דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

להפסיק לאלתר את השימוש ברובה ה"רוגר" ובתחמושת טוטו

שוטר מג
שוטר מג"ב מכוון רובה רוגר על מפגינים בתורמוסעיא. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 19.12.14

בעקבות פרסום ממצאי תחקיר הצבא על הריגתו של עבד א־רחמן עובייד אללה, הנער בן ה-13 אתמול במחנה הפליטים עאידה מכדור "טוטו", תובע בצלם מכוחות הביטחון להפסיק לאלתר לירות תחמושת טוטו כאמצעי לפיזור הפגנות, ולהימנע מירי תחמושת חיה (כדורי טוטו או אש חיה "רגילה") בנסיבות שבהן לא נשקפת סכנת חיים.

מתחילת השנה נהרגו בגדה מירי תחמושת "טוטו" לפחות ארבעה פלסטינים (כולל הנער שנהרג אתמול), ועשרות רבות נפצעו, חלקם קשה מאוד. בצלם מתעד זה שנים את התוצאות הקטלניות של ירי הטוטו על מפגינים, ומתריע על כך שהמציאות בשטח סותרת את ההצהרות הרשמיות של הצבא, לפיהן השימוש בנשק זה מבוקר ומוגבל. אם נכונה טענת הצלף, שלמרות שהיה מצויד בנשק עם כוונת צלפים וירה באור יום מלא הוא החטיא את מטרתו ופגע בשוגג בנער בן 13, הדבר ממחיש ביתר שאת את הסכנה הנשקפת מהשימוש בנשק זה.

מנתונים רבים העולים מתחקירי בצלם, עולה כי קיים כרסום הדרגתי בהגבלות על הירי, המוביל להרחבה מתמדת של השימוש בנשק זה, המוצג באופן מסולף כנשק אל-הרג אשר הולם שימוש כאמצעי להתמודדות עם הפרות סדר. כיום צלפים יורים באופן קבוע כדורי "טוטו" על פלסטינים במוקדים רבים ברחבי הגדה, בפרט בנסיבות שאין בהן סכנת חיים ובמצבים הרחוקים מאוד מאלו בהם מתיר החוק ירי אש חיה.

העובדות החד-משמעיות הן שמדובר בנשק קטלני, שהרשויות מציגות אותו באופן מסולף כאמצעי סביר להתמודדות עם הפגנות. הכוונה להכניס אמצעי זה לשימוש גם במזרח ירושלים צפויה להביא לתוצאות קטלניות גם שם.

עדכון: ב-11.8.16 פורסם בכלי התקשורת כי נפתחה חקירת מצ"ח. ב-23.8.16 הודיעה מצ"ח לבצלם באמצעות דואר אלקטרוני כי התיק נמצא בהשלמת חקירה.