דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הכפר אל-ג'יפתליק בבקעת הירדן

בבקעת הירדן ישנם למעלה מ-20 ריכוזי אוכלוסייה פלסטיניים שכל שטחם נכלל בשטח C. נכון לאוגוסט 2013, הכפר היחיד מתוכם שישראל הכינה ואישרה עבורו תוכניות מתאר הוא אל-ג'יפתליק, שבו גרו בשנת 2007 למעלה מ-3,700 תושבים. בשנת 2005 אושרו לכפר שלוש תוכניות. כולן הוכנו ללא שיתוף התושבים והן מגבילות את הבנייה והפיתוח בכפר לחלק מצומצם משטחו: בעת אישורן כללו גבולות התוכניות רק 60% מהשטח הבנוי של הכפר, והותירו 40% מהמבנים בו חשופים לסכנת הריסה. המתכננים לא ייעדו שטח למבני ציבור, לא אפשרו סלילת דרכים, ולא הותירו שטחים ריקים לבנייה ולפיתוח עתידיים. לפי נתוני בצלם, משנת 2005 המנהל האזרחי הרס באל-ג'יפתליק לפחות 11 יחידות דיור שנבנו לפני הכנת תוכניות המתאר לכפר. ההריסות הותירו 133 אנשים ללא קורת גג, ובהם לפחות 50 ילדים. חמשת המבנים האחרונים נהרסו ב-24.1.13. בעקבות ההריסות, נותרו 34 אנשים, בהם 18 ילדים, ללא בית. נוסף על כך, ראש מועצת הכפר מסר לבצלם כי המנהל הרס עשרות מבנים חקלאיים באדמות הכפר.

בית משפחת מובארכ בכפר אל-ג'יפתליק שנהרס בידי המנהל האזרחי ב-15.3.12. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 15.3.12
בית משפחת מובארכ בכפר אל-ג'יפתליק שנהרס בידי המנהל האזרחי ב-15.3.12. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 15.3.12

המנהל האזרחי אישר לכפר חיבור חלקי לחשמל - רק לחלקים שנכללו בתוכניות המתאר. אולם בפועל, רק אחד מתוך שלושת מתחמי הכפר שתוכננו חוברו לרשת החשמל. בלית ברירה, חיברו תושבי הכפר את כלל בתי הכפר לחיבור יחיד זה, שאינו מתאים לאספקת חשמל לכפר שלם. כתוצאה מכך, זרם החשמל בכפר חלש, מזיק למכשירי חשמל ומאפשר רק תאורה עמומה. לפי דו"ח שפרסם המנהל האזרחי בספטמבר 2012, פרויקט של בניית חדרי חשמל והפרדת חשמל למתחמי הכפר השונים,במימון הרשות הפלסטינית, נמצא בהליכי תכנון. עד ל-1.5.13 הפרוייקט טרם הוצא אל הפועל.

ראש המועצה מסר לבצלם כי הכפר חובר לרשת המים בשנת 1984 וכי למרות שמספר תושביו הוכפל מאז, המנהל האזרחי לא אישר עד היום את הרחבת הרשת ואת הגדלת כמות המים המוזרמת אליה. הצינורות הצרים והישנים אינם מצליחים להעביר את כמות המים הנדרשת לכל אזורי הכפר, ורשת המים בו סובלת מדליפות בהיקף של כ-40%. כתוצאה מכך, סובלים תושבי הכפר ממחסור במים בחודשי הקיץ ונאלצים לרכוש מים ממכליות. בקשה להיתר בנייה למאגר מים, שהגיש הכפר למנהל האזרחי ב-2006 נדחתה בטענה שמדובר באתר ארכיאולוגי. טיעון זה שימש גם לדחיית פרויקט שיזמה סוכנות האיחוד האירופי לסיוע הומניטארי והגנה אזרחית (Echo) לשיקום רשת המים באל-ג'יפתליק בשנת 2005 – פרויקט שאושר בידי רשות המים הפלסטינית ובידי ועדת המים המשותפת הישראלית-פלסטינית. הטענה כי הכפר הוא אתר ארכיאולוגי היווה גם בסיס לדחיית בקשותיה של מועצת הכפר לסלול כבישים חדשים בכפר, שרוב הדרכים בשטחו הבנוי הן דרכי עפר צרות. עם זאת, כשביקשה הסוכנות הגרמנית לשיתוף פעולה בינלאומי בשנת 2010 להקים מרפאה בכפר, ערך המנהל חפירות ארכיאולוגיות על חשבונו. לאחר שחשף ממצאים ארכיאולוגיים והסיר אותם מן האתר, אישר את הקמת המרפאה.