דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

28 באפריל 2019

"הרס עצמי": עיריית ירושלים מאלצת תושבים פלסטינים להרוס את בתיהם במו ידיהם

בשנת 2019 חלה עלייה משמעותית במספר הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים שנאלצו להרוס בעצמם את בתיהם לאחר שבנו אותם ללא היתרי בנייה. התושבים בחרו בדרך זו כדי להימנע מתשלום של עשרות אלפי שקלים לעירייה, שהיה מושת עליהם במקרה שזו הייתה מבצעת את ההריסה. מתחילת השנה נהרסו באופן זה במזרח ירושלים 15 בתי מגורים. ישראל, שאינה רואה בתושבי מזרח ירושלים בני אדם שווי זכויות, כמעט שאינה מאפשרת להם בנייה חוקית במזרח ירושלים, והורסת את בתיהם כשהם נאלצים לבנות ללא היתרים. זאת משום שהיא חותרת לסלקם מבתיהם היות שהם עומדים בדרכה למימוש שאיפותיה לייהד את העיר.

11 במארס 2019

המשך הטיהור במזרח ירושלים: ישראל מפנה עוד משפחות מבתיהן ומעניקה אותם למתנחלים

ישראל נוקטת כבר שנים רבות מדיניות החותרת לטיהור חלקים ממזרח ירושלים מפלסטינים ונוקטת לשם כך בשיטות שונות – כולן בלתי חוקיות: מניעת בנייה מפלסטינים, הריסה נרחבת של בתיהם, הימנעות מהשקעה בתשתיות ובשירותים בשכונות פלסטיניות ואיסור על פלסטינים תושבי ירושלים שנישאו לתושבי אזורים אחרים בשטחים לגור עמם בעיר. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המתנחלים המתיישבים בלב שכונות פלסטיניות בעיר באישור, גיבוי, תקצוב וסיוע של כל הרשויות הישראליות. להלן עדויותיהם של שני פלסטינים שמשפחותיהם נפגעו לאחרונה ממדיניות זו.

5 במארס 2019

שוטרי משטרת ירושלים הוציאו נער בן 13 ממיטתו בשכונת אל-עיסאוויה ב-4:00 לפנות בוקר ועצרו אותו

ב-10.12.19 התדפקו שוטרים על דלת בית משפחת אבו ריאלה, דרשו מההורים להוציא אדם אבו ריאלה בן ה-13 ממיטתו ועצרו אותו. השוטרים לקחו את אבו ריאלה לתחנת המשטרה שם חקרו אותו במשך שעות ללא נוכחות הוריו בחשד ליידוי אבנים. אין מדובר במקרה חריג. מדיניותן העקבית של הרשויות הישראליות במזרח ירושלים אינה מתייחסת לקטינים פלסטינים כאלה אוכלוסייה הזכאית להגנה מיוחדת, ושוללת מהם בדרך קבע את זכויותיהם. מדיניות זו – שמערכת אכיפת החוק לא היתה מעזה לנקוט נגד אוכלוסיות אחרות בישראל – מיושמת באופן גלוי וידוע נגד מאות נערים בשנה, מזה עשרות שנים.

31 בינואר 2019

התנהלות פרועה, שרירותית ואלימה: כך פועלת המשטרה במזרח ירושלים

ב-10.1.19 הגיעו שוטרים בלבוש אזרחי לביתו של ד"ר כרים חוסיין בג'בל אל-מוכבר ודרשו לקבל תיעוד ממצלמת אבטחה – למרות סיכום מפורש איתם שהתיעוד ייאסף למחרת מביתו של אחיו. השוטרים התעקשו להיכנס לבית, על אף שסירבו להציג צו, ובמקום התפתח עימות בינם לבין בני משפחה נוספים שהגיעו למקום וחשבו שאזרחים מבקשים לתקוף את הדיירים. אחד השוטרים הכה את ד"ר חוסיין בראשו והוא איבד את ההכרה. אירוע זה הוא רק דוגמה נוספת להתנהלות משטרתית שרירותית ואלימה, שהפכה כבר מזמן לחלק משגרת החיים במזרח ירושלים.
22 בנובמבר 2018

העתיד על פי בג"ץ: טיהור סילוואן מפלסטינים

שופטי בית המשפט העליון ברק-ארז, ברון ואלרון, דחו אתמול את עתירתם של 104 תושבי סילוואן נגד החלטת האפוטרופוס הכללי מספטמבר 2002 בנוגע ל"שחרור" הקרקע עליה הם גרים מזה עשרות שנים. הקרקע "שוחררה" לידי שלושה אנשים – כולם מקורבים לעמותת המתנחלים "עטרת כהנים", שמטרתה היא ייהוד מזרח ירושלים. השופטת ברק-ארז, שכתבה את פסק הדין, מצמצמת את תפקידו של בית המשפט לבחינת שאלות בודדות בתחום המשפט המנהלי, ומשלחת בלא כלום את התושבים להמשיך לנהל את מאבקם, נגד כל הסיכויים, במסגרת ההליכים האזרחיים שמנהלת נגדם עמותת עטרת כהנים בדרישה שיפנו את בתיהם.

19 בפברואר 2018

וידיאו: עירית ירושלים הורסת בית בשכונת ואדי יאסול, סילוואן, במזרח ירושלים

ביום רביעי ה-7.2.18, בסביבות השעה עשר בבוקר, הגיעו פקחי עריית ירושלים לשכונת ואדי יאסול בסילוואן כשהם מלווים בכוח משמר הגבול ובדחפור. הכוחות הרסו את ביתה של משפחה המונה 6 נפשות, בהן 4 קטינים.

31 בינואר 2018

הריסת בתים בשכונת ביר עונה, בית ג'אלא, 29.1.18

ביום שני, ה-29.1.18 בסביבות השעה 9:00 הגיעו לשכונת ביר עונה בבית ג'אלא, ששטחה סופח למזרח ירושלים, שלושה דחפורים מלווים בכוח מג"ב והרסו שני מבנים בבנייה שכללו תשע יחידות דיור. משרד הפנים הישראלי הוציא צווי הריסה למבנים אלה.

8 בינואר 2018

לא רק באיראן: עשרה הרוגים ומאות פצועים מירי אש חיה בגל המחאה נגד הצהרת טראמפ

כוחות הביטחון ירו אש חיה, הרגו עשרה פלסטינים ופצעו מאות נוספים בהפגנות ועימותים במסגרת ניסיונות הצבא לדכא את המחאה הפלסטינית מאז הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לירושלים. ירי אש חיה מותר רק כאשר נשקפת סכנת חיים מיידית שלא ניתן למנוע בשום דרך אחרת. אולם גם נוכח ריבוי ההרוגים והפצועים, אין לנו אלא להעריך שכמו באלפי מקרים בעבר של שימוש מופרז ובלתי חוקי באש חיה, איש לא ייתן את הדין. בניצוחה של הפרקליטות הצבאית, אחריתו השגורה של התהליך אינה מתן דין וחשבון - אלא הגנה על אלה הנושאים באחריות להרג.

31 בדצמבר 2017

כרוניקה של התבגרות תחת הכיבוש: חיים הרוסים במזרח ירושלים

מ.מ., בן 16, תושב אל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים, עבר בשנתיים וחצי האחרונות מסכת שכללה חקירות, מעצרים ליליים, מעצרי בית, כליאה ממושכת בבית סוהר ופציעה חמורה בידי כוחות הביטחון. בימים הקרובים הוא עתיד להיכלא שוב ולרצות עונש מאסר נוסף. מ.מ. אינו לבד. מאות נערים תושבי מזרח ירושלים נלקחים ממיטותיהם באישון לילה, נעצרים ונכלאים מדי שנה, תוך הפרה שיטתית של זכויותיהם ואדישות מוחלטת ומופגנת מצד כל הרשויות. מבחינתן, מ.מ. אינו אלא אובייקט לדיכוי, במסגרת מערך התחזוקה של השליטה הישראלית בתושבי ירושלים המזרחית, דיכוי שהשלכותיו ילוו אותו בוודאי למשך כל ימיו.

20 בדצמבר 2017

מזרח ירושלים: שוטר מג"ב ריסס ללא הצדקה ומטווח אפס תרסיס פלפל בפניו של נער בן 15, שוטרים אחרים עצרו את אביו

ב-20.11.17 עמד נער בן 15, ליד דוכן התירס שלו בשכונת בטן אל-הווא בסילוואן שבמזרח ירושלים, בקרבת מספר נערים. שוטרי מג"ב שעברו במקום עצרו ליד הדוכן, החלו להטריד את הנערים, ובשלב מסוים ריסס אחד מהם תרסיס פלפל בפניו של הנער, מטווח אפס וללא כל סיבה. כשניסה אביו להתלונן על האירוע, עצרו אותו השוטרים בטענה ש"איים על שוטר" והוא נלקח לתחנת משטרה, נחקר ושוחרר בערבות. התנהלות זו של המשטרה אינה יוצאת דופן, ותקיפות ומעצר שווא של תושבי שכונת בטן אל-הווא בידי שוטרים אינם דבר חדש בשכונה זו שבה מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים.