושלים) חמישה פלסטינים מירי אנשי כוחות הביטחון הישראליים במהלך הפגנות ועימותים, ומאות נפצעו. שיעור גבוה במיוחד של הנפגעים, נפגעו מאש חיה. בנוסף, שיעור גבוה במיוחד של הנפגעים מפגיעת כדורי מתכת מצופים גומי נפגעו בפלג גופם העליון, בניגוד להוראות המתירות רק ירי לעבר פלג הגוף התחתון ובאופן המסכן את חייהם.

ממעקב שניהלו תחקירני השטח של בצלם עולה כי מרבית העימותים היו בהפגנות יומיומיות כמעט שהתקיימו באזור אל-בירה, בקרבת מחסום ה-DCO (הסמוך להתנחלות בית אל) וכן בהפגנות ליד מחסום חווארה שמדרום לשכם ובעיר חברון. רוב ההפגנות והעימותים התאפיינו באלימות מצד חלק מהמפגינים, שכללה בעיקר יידוי אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון ולעיתים גם השלכת בקבוקי תבערה. כוחות הביטחון הישראליים השתמשו במגוון כלי נשק לפיזור ההפגנות, שכללו ירי של רימוני גז ושל כדורי מתכת מצופים גומי ואף ירי תחמושת חיה, לעיתים אינטנסיבי.

מתחקיר שביצע תחקירן בצלם איאד חדאד באזור רמאללה עולה כי בין ה-1 וה-24 באוקטובר, נפצעו בהפגנות ליד מחסום ה-DCO ובמקומות נוספים באזור לפחות 149 בני אדם מירי חי ולפחות 154 בני אדם מכדורי מתכת מצופים גומי. כמו כן נפצעו לפחות שני בני אדם מפגיעת רימון גז בגופם. על אף שפקודות הצבא אוסרות על ירי כדורי מתכת מצופים גומי לעבר פלג הגוף העליון, לפחות 58 מהנפגעים מתחמושת זו בהפגנות נפגעו בפלג גופם העליון. בשני מקרים שונים שאירעו ב-9.10.15 בקרבת מחסום ה-DCO איבדו צעירים פלסטינים את עינם כתוצאה מפגיעת תחמושת זו.

ברחבי הגדה להוציא מזרח ירושלים נהרגו בתקופה הזו חמישה פלסטינים במסגרת הפגנות ועימותים עם כוחות הביטחון הישראליים, ארבעה מהם מירי חי, כולל "טוטו", ואחד מירי כדור מתכת מצופה גומי: באזור חברון נהרג אדם אחד מפגיעת כדור מתכת מצופה גומי; באזור טול-כרם נהרג אדם אחד מאש חיה; באזור בית לחם נהרגו שני בני אדם מירי אש חיה, לפחות אחד מהם, קטין בן 13, מתחמושת "טוטו". באזור שכם נהרג אדם אחד מאש חיה.

ליד מחסום חווארה שמדרום לשכם התקיימה הפגנה חריגה מבחינת הכוח שהופעל על-ידי כוחות הביטחון הישראליים ומספר הנפגעים הרב. מבדיקה של תחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי עולה כי בהפגנה זו בלבד, שהתקיימה ב-11.10.15, נפצעו 72 בני אדם, 68 מהם מירי חי וארבעה בלבד מפגיעת כדורי מתכת מצופים גומי. עם הפצועים נמנה עיתונאי שנפגע מירי חי ברגלו. ארבעה מנפגעי הירי החי נפצעו קשה. מספרם הגבוה של נפגעי האש החיה, כולל מירי "טוטו", ושל הנפגעים בפלג גופם העליון מירי כדורי מתכת מצופים גומי בהפגנות באזור מעלה חשש שכוחות הביטחון עושים שימוש מופרז בכוח בהתמודדותם עם ההפגנות והעימותים בגדה. מהנתונים עולה החשש כי השימוש בירי חי נעשה גם בנסיבות שבהן לא נשקפת לאיש סכנת חיים, למרות שאנשי כוחות הביטחון מצוידים באמצעים חלופיים לפיזור הפגנות. שימוש כזה אינו מידתי ואינו חוקי.

מתחקירי בצלם עולה גם כי חל כרסום הדרגתי בהגבלות על ירי תחמושת "טוטו" על ידי כוחות הביטחון במהלך הפגנות ועימותים עם פלסטינים בגדה. במוקדים רבים של הפגנות צלפים יורים כיום תחמושת "טוטו" על פלסטינים דרך קבע, גם כאשר לא נשקפת לאנשי כוחות הביטחון סכנת חיים, בנסיבות הרחוקות מאלה שבהן החוק מתיר ירי כזה.

פציעתו של העיתונאי סלאח א-דין זיאד מירי חי במהלך סיקור הפגנה בסמוך למחסום קלנדיה, 6.10.15

ב-6.10.15 נפצע העיתונאי סלאח א-דין זיאד, בן 39, מירי חי בבטנו, בעת שתיעד עימותים בסמוך למחסום קלנדיה. ההפגנה החלה במצעד של כמאתיים בני אדם שיצא בסביבות השעה 13:00 ממחנה הפליטים קלנדיה לכיוון מחסום קלנדיה. עשרות חיילים ושוטרי מג"ב המתינו למצעד, וכשהתקרב למחסום, החלו לירות אמצעים לפיזור הפגנות לעבר המפגינים. המפגינים השיבו ביידוי אבנים ובמקום התפתח עימות. שוטרי מג"ב השתמשו במבנה סמוך בבנייה כעמדה, והמפגינים יידו לעברם אבנים באופן אינטנסיבי. בשלב מסוים נסוגו חלק מהשוטרים, דבר שהעצים את אינטנסיביות העימות במקום, ושהוביל לכך ששאר השוטרים נסוגו גם הם, בחיפויים של אנשי כוחות ביטחון נוספים. בסמוך למבנה עמדה קבוצת עיתונאים.

סלאח א-דין זיאד, שהיה בקבוצה זו תיאר בפני תחקירן בצלם איאד חדאד את שאירע:

סלאח א-דין זיאד. צילום: איאד חדאדבערך רבע שעה אחרי שהתפתחו עימותים עמדתי עם עוד חמישה עיתונאים במרחק של 40-30 מטרים מדרום-מזרח למבנה שבו התמקמו שישה שוטרי מג"ב. השוטרים ירו על המפגינים כדורי מתכת מצופים גומי. הם כיוונו את הנשק שלהם אלינו כמה פעמים, ואיימו עלינו שהם יירו בנו אם לא נעזוב את המקום, אבל אנחנו לא נשמענו להם. בשלב מסוים הצעירים תקפו את השוטרים באבנים מכיוון צפון. במשך עשר דקות בערך השוטרים ירו עליהם ירי אינטנסיבי של כדורי מתכת מצופים גומי, ואז ארבעה מהם יצאו מהמקום. כשהצעירים גילו שבבניין נשארו שני שוטרים הם הגבירו את יידוי האבנים. שני השוטרים נאלצו לסגת מהמבנה, והם יצאו תוך כדי ירי אינטנסיבי של כדורי מתכת מצופים גומי. כוח חיילים אחר חיפה עליהם וירה גם כן. שמעתי גם ירי חי, אבל לא יכולתי לדעת מאיפה וכמה יריות נורו. המצב נרגע קצת והתחלתי להתרחק יחד העיתונאי ח'אלד אל-פקיה. בזמן שהלכנו משם הרגשתי פגיעה בצד שמאל של הבטן שלי. הרגשתי משהו חם בבטן, ופחדתי מאוד. לא יכולתי להמשיך ללכת. ח'אלד וצעירים שהיו לידנו סחבו אותי לאמבולנס שהיה באזור, ומשם לקחו אותי לבית חולים ברמאללה. הכניסו אותי למיון והוחלט לנתח אותי מיד. נותחתי במשך שעה וחצי. הוציאו את הכדור החי ושיקמו את דופן המעי הדק. הייתי מאושפז ארבעה ימים, ואחר כך שוחררתי הביתה עם מעקב.

פציעתה של דאליה נסאר מפגיעת ירי חי בחזהּ בהפגנה בסמוך למחסום ה-DCO, 6.10.15

דליה נסאר בבית החולים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 7.10.15דליה נסאר בבית החולים ברמאללה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 7.10.15
דליה נסאר בבית החולים ברמאללה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 7.10.15

באותו יום שבו נפצע זיאד, נפצעה באופן חמור דאליה נסאר, צעירה בת 24, בהפגנה שהתקיימה בכביש המוביל מאל-בירה למחסום ה-DCO. נסאר נפגעה מכדור חי שחדר לריאתה.

סאמי ג'ראדאת, צלם עיתונות עצמאי, תיאר בפני תחקירן בצלם איאד חדאד את הנסיבות שבהן נורתה:

ביום שלישי ה-6.10.15 תיעדתי עימותים בכניסה לאל-בירה, ליד מחסום ה-DCO. בסביבות השעה 16:15 המצב היה רגוע יחסית. היו שם כמה עשרות מפגינים, שהתקבצו ליד כיכר "סיטי אין" ומולם, במרחק של 70-60 מטרים בערך היו חמישה חיילים, שלאחד מהם היה רובה "טוטו". החיילים עמדו מאחורי תלולית עפר, ולפניהם היו מחסומים מחביות וצמיגים בוערים.

עמדתי קרוב למפגינים. דאליה נסאר, שאני מכיר, הייתה ביניהם ועמדה במרחק של 15-10 מטרים ממני, לכיוון החיילים. בחור רעול פנים התקדם לכיוון החיילים, עבר אותה, וזרק עליהם אבנים, אני מעריך שממרחק של 40 או 50 מטרים. פתאום שמעתי יריה אחת וראיתי את הבחור קופץ ונסוג אחורה. חשבתי שהוא נפגע מהירי והתחלתי לכוון אליו את המצלמה, אבל אז הופתעתי לגלות שדאליה נפגעה ונפלה על הקרקע. התפלאתי מאוד כי לא שמעתי עוד יריה. כנראה שירו עליה מרובה "טוטו" שלפעמים לא משמיע רעש. מיד ראיתי בחורים שבאו מאחורינו מרימים את דאליה ומפנים אותה.