דילוג לתוכן העיקרי

ח'רבת עין כרזליה: 25 בני אדם, 15 ילדים, תחת כיפת השמיים

עדכון, 12.2.14: היום שב דחפור של המנהל האזרחי לח'ירבת עין כרזליה והחלו בהריסת האוהלים שהקימו התושבים מאז ההריסה האחרונה, ב-13.1.14. חיילים שליוו הדחפור חתכו בסכינים את יריעות האוהלים כדי ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

ח'רבת עין כרזליה: 25 בני אדם, 15 ילדים, תחת כיפת השמיים

עדכון, 12.2.14: היום שב דחפור של המנהל האזרחי לח'ירבת עין כרזליה והחלו בהריסת האוהלים שהקימו התושבים מאז ההריסה האחרונה, ב-13.1.14. חיילים שליוו הדחפור חתכו בסכינים את יריעות האוהלים כדי שלא ניתן יהיה להציבם מחדש. כיוון שחלק מהאוהלים הוצבו במעלה גבעה, הדחפור לא הצליח להחריב את כולם, אולם אנשי המנהל הבהירו לתושבים כי ישובו בקרוב עם דחפור גדול יותר וישלימו את העבודה.

עדכון, 28.1.14: הצלב האדום שב וסיפק לתושבים אוהלים, אולם מאז כבר הגיעו הרשויות למקום וצילמו את האוהלים החדשים. כעת חוששים התושבים שגם אוהלים אלה יוחרמו. בינתיים, כל משפחה מצטופפת באוהל אחד במקום שניים, והצאן נותר תחת כיפת השמיים, כי המכלאה שהוקמה מחדש מספיקה רק לטלאים.

חיים בתוך ההריסות. תושבת ח'רבת עין כרזליה אופה לחם. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 13.1.14
חיים בתוך ההריסות. תושבת ח'רבת עין כרזליה אופה לחם. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 13.1.14

25 תושבי הקהילה הקטנה ח'רבת עין כרזליה שבצפון הבקעה, שבתיהם ומכלאות הצאן שלהם נהרסו החודש פעמיים בידי המנהל האזרחי, לנו בלילות האחרונים תחת כיפת השמיים.

ב-8.1.14 המנהל האזרחי הרס את כל המבנים בקהילה הקטנה השוכנת בצפון בקעת הירדן המונה 25 תושבים, בהם 15 קטינים. לאחר ההריסה קיבלו המשפחות אוהלים חלופיים מהצלב האדום. ב-13.01.14 שבו הרשויות למקום, פירקו את האוהלים שקיבלו המשפחות והחרימו אותם. מאז, לא קיבלו המשפחות שום סיוע ובלילות האחרונים הן פרסו על הקרקע בדים ולנו תחת כיפת השמיים. המשפחות הקימו מכלאות פשוטות להגנה על הצאן ובעיקר על הטלאים הרכים. בני הקהילה חוששים מבוא הגשם, שעלול לסכן את בריאותם של הילדים הקטנים ואת חיי הצאן.

במהלך ההריסה הראשונה ב-8.1.14 הרסו הרשויות גם את צינור המים היחיד של הקהילה, שהוביל מים מהמעיין הסמוך למיכל מיוחד ליד האוהלים, באמצעות משאבה ידנית. כעת נאלצות המשפחות לשאת אל מקום מושבן דליי מים שהן ממלאות באמצעות צינור השבור שחובר מחדש למעיין.

מושח'ס בני מניה תושבת ח'רבת עין כרזליה מכינה גבינה. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 13.1.14
מושח'ס בני מניה תושבת ח'רבת עין כרזליה מכינה גבינה. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 13.1.14

מושח'ס אחמד יוסף בני מניה, תושבת ח'רבת עין כרזליה בת 40 ואם לשבעה, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירן בצלם לאחר ההריסה ב-13.1.14:

אנחנו גרים בעין כרזליה כבר 25 שנים. במהלך התקופה הזאת הצבא הרס לנו את האוהלים ומכלאות הצאן כמה פעמים. אני זוכרת שהפעם הראשונה הייתה בשנת 1988 או 1989. הילדים שלי אז היו קטנים. הההריסה הגדולה האחרונה עד השנה הייתה בשנת 2008, ובעקבותיה פנינו לבית המשפט הישראלי. למרות שהחיים כאן קשים מאוד בגלל שאין דרכים סלולות, חשמל ושירותים אחרים, אנחנו ממשיכים לגור כאן כי יש לנו עדרי צאן שצריכים שטחי מרעה.

לפני שבועיים או שלושה נודע לי מבעלי שהרשויות הישראליות החליטו להרוס את הבתים שלנו. נלחצתי והתחלתי לדאוג מאוד. אין לנו מקום מגורים אחר. אין לנו לאן ללכת.

ב-8.1.2014 כוח גדול של הצבא הישראלי הגיע עם דחפורים והרס את כל המבנים שלנו. נשארנו בלי קורת גג. הילדים נשארו חשופים בחוץ. הטלאים התערבבו עם הכבשים, והקש של הצאן התמלא עפר. הכל היה הרוס. זה היה מחזה נורא. החלטנו להישאר בבמקום. בנינו מחדש את מכלאות הצאן, בעיקר כדי להגן על הכבשים הצעירים מפני מזג האוויר וחיות טורפות. קיבלנו אוהלים קטנים מהצלב האדום והצבנו אותם.

היום בסביבות השעה 06:00 בבוקר, חיילים הגיעו ופירקו גם את ששת האוהלים שקבלנו מהצלב האדום. הצבנו מחדש את מכלאות הצאן והוצאנו אותו למרעה. אנחנו שוב אין לנו קורת גג. אנחנו והדברים שלנו חשופים בחוץ בחורף. אנו לא יודעים מה לעשות.

למרות הכל לשתי בצק בבוקר, הבערתי אש, אפיתי לחם ובישלתי לילדים. הנה, עכשיו אני מכינה גבינה, עם הרוח והאבק. המצב לא קל.

,
תיעוד ההריסה ב-8.1.14 בווידיאו. צילום על-ידי  סוג'וד עטייה פתחי בני מניה, תושבת עין כרזליה, בת 15

סרטונים אחרונים