דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

19 בפברואר 2018

וידיאו: עירית ירושלים הורסת בית בשכונת ואדי יאסול, סילוואן, במזרח ירושלים

ביום רביעי ה-7.2.18, בסביבות השעה עשר בבוקר, הגיעו פקחי עריית ירושלים לשכונת ואדי יאסול בסילוואן כשהם מלווים בכוח משמר הגבול ובדחפור. הכוחות הרסו את ביתה של משפחה המונה 6 נפשות, בהן 4 קטינים.

31 בינואר 2018

הריסת בתים בשכונת ביר עונה, בית ג'אלא, 29.1.18

ביום שני, ה-29.1.18 בסביבות השעה 9:00 הגיעו לשכונת ביר עונה בבית ג'אלא, ששטחה סופח למזרח ירושלים, שלושה דחפורים מלווים בכוח מג"ב והרסו שני מבנים בבנייה שכללו תשע יחידות דיור. משרד הפנים הישראלי הוציא צווי הריסה למבנים אלה.

8 בינואר 2018

לא רק באיראן: עשרה הרוגים ומאות פצועים מירי אש חיה בגל המחאה נגד הצהרת טראמפ

כוחות הביטחון ירו אש חיה, הרגו עשרה פלסטינים ופצעו מאות נוספים בהפגנות ועימותים במסגרת ניסיונות הצבא לדכא את המחאה הפלסטינית מאז הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לירושלים. ירי אש חיה מותר רק כאשר נשקפת סכנת חיים מיידית שלא ניתן למנוע בשום דרך אחרת. אולם גם נוכח ריבוי ההרוגים והפצועים, אין לנו אלא להעריך שכמו באלפי מקרים בעבר של שימוש מופרז ובלתי חוקי באש חיה, איש לא ייתן את הדין. בניצוחה של הפרקליטות הצבאית, אחריתו השגורה של התהליך אינה מתן דין וחשבון - אלא הגנה על אלה הנושאים באחריות להרג.

31 בדצמבר 2017

כרוניקה של התבגרות תחת הכיבוש: חיים הרוסים במזרח ירושלים

מ.מ., בן 16, תושב אל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים, עבר בשנתיים וחצי האחרונות מסכת שכללה חקירות, מעצרים ליליים, מעצרי בית, כליאה ממושכת בבית סוהר ופציעה חמורה בידי כוחות הביטחון. בימים הקרובים הוא עתיד להיכלא שוב ולרצות עונש מאסר נוסף. מ.מ. אינו לבד. מאות נערים תושבי מזרח ירושלים נלקחים ממיטותיהם באישון לילה, נעצרים ונכלאים מדי שנה, תוך הפרה שיטתית של זכויותיהם ואדישות מוחלטת ומופגנת מצד כל הרשויות. מבחינתן, מ.מ. אינו אלא אובייקט לדיכוי, במסגרת מערך התחזוקה של השליטה הישראלית בתושבי ירושלים המזרחית, דיכוי שהשלכותיו ילוו אותו בוודאי למשך כל ימיו.

20 בדצמבר 2017

מזרח ירושלים: שוטר מג"ב ריסס ללא הצדקה ומטווח אפס תרסיס פלפל בפניו של נער בן 15, שוטרים אחרים עצרו את אביו

ב-20.11.17 עמד נער בן 15, ליד דוכן התירס שלו בשכונת בטן אל-הווא בסילוואן שבמזרח ירושלים, בקרבת מספר נערים. שוטרי מג"ב שעברו במקום עצרו ליד הדוכן, החלו להטריד את הנערים, ובשלב מסוים ריסס אחד מהם תרסיס פלפל בפניו של הנער, מטווח אפס וללא כל סיבה. כשניסה אביו להתלונן על האירוע, עצרו אותו השוטרים בטענה ש"איים על שוטר" והוא נלקח לתחנת משטרה, נחקר ושוחרר בערבות. התנהלות זו של המשטרה אינה יוצאת דופן, ותקיפות ומעצר שווא של תושבי שכונת בטן אל-הווא בידי שוטרים אינם דבר חדש בשכונה זו שבה מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים.

18 בדצמבר 2017

שוטרים תקפו ועצרו שני תושבי שכונת בטן אל-הווא שבמזרח ירושלים, אחד מהם בן 15, ירו כדורי ספוג והשליכו רימוני הלם בשכונה

ב-7.11.17, רשמו שוטרי מג"ב דו"חות תנועה בשכונת בטן אל-הווא שבסילוואן. השוטרים עיכבו נער בן 15 שעבר במקום על אופניו ודרשו ממנו תעודת זהות.  כשענה שעוד לא מלאו לו 16 ואין לו  תעודה תקף אותו אחד השוטרים,  אחז בצווארו בחוזקה, הפיל אותו על הארץ ושם את רגלו על ראשו. כשפנה בן דודו לשוטר בדרישה כי ירפה ממנו, ריסס השוטר גז פלפל בפניו של בן הדוד. השוטרים עצרו את השניים וקנסו את הנער על רכיבה באופניים ללא קסדה. התנהלות זו, כמו גם אירועים קודמים עליהם דיווחנו, מלמדים על התנכלות מכוונת לתושבי השכונה שעליה מנסים מתנחלים להשתלט. בניגוד להוראות החוק, במזרח ירושלים מעצר בני נוער פלסטינים הוא כמעט תמיד האמצעי הראשון וזכויותיהם מופרות ונרמסות עד לשחרורם.

17 בדצמבר 2017

מאות שוטרים פשטו על שכונת אל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים ועצרו 51 תושבים, 26 מהם נערים

בליל ה-22.10.17 פשטו מאות שוטרים על שכונת אל-עיסאוויה, נכנסו לעשרות בתים ועצרו 51 תושבים, בהם 26 נערים בני  17-15. מעדויות הנערים ובני משפחותיהם עולה תמונה קשה: שוטרים נכנסו לבתים באישון לילה, העירו את יושביהם, אזקו את ידיהם של נערים ולקחו אותם איתם. נערים שהוחזקו במעצר במשך יום או יומיים אולצו לכרוע על ברכיהם שעות ארוכות, ללא מים או מזון, והוכו. הם נחקרו ללא נוכחות הוריהם וחלקם מבלי לפגוש עורך דין והוחתמו על עדויות בעברית. זכויותיהם נרמסו תוך היתלות פורמלית בלשון החוק ובחריגים שהוא מאפשר. התנהלות זו היא חלק ממדיניות שנועדה לאפשר, תחת כסות פורמליסטית להפרה שיטתית, רחבה ומתועדת של זכויות אדם בסיסיות של מאות נערים בכל שנה, במשך עשרות שנים.

29 בנובמבר 2017

שוטרים עצרו באלימות עשרות מתפללים במסגד אל-אקצה, בהם בני נוער

ביום חמישי, 27.7.17 בערב, נשארו במסגד אל-אקצה כ-120 פלסטינים שהתכוונו ללון במקום מחשש שלא יורשו לשוב אליו למחרת לתפילת יום השישי, לאחר שבועיים שבהם הוגבלה הגישה למקום, בעקבות פיגוע. משטרת ישראל פשטה על המסגד ועצרה באלימות את כל הנוכחים, בהם בני נוער. מעדויות בני נוער שגבה בצלם עולה תמונת השגרה הקשה שעליה כבר דיווחו בצלם וארגוני זכויות אדם אחרים בהרחבה: רמיסת זכויות תוך היתלות פורמלית בלשון החוק ובחריגים שהוא מאפשר. התנהלות זו היא חלק ממדיניות שנועדה לאפשר, תחת כסות פורמליסטית, הפרה שיטתית, רחבה ומתועדת של זכויות אדם בסיסיות של מאות נערים בכל שנה, במשך עשרות שנים.

20 בנובמבר 2017

שכונת א-שייח' ג'ראח במזרח ירושלים: שוטרים עצרו שני אחים בני 13 ו-15 ותקפו את אמם

ב-8.9.17, במהלך הפגנה נגד פינויה של משפחת שמאסנה מביתה בשכונת א-שייח' ג'ראח שבמזרח ירושלים, עצרו שוטרים את ע.ח., בן 15, תקפו את אמו שניסתה להגן עליו ושחררו אותו לאחר כשעה. אחר כך עצרו גם את אחיו, מ.ח., בן 13, לקחו אותו לתחנת המשטרה, שם נחקר, חתם על עדותו שהייתה כתובה בעברית ושוחרר בסביבות השעה 22:30 בערבות של 1,000 ש"ח למעצר בית בן חמישה ימים. התנהלות זו היא חלק ממדיניות הרשויות הישראליות במזרח ירושלים בכל הנוגע למעצרים של בני נוער, הכרוכה בהפרה שיטתית של זכויותיהם.

7 בנובמבר 2017

שוטרים תקפו נערה בת 15 בביתה בסילוואן ולקחו אותה לחקירה

ב-22.8.17 הגיעו עשרות שוטרים לבית משפחה בסילוואן שבמזרח ירושלים. הם הצמידו אקדח לראשו של אב המשפחה, אזקו אותו, כלאו במטבח את שאר המשפחה וערכו חיפוש בבית. לאחר מכן הם תקפו את האם ובתה, בת ה-15, אזקו אותה ולקחו אותה ואת אביה למגרש הרוסים. כעבור כחצי שעה הבת נחקרה ושוחררה בלא כלום. התנהלות זו היא חלק ממדיניות הרשויות הישראליות במזרח ירושלים בכל הנוגע למעצרי בני נוער, הכרוכה בהפרה שיטתית של זכויותיהם.