דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הרשויות החריבו קהילת רועים פלסטינית בבקעת הירדן

ראו עדכונים כאן.

ילדה תושבת אל-כרזליה על רקע הריסות בתי הקהילה. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 8.1.14
ילדה תושבת אל-כרזליה על רקע הריסות בתי הקהילה. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 8.1.14

הבוקר, בסביבות השעה 6:30, הגיעו כוחות של הצבא ודחפורי המנהל האזרחי אל ח'רבת עין כרזליה שבצפון בקעת הירדן והרסו את כל המבנים ביישוב. שלוש המשפחות הגרות במקום, המונות 25 בני אדם, בהם 15 קטינים, נותרו בלא כל קורת גג בקור העז ובלי מחסה לעדרי הצאן שלהם. הצבא הרס גם את צינור המים היחיד שמשרת את התושבים במקום.

בתגובה להריסות הבוקר בעין כרזליה, אמרה מנכ"ל בצלם ג'סיקה מונטל: "המדינה שכחה שוב שעם השליטה באה גם אחריות. אי אפשר להתייחס לבקעת הירדן כאל עניין תיאורטי גרידא ולדון בעתידה תוך התעלמות מוחלטת מגורלם של האנשים שחיים בה. כרגע, הרשויות חייבות להניח לשאיפותיהן ולדון במקום זאת בעתידם של 25 בני אדם, שלא יודעים כיצד יעבירו את הלילה ומה יעלה בגורל הצאן שלהם, מקור פרנסתם היחיד".


תיעוד ההריסה בווידיאו. צילום: סוג'וד עטייה פתחי בני מניה, תושבת אל-כרזליה

בשבועות האחרונים מתנהל דיון ציבורי על עתידה של בקעת הירדן ובין השאר אף הוגשה הצעת חוק לסיפוחה לישראל. הדיונים הפנים ישראליים והדיפלומטים מתנהלים במנותק מהמציאות בבקעה, בה חיים אלפי פלסטינים בתנאים קשים כשהם חשופים להתנכלויות ואיומים בלתי פוסקים מצד הרשויות הישראליות. על-פי המצב המשפטי כיום בקעת הירדן היא שטח כבוש. ישראל, ככוח הכובש, אחראית לגורלם של תושביה והיא מחוייבת לדאוג להם. בין היתר, עליה לוודא שיש להם אפשרות לבנות את בתיהם ולהתפרנס. הריסת מתחם המגורים של תושבי עין כרזליה הבוקר – בניגוד לחוק ובלי להציע להם כל אפשרות חלופית הולמת – סותרת את חובותיה אלה של ישראל, ומהוות הפרה בוטה של הוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי שישראל התחייבה לקיימן.

המנהל האזרחי הורה על ההריסה בטענה כי שהקהילה שוכנת בשטח צבאי סגור המשמש כשטח אש. גירוש תושבים מבתיהם בשטח כבוש כדי לאפשר לצבא הכיבוש להתאמן בשטחם אינו חוקי. על פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, גירוש כזה יהיה מותר רק בנסיבות חריגות, כאשר הדבר נחוץ לצורך צבאי דחוף או לצורך שמירה על בטחון האוכלוסייה המקומית.

לתמונות נוספות מההריסה הבוקר הקליקו כאן.