דילוג לתוכן העיקרי

מצ"ח תחקור ירי כדור פלדה מצופה גומי על מפגין לא חמוש בבילעין

עדכון: ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי הוחלט לסגור את תיק החקירה מבלי להגיש בו כתב אישום. ב-3.3.2013 הגיש בצלם ערר על החלטה זו. בעקבות פניית בצלם, פתחה המשטרה הצבאית בחקירת א...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מצ"ח תחקור ירי כדור פלדה מצופה גומי על מפגין לא חמוש בבילעין

עדכון: ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי הוחלט לסגור את תיק החקירה מבלי להגיש בו כתב אישום. ב-3.3.2013 הגיש בצלם ערר על החלטה זו.

בעקבות פניית בצלם, פתחה המשטרה הצבאית בחקירת אירוע בו ירה קצין מטווח קרוב מאוד כדור פלדה מצופה גומי על מפגין בכפר בילעין ופצע אותו במהלך הפגנה שהתקיימה בכפר ב-14 במארס.

אירוע זה, שהינו אחד מאירועי הירי שהתרחשו במהלך ההפגנה, תועד במלואו בידי שני צלמי וידאו. מניתוח הסרטונים עולה כי קצין בדרגת סגן משנה ירה מטווח קצר ביותר במפגין אשר לא היה חמוש, לא יידה אבנים, ולא סיכן את כוחות הביטחון או עשה דבר אשר היה בו כדי להצדיק שימוש בכוח נגדו. המפגין פונה לבית החולים אסף הרופא, שם נותח להוצאת הכדור שחדר לירכו.

בסרטון נראה כי המרחק בעת הירי בין הקצין היורה למפגין אינו עולה על מטרים ספורים. פקודות הצבא אוסרות על ירי של כדורים מצופי גומי מטווח של פחות מארבעים מטר, כיוון שהוא עלול להיות קטלני מטווח כזה.

על פי הודעה שמסר דובר צה"ל לעיתון הארץ אודות המקרה, "השימוש באמצעים נעשה לפי הפקודות ובטווחים המותרים בלבד, וזאת רק לעבר מפרי הסדר". אולם מתיעוד הוידאו של הדקות שקדמו לירי ניתן לראות כי המפגין שנורה בידי הקצין לא יידה אבנים ולא התעמת עם החיילים. מסירת גירסה כה רחוקה מן המציאות של נסיבות הירי במפגינים מעוררת חשדות כבדים שהכוחות מסרו דיווחי שקר אודות פעילותם.

בפנייתו לפרקליטות הצבאית בדרישה לפתיחת חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת, הדגיש בצלם כי על החקירה לעסוק גם בשאלת האחריות הפיקודית של הקצינים הבכירים בשטח למתן פקודות לא חוקיות, ולמעורבותם במסירת דיווח שקרי לשרשרת הפיקוד הצבאית.

רקע

אירועי אלימות וירי לא חוקי של כוחות הביטחון (צה"ל ומשמר הגבול) אינם נדירים במהלך ההפגנות השבועיות המתקיימות בכפר בילעין. בימים האחרונים הוגש כתב אישום באשמת חבלה חמורה נגד שוטר מג"ב שהיה מעורב בירי בו נפצע ישראלי במהלך הפגנה בבילעין באוגוסט 2006.

לאחרונה קיבל בצלם תשובה מהמחלקה לחקירות שוטרים כי הוחלט שלא להגיש כתב אישום נגד שוטר מג"ב שירה במפגין פלסטיני ממרחק של מטרים ספורים בהפגנה בבילעין במאי 2007.

לפי עדויות שנמסרו לבצלם ולאמצעי התקשורת, בחודשים האחרונים נפגעו בבילעין מפגינים פלסטינים, ישראלים, ובינלאומיים מירי כדורי פלדה מצופים גומי. אחד מהם, אזרח יפני, איבד כתוצאה מכך את הראיה באחת מעיניו. בנוסף נפצעו במהלך תקופה זו צלם וידאו עצמאי וצלם של סוכנות הידיעות רויטרס.

סרטונים אחרונים