דילוג לתוכן העיקרי

שתי משפחות פלסטיניות פונו מבתיהן בשיח' ג'ראח ומתנחלים עברו להתגורר בהם

ביום ראשון (2.8.09) פינתה המשטרה שתי משפחות פלסטיניות מבתיהן בשכונת שיח' ג'ראח:' משפחת חנון המורחבת, המונה 17 נפשות, שהתגוררה בשלוש דירות, ומשפחת אל-ר'אווי המורחבת, המונה 29 נפשות, שהתג...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שתי משפחות פלסטיניות פונו מבתיהן בשיח' ג'ראח ומתנחלים עברו להתגורר בהם

ביום ראשון (2.8.09) פינתה המשטרה שתי משפחות פלסטיניות מבתיהן בשכונת שיח' ג'ראח:' משפחת חנון המורחבת, המונה 17 נפשות, שהתגוררה בשלוש דירות, ומשפחת אל-ר'אווי המורחבת, המונה 29 נפשות, שהתגוררה בשש דירות. מייד לאחר פינוין השתלטו על בתיהן משפחות מתנחלים, תחת אבטחה משטרתית כבדה. המשפחות שפונו מבתיהן מסרבות לעזוב את השכונה והן לנות כעת ברחוב.

כמה מבני המשפחות המפונות שהתמקמו ברחוב. צילום: כרים ג'ובראן, בצלם, 5.8.09
כמה מבני משפחת חנון ברחוב לאחר הפינוי. צילום: כרים ג'ובראן, בצלם, 5.8.09

שתי המשפחות הן צאצאיות של משפחות פליטים משנת 1948 - משפחת חנון מחיפה ומשפחת אל-ר'אווי 'מסרפרנד (צריפין). משפחות אלה נמנו על קבוצה של 28 משפחות, שצאצאיהן מונים כיום כ-550 נפש, שיושבו בשכונה ב-1956 על-ידי ממשלת ירדן ואונר"א.

פינוי המשפחות נעשה לאחר שבית המשפט העליון קיבל את הטענה שהן מתגוררות ברכוש שהיה שייך לקהילה יהודית שחיה עד שנות השלושים סמוך לקבר שמעון הצדיק. רכוש זה רשום על שם ועד העדה הספרדית וועד כנסת ישראל. ועדי עדות אלו העבירו את זכויותיהם במקרקעין לארגון המתנחלים "נחלת שמעון", הפועל כבר עשר שנים לפינוי משפחות פלסטיניות בשכונה ומחזיק היום בחמישה מתחמים נוספים בשכונה.

לאחר שיפונו התושבים הפלסטינים מן המתחם שסביב "קבר שמעון הצדיק", מתכנן ארגון המתנחלים "נחלת שמעון" להקים במקום שכונה יהודית ובה 200 יחידות דיור. תוכנית זו מצטרפת לתוכניות אחרות של ארגוני המתנחלים אלע"ד ועטרת כהנים, הזוכות לגיבוי ולתמיכה 'מצד משרדי הממשלה ורשויות ממשלתיות, להקיף את האגן ההיסטורי הסובב את העיר העתיקה במתחמים הנשלטים על-ידי ארגוני מתנחלים. המדינה מממנת את האבטחה השוטפת של המתחמים בהם גרים המתנחלים ומקצה כוחות אבטחה המאפשרים את פעולות ההשתלטות על נכסי פלסטינים.

נוסף לכך, מקדמים ארגוני המתנחלים שתי תוכניות נוספות בשכונת שיח' ג'ראח. התוכנית הראשונה מתייחסת למתחם מלון שפרד, שבבעלותו של ארווין מוסקוביץ. לאחרונה התירה העירייה לשפץ את המלון ולהפכו לבניין בן עשרים דירות. בנוסף, קיימת תוכנית שטרם אושרה להקמת תשעים דירות, בית כנסת, גן ילדים ומעונות במתחם זה. התוכנית השנייה מתייחסת לכרם המופתי (כרם אל-חוסייני), אותו החכיר מינהל מקרקעי ישראל לעמותת עטרת כוהנים.

להשתלטות ארגוני המתנחלים בחסות הממשלה על האגן המקיף את העיר העתיקה תורמים גם הפקדת ניהולו של הגן הארכיאולוגי עיר דוד שבסילואן בידי עמותת אלע"ד ומעורבות העמותה בהפעלת הגן הלאומי עמק צורים, השוכן מזרחית לשיח' ג'ראח ומקיף את העיר העתיקה ממזרח. במסגרת מגמה זו החלה עיריית ירושלים בתכנון הגן הארכיאולוגי "עמק המלך" שנועד לקום על השטח שבו שוכנים בתי שכונת אל-בוסתאן שבסילואן, דרומית לעיר העתיקה, ובסמוך למתחמי מתנחלי אלע"ד בסילואן.

יישום תכניות אלו של ארגוני המתנחלים בשכונות פלסטיניות, בתמיכת הממשלה, חמור במיוחד על רקע מדיניות התכנון המפלה שנוקטת ישראל במזרח ירושלים, החונקת כל אפשרות של פיתוח ובנייה עבור האוכלוסייה הפלסטינית. אם ימומשו התוכניות, יחמיר הדבר את ניתוקה הפיזי של מזרח ירושלים משאר חלקי הגדה המערבית ויעצים את הפגיעה באוכלוסייה הפלסטינית.

בשל אילוצים טכניים לא שולבו כתוביות בסרטון. להלן התמליל:

הם באו בבוקר ושברו את כל הדלתות. הם לא נתנו לי לקחת את הדברים שלי. הם נאבקו עם כל האחים ובני הדודים שלי ואמרו לנו לצאת.

הם לקחו את כל (הפעילים) הבינלאומיים ונאבקו בהם. רק אחד, שיש לו בעיה גופנית, הם נאבקו בו אבל לא לקחו אותו לכלא. הם אמרו לי לא להישאר שם, לצאת משם, אבל (עכשיו) שבאתי לפה הם לא נותנים לי לחזור לשם.

[בתשובה לשאלה]: הם לקחו גם את אבא שלי ויצאו החוצה.

[חייל מג"ב מתקרב ואומר לה לא לעמוד במקום]: לא לא, אני אקח את הדברים שלי. אני אקח את התיק שלי ואלך למשפחה שלי. אני רוצה לקחת את התיק. זה הספר שלי. רק הספר שלי.

[בתשובה לשאלה]: הם הגיעו בחמש בבוקר, הרביצו לנו ולכל המתנדבים הזרים ואמרו שאסור לנו להישאר בבית, אסור שאף אחד יעבור. רק כשאמרתי להם שיש לי מבחן באוניברסיטה ושאני צריכה את הספרים, הם נתנו לי להיכנס חזרה.

צילום: כרים ג'ובראן, בצלם, 2.8.09.

סרטונים אחרונים