דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפרקליטות הצבאית פטרה מאחריות קצין שפצע מפגין ישראלי לא אלים בירי כדור מצופה גומי

עדכון: ב-3.3.13 הגיש בצלם ערר על החלטה זו.

ב-1.1.2012 שלחה הפרקליטות הצבאית לבצלם עדכון בנוגע לטיפולה במאות תלונות שהגיש בצלם במהלך למעלה מעשור. במסגרת עדכון זה הודיעה הפרקליטות לבצלם על סגירת תיק חקירה שנפתח בעקבות תלונה שהגיש הארגון על הירי ממנו נפצע המפגין ערן כהן בבלעין ב-15.3.08. לא נמסרו נימוקים לסגירת התיק.

ב-15.3.08, במהלך הפגנה נגד מכשול ההפרדה שהתקיימה בכפר בילעין, ירה קצין כדור מתכת מצופה גומי מטווח קרוב מאוד על כהן, שהיה אז בן 18. האירוע תועד בווידיאו על ידי שני צלמים, ישראלית ופלסטיני, ובצילומים נראה בבירור כי המפגין לא עשה דבר שהיה בו כדי לסכן את החיילים. המרחק בין הקצין היורה למפגין בעת הירי לא עלה על מטרים ספורים. זאת על אף שפקודות הצבא אוסרות על ירי של כדורים מצופים גומי מטווח של פחות מארבעים מטרים, כיוון שהוא עלול להיות קטלני. המפגין פונה לבית החולים אסף הרופא, שם נותח להוצאת הכדור מירכו.

ב-31.3.08 פנה בצלם לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה לחקור את האירוע. בפנייה ציין בצלם כי ההשוואה בין תיעוד הווידיאו של ההפגנה להודעה שפרסם דובר צה"ל בנושא העלתה סתירות קשות שלא ניתן ליישבן. על-פי דובר צה"ל, "כ-70 מפגינים התקהלו ליד הגדר תוך שהם מנסים לחבל בה ומיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון. הכוחות נאלצו להגיב בירי אמצעים לפיזור הפגנות. השימוש באמצעים נעשה לפי הפקודות ובטווחים המותרים בלבד, וזאת רק לעבר מפרי הסדר". בהתחשב בעובדה שתיעוד הוידאו ממחיש שהירי במפגין היה בניגוד גמור להוראות הפתיחה באש, על מפגין שלא נקט בכל אלימות, בצלם דרש לחקור גם את החשד שהכוחות מסרו דיווחי שקר אודות האירוע, וכי דיווחים אלה הועברו במעלה שרשרת הפיקוד עד שנמסרו לתקשורת.

בחודש מאי 2008, נמסר לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח של האירוע. במסגרת החקירה, מסרה הצלמת הישראלית את עדותה על האירוע והעבירה למצ"ח את קלטת הווידיאו שצילמה. למצ"ח הועבר גם צילום הווידיאו של הצלם הפלסטיני. בדצמבר אותה שנה מסרה מצ"ח במענה לשאלת בצלם כי החקירה הסתיימה והתיק הועבר לפרקליטות לקבלת החלטה על המשך הטיפול. יותר מחצי שנה לאחר מכן מסרה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק הוחזר למצ"ח להשלמת חקירה. ב-1.8.10, למעלה משנה לאחר מכן, שבה הפרקליטות לעניינים מבצעיים ופנתה לבצלם כדי לבקש את עזרתו בזימון הצלם הפלסטיני לעדות במצ"ח. הצלם הפלסטיני מסר כי אינו מעוניין להשתתף בחקירה.

במגעיו עם הרשויות בצלם עמד על כך שתיעוד הווידיאו של הצלמת הישראלית הוא איכותי ודי בו להשלמת החקירה ולמיצוי הדין עם הקצין היורה. בצלם דרש כי הפרקליטות לא תנצל את חוסר רצונו של הצלם הפלסטיני למסור את עדותו כאמתלה לסגירת התיק.

ב-1.1.12, למעלה משנתיים וחצי לאחר תום החקירה, מסרה הפרקליטות לבצלם, כאמור לעיל, כי תיק החקירה נסגר ב-1.8.11 מבלי שננקטו צעדים משפטיים כלשהם. בהודעתה לא מסרה הפרקליטות מה היו הנימוקים לסגירת התיק. בכוונת בצלם להגיש ערר על החלטה זו.